Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Nu stiu nici eu. Dati-va si voi cu parerea. Populatie initiala este la intrarea in iarna, hrana este, tratament este, in februarie cresc puiet, ajung la 3 rame, tratament cu protofil, capacesc puietul si incepe tragedia, in martie incep sa dispara si sa moara inclusiv albinele nou eclozionate. Oricum o opinie am si anume CCD.  Mi-a confirmat acest diagnostic un mare expert european, care se ocupa de selectie. 
Sa nu uiti Darie!

BIZ_IONEL

 Scuze daca supar pe cineva ca scriu aici dar nu am vrut sa mai deschid un subiect , am un stup cu 5 rame de miere sa zicem 85 % si albina 4 intervale, credeti ca ieste in regula sal iernez asa, sau sal unific nu am mai iernat asa putine albine niciodata .Precizez ca sint 4 intervale pline de albine bine strimtorate cu simt de raspundere.

apivasmob

Citat din: marius_vfp din August 28, 2011, 12:25:08 AM
sunt de acord cu jimm, dar eu ma intreb bine depune pana in noembrie , dar de unde stiu eu ca ponta nu va incepe in ianuarie?  le sting becul in camera ,se face intuneric si ele dorm, pana la loc-comanda

=)) =)) =))
Sanatate tuturor apicultorilor

orbanstefan64

#228
Citat din: BIZ_IONEL din Octombrie 03, 2011, 06:41:52 PM
Scuze daca supar pe cineva ca scriu aici dar nu am vrut sa mai deschid un subiect , am un stup cu 5 rame de miere sa zicem 85 % si albina 4 intervale, credeti ca ieste in regula sal iernez asa, sau sal unific nu am mai iernat asa putine albine niciodata .Precizez ca sint 4 intervale pline de albine bine strimtorate cu simt de raspundere.
daca ai tratat corespunzator poti sta linistit ca vor ierna fara probleme
:hi: :hi: :hi:

BIZ_IONEL

multumesc tratamentele sunt facute  :bzz:

ioanardelean55

#230

Daca ierneaza singur ar fi bine pus la mijloc intre doua diafragme .

BIZ_IONEL

asta si ma gindeam sal trag pe mijloc  sai pun 2 diafragme si sal inpachetez bine cu folie,  5 cm lasat in spate liber si ziare peste podisor pe care il am din plasa plus pernitele de rigoare .
ma gindeam sa incerc ceva daca fac niste saltelute din saci unpluti cu  paie nu ar izola mai bine si ar trage si umiditatea ,cu acestea sa umplu spatiu ramas gol intre diafragma si peretele stupului .

ioanardelean55


Diafragma cu sita , cred ca e buna . :hi:

ioanardelean55


iar aici vor ierna doi roi pe cite doua rame , :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

Mircea77

Pentru ca nu se distinge prea bine in poza va adresez o intrebare: diafragma este cu sita sau este material plin ?

pharaonu75

Este cu sita! Se vede din prima poza!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Mircea77 din Octombrie 03, 2011, 10:26:20 PM
Pentru ca nu se distinge prea bine in poza va adresez o intrebare: diafragma este cu sita sau este material plin ?
este un material plin
plin de gaurele.... :razz:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Mircea77

Hai ca mi-am dat cu stangul in dreptul  :rotfl: Am dat click pe emoticonul ultimului mesaj si n-am dat dat sa vad ce mai este si in sus.
Multumesc pentru trasul de maneca. :hi:

pharaonu75

Macar cu trasul de maneca sa ne mai ocupam si noi! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Acuma hai sa spun si de ce ma interesa.
Am si materialele (lemn, plasa etc) si ma gandeam sa pun 2 roi sa ierneze in aceeasi cutie - cutie pe 12 rame.
Singurul inconvenient care-l vad eu: unul din roi este pe 5-6 rame, iar celalalt pe 3-4.
Dar daca fac diafragma si despartitura la urdinis, le oblig sa plateasca "chiria" pe din doua.