Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Stie cineva daca se fac faguri artificiali (foite ) cu celule de trintor ? Se zice ca ar fi bune pentru ramele de magazii. :surprised: (se scoate mierea mai usor  :uimit:)

filip

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 18, 2011, 10:58:18 AM

Stie cineva daca se fac faguri artificiali (foite ) cu celule de trintor ? Se zice ca ar fi bune pentru ramele de magazii. :surprised: (se scoate mierea mai usor  :uimit:)
Nu am auzit sa se fabrice,era o varianta sa fie celulele mai mici de albine pentru combaterea varroua.
Dar nu stiu cum ar reactiona albinele.Sunt stupi care cladesc pe mare {din celula de albina cladesc celule de trantor} Cred ca se va intampla si invers.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 18, 2011, 10:58:18 AM

Stie cineva daca se fac faguri artificiali (foite ) cu celule de trintor ? Se zice ca ar fi bune pentru ramele de magazii. :surprised: (se scoate mierea mai usor  :uimit:)
Nu cred ca ar fi o idee buna. Se stie ca albinele pun mai greu miere in celulele de trantor, numai dupa ce au umplut celulele de albine pe care le au la dispozitie. Iar daca nu avem decat cules de intretinere "recolta" de trantori ar fi bogata.

stefan1

  Asa este, albinele pun mai greu miere in celule de trantori si cu un asemenea cat se risca depozitarea mierii in cuib si blocarea acestuia.
  Cealalta posibilitate, de transformare a celulelor de trantori in celule de albine se intampla si in realitate, dar doar daca regina are nevoie de celule unde sa oua de albine. La unii roi care au faguri centrali cu unele celule de trantori se poate intampla sa ingroase peretii celulelor si sa uoa de albine in ele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ioanardelean55

 :uimit: :uimit: :uimit: Dece nu se intimpla acest fenomen si cu remele claditoare din cuib? eu eram citeodata superat ca in loc de puiet de trintor am gasit miere si niciodata nu am gasit rama claditoare cu celule de trintor transformata in rama cu celule de lucratoare .invers DA celule de albine transformate in celule de trintor . Ideea cu foite de trintor  nu-mi apartine dar o sustin . %%-

stefan1

 Ca exemplificare un fagur pozat chiar seara asta. Are o portiune de trantori (a fost ros de soareci si reparat cum se vede). Albinele au ocolit celulele de trantori, care au ramas singurele fara miere. La fel si pe partea opusa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ioanardelean55


Doi nuclei pe cite doua rame iernati in aceasi lada cu diafragma cu sita cum vor ierna ? :thanks:

bucovineanu

Daca ramele sunt bine acoperite de albine, iarna nu e foarte grea, au fost tratati corect si au mancare de calitate, au sanse sa ajunga in primavara. Am iernat si nucleu pe o singura rama, langa o alta familie.

Alutus

Prezinta te rog pasii facuti pt a avea succes intr-o asemenea situatie.
Sa nu uiti Darie!

ioanardelean55


Eu inteleg asa ;
 
1. Albina multa . :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:,multa
2. Mincare multa si buna ,
3. Trtament corect,
4. Iarna usoara ,si
5. .......... putin norc . :nono: :nono:

Alutus

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 01, 2011, 09:32:09 PM

Eu inteleg asa ;
 
1. Albina multa . :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:,multa
2. Mincare multa si buna ,
3. Trtament corect,
4. Iarna usoara ,si
5. .......... putin norc . :nono: :nono:
Ma refer la iernarea unui roi pe o singura rama. De multe ori am avut esecuri si la iernarea pe 4 rame pline cu albine.
Sa nu uiti Darie!

bucovineanu

Rama cu regina tanara si bine acoperita de albine tinere, miere capacita pe 70 % din suprafata, asezata intr-un buzunar langa o familie normala, de care e separata cu o diafragma cu o fereastra acoperita cu sita foarte deasa, iar langa rama o diafragma din papura sau polistiren, etansa.Nici un fel de deranj in timpul iernii. La inflorirea salciei avea mai mult de 1dm de puiet capacit si in oblonul din diafragma incepuse sa construiasca un nou fagure. Asa pot fi iernate reginele de rezerva. Sigur e nevoie si de putin noroc.

ioanardelean55


bucovineanu

Intrebarea imi este adresata mie?

ioanardelean55


  Nu , fiind-ca si eu procedez la fel , dar sint curios dece Alutus a avut esecuri .