Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Sunt scumpe si aici in Italia, pentru stup 10 rame,43×50 costa 6,80 buc, aia metalică si 3,80 aia de plastic.
Pentru utilizare îndelungată consider ca e mai bună aia metalică fiind mai rezistentă la desprindere de pe stup la curățat, in rest depinde de fiecare cit isi permite sa investească cit de mult utilizează si cit doreste sa il țină.

ioanardelean55


Cred ca voi incerca sa fac asa ceva din lemn , .
   
       Astept pareri , pro si contra .

ciucur

Eu folosesc de la Nicot. Pe 12 rame. Pretul la 12 rame e mult mai mare decat la 10 rame. 12 roni fata de 8 roni.
Am intrebat de ce si raspunsul a fost ca sunt facute pe o masina diferita recent achizitionata si producatorul vrea sa o amortizeze. Nu comentez.
Nu au fost probleme la utilizare, albinele au crescut ceara de pe rame pana la gratie si nu pot zice ca s-a lasat pe rame. Au astupat cam 20% din suprafata fantelor cu ceara. Nu mi-a trecut nicio regina in magazie, deci nu s-au deformat.

Daca doriti sa faceti de lemn... E multa manopera si greu sa iesi sub 12 roni pe bucata. Dar asteptam cu nerabdare idea pusa in practica. Cine stie...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

TDI

Citat din: ioanardelean55 din Martie 22, 2015, 01:02:14 PM

Cred ca voi incerca sa fac asa ceva din lemn , .
   
       Astept pareri , pro si contra .
Contra.
Mai degraba incerci sa fabrici o matrita si sa cumperi tu substanta plastica.
Trebuie cantitati, amortizarea nu ai cum sa o faci la tine in stupina.
Probabil ca domnului Sima i s-ar potrivi ideea, dat fiind cunostintele pe care deja le are - dar.. daca se si justifica costurile si mai ales munca.

ioanardelean55

#529
       Am fost inteles gresit s-au nu m-am exprimat bine . chestia era daca sint bune din lemn s-au nu  iar daca ar fi sa le fac din lemn , as face cam asa ; Intr-o zi as debita material pentru 200 buc, iar in alte doua zile le-as asambla . Costurile nu ma intereseaza  :: acum ce zici se merita ?

bucovineanu

Aici rama cu gratie despre care am vorbit in postarea anterioara. http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1556.45

oroles

Intrebare: Ce plante care apar primavara timpuriu, pe langa polen dau si nectar suficient pentru un cules de intretinere? La mine nici acum nu au inflorit cornii?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Martie 23, 2015, 09:58:15 AM
Intrebare: Ce plante care apar primavara timpuriu, pe langa polen dau si nectar suficient pentru un cules de intretinere? La mine nici acum nu au inflorit cornii?
La mine prima planta care da nectar semnificativ este salcia. Fiind in zona mlastinoasa am si mult podbal, dar nu da ceva semnificativ
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

TDI

Citat din: ioanardelean55 din Martie 22, 2015, 10:30:36 PM
       Am fost inteles gresit s-au nu m-am exprimat bine . chestia era daca sint bune din lemn s-au nu  iar daca ar fi sa le fac din lemn , as face cam asa ; Intr-o zi as debita material pentru 200 buc, iar in alte doua zile le-as asambla . Costurile nu ma intereseaza  :: acum ce zici se merita ?
Lemnul putrezeste, albina roade, toleranta de 1 mm poate permite matcii sa treaca.

romikele

Chinezi le fac din bambus, dar uneori se mai deformeaza si scapa cate o matca mai subtirica. Ei insa sunt multumiti si nu ar folosi alt material.

ioanardelean55

Lemnul putrezeste, albina roade, toleranta de 1 mm poate permite matcii sa treaca.

   Lemnul nu putezeste ,albina nu roade ,fiind-ca se va folosi lemn de esenta tare .

Mihai Sergiu

Este normal sa am botci de schimbare linistita? Deja am vazut si matca cea tanara, batrana fiind din 2012.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

APIPETRO

Buna seara!O intrebare-mai am in stupi rame cu miere zaharisita pe care ,inca ,albinele nu le-au terminat.Mai am la rezerva rame cu miere zaharisita...Ce fac cu atatea rame?Matca ,oua-trebuie sa bag rame pt. ouat si sa mai scot din cele cu miere zaharisita.Se pot folosi la hranirea roiurilor?Cu rame cu miere zaharisita in cuib, mai fac stimulare cu sirop?De fapt sunt mai multe intrebari...Va multumesc  pentru intelegere.

bucovineanu

Citat din: APIPETRO din Martie 26, 2015, 08:25:15 PM
Buna seara!O intrebare-mai am in stupi rame cu miere zaharisita pe care ,inca ,albinele nu le-au terminat.Mai am la rezerva rame cu miere zaharisita...Ce fac cu atatea rame?Matca ,oua-trebuie sa bag rame pt. ouat si sa mai scot din cele cu miere zaharisita.Se pot folosi la hranirea roiurilor?Cu rame cu miere zaharisita in cuib, mai fac stimulare cu sirop?De fapt sunt mai multe intrebari...Va multumesc  pentru intelegere.
Daca acele rame raman in cuib albinele vor consuma o parte din mierea cristalizata si o parte o vor scoate afara pentru a face loc pentru ponta. Daca sunt puse la roiuri se va intampla acelasi lucru, o parte va fi consumata si o parte va fi eliminata.

APIPETRO

Multumesc. Anul acesta voi pastra mai putine ramela rezerva...