Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Ptr corneliuhrom,
Tu ii sugerezi sa umple cuibul cu rame nu?,dar daca omul are lada de 16 rame ce face completeaza cutia?si sa le puna si un resou ceva nu? :dinti:

De tinut minte ca inca nu s-a facut schimbul de generatii de albine cea de iarna cu cea de primavera.(anul acesta fiind atipic in marea majoritatea zonelor la maxim 05.04.2016 nu mai vedeti aripi de albina batrana).
Sanatate tuturor apicultorilor

fone

Buna seara,

De unde pot cumpara varachet,mavrirol etc. cei care cresc albine in part time si nu sant in asociatii?
Magazinele apicole nu mai au voie sa vanda , desi am gasit totusi dupa ce am fost studiat putin la un magazin(50 lei cutia).
La farmaciile veterinare nu am fost inca , au inceput sa aduca medicamente pentru albine?

Multumesc.

apivasmob

Am vazut la targurile apicole.
Sanatate tuturor apicultorilor

Mihai Sergiu

Deja au aparut la farmaciile veterinare
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

corneliuhrom

referitor ce am sugerat pt dl varza completarea se face progresiv si am inteles ca lucreaza cu caturi la stupi cu 10 sau 12 rame dar totul s a schimbat  acum cred ca este bine de ceva turte deasupra cuibului cu deschiderea rapid si cu atentie a podisorului mentinind impachetaj uscat .

varza

Da , stupul e de 12 rame. Vremea sa racit bine.....  oricum am pus o turta pe care inca nu au binevoit sa o consume.Multumesc pentru sfaturile primite.

bucovineanu

Citat din: fone din Martie 10, 2016, 08:02:15 PM
Buna seara,

De unde pot cumpara varachet,mavrirol etc. cei care cresc albine in part time si nu sant in asociatii?
Magazinele apicole nu mai au voie sa vanda , desi am gasit totusi dupa ce am fost studiat putin la un magazin(50 lei cutia).
La farmaciile veterinare nu am fost inca , au inceput sa aduca medicamente pentru albine?

Multumesc.
In curand toate filialele Apicola isi deschid farmacii si medicamentele pentru albine se vor gasi si acolo.

Mihai Sergiu

Cum se procedeaza daca doresc sa duc albine si fagure la analize?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Citat din: Mihai Sergiu din Martie 18, 2016, 09:20:42 AM
Cum se procedeaza daca doresc sa duc albine si fagure la analize?
Intr-o punga perii minim 40-50 de aline. Preferabil sa fie mai mult de 50 ca proba sa fie valida. Inchizi punga ermetic fara a zdrobi albinele. Apoi cu ajutorul unui cutit decupezi o bucata de fagure cu puiet capacit (cam 10x10 cm). Daca are si cateva celule cu larve necapacite e si mai bine. Bucata decupata o pui intr-o punga. Ai grija ca pungile sa fie curate (preferabil noi). Daca duci proba a doua zi poti pune pungile intr-o caserola de smantana si le bagi in frigider pana o duci la medicul veterinar. Bafta!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Cu ani in urma venea medicul veterinar in fiecare primavara si lua probe pentru analize, acum nu mai vine nici la animalele bolnave la care este chemat...

oroles

Depinde de medic. Al meu stiu ca este alergic la albine si de aceea nu ridica el probele. Eu nu vad asta ca pe o responsabilitate a lui. Asta ar insemna sa umble cu masca dupa el, sa stie si ceva apicultura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Habar nu am daca e responsabilitatea lor sa vina sa ia probe, eu am zis doar ca venea. Si oricum nu umbla in stupi. Astepta probele la poarta  :P

oroles

Sunteti de acord ca primavara sa se treaca ramele cu larvar spre centrul cuibului si cele cu puiet capacit sa se mute spre margini? Practicati asa ceva? Am vazut aceasta  procedura intr-un filmulet al lui Apicotef si m-a intrigat. Eu nu prea sunt de acord...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Se procedeaza exact invers, cele cu puiet capacit in centru si puietul larvat la margine.

mape 48-petru manea

Sau le lasam cum le-a asezat albina