Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Am si eu o situatie anormala, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Roi facut prin divizare (la salcam), acum este pe 6 rame, iar la controlul facut astazi, alaturi de matca batrana (2011) am mai gasit inca o "domnisoara" bine mersi imperecheata   care avea garda ei si nicio treaba matca batrana. Culmea este faptul ca le-am  gasit  pe aceeasi rama. intrebarea mea este urmatoarea. Sa fac alt roi sau sa o las si pe cea noua acolo. Poate fi aceasta situatie un schimb linistit? C-am atipic pentru asa ceva nu? A ratat cumva aceasta matca stupul???

marian_6777

Cred ca ar fi bine sa faci un roi, Este pacat sa pierzi o matca imperecheata. Eu acum trec prin aceasta situatie, adica lipsa unei matci imperecheate si din cauza unei decizii incorecte luate la vremea respectiva. O eventuala ratare a stupului se lasa cu o crima, deci exclus. Fa un roi cu matca batrana, poate ai noroc si mai obti o matca de schimbare linistita. In caz ca nu, atunci vei fi valorificat la maxim aceasta matca.
   Asa as face eu acum, deoarece sunt patit.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

SPYKAL

Citat din: marian_6777 din Iunie 30, 2013, 08:36:56 PM
Cred ca ar fi bine sa faci un roi, Este pacat sa pierzi o matca imperecheata. Eu acum trec prin aceasta situatie, adica lipsa unei matci imperecheate si din cauza unei decizii incorecte luate la vremea respectiva. O eventuala ratare a stupului se lasa cu o crima, deci exclus. Fa un roi cu matca batrana, poate ai noroc si mai obti o matca de schimbare linistita. In caz ca nu, atunci vei fi valorificat la maxim aceasta matca.
   Asa as face eu acum, deoarece sunt patit.
Multumesc mult Marian  pt sfat. Asa ma gandeam si eu sa procedez. Totusi nu imi dau seama de unde a aparut acea matca pt ca l-am controlat foarte atent si nu avea botci de schimbare linistita. De fapt ce m-a determinat sa fac acea divizare este  faptul ca din stupul de unde am luat matca batrana avea trase botci de schimbare linistita. Acel roi format atunci (la salcam il am acum pe noua rame. Foarte buna matca obtinuta din cea batrana. Nici de aceasta nu ma plang, Cu toate ca este din 2011 ponteaza inca foarte bine. Inca odata multumesc pt sfat. Sanatate maxima si butoaie pline.!!! :yes: :yes: :yes:

relutu

De unde stiti ca e imperecheata?

SPYKAL

Citat din: relutu din Iunie 30, 2013, 09:00:48 PM
De unde stiti ca e imperecheata?
O matca care are suita (garda) langa ea si care o hranesc cum poate fi???? Imperecheata nu? Si in plus se vede dupa ea cat de bine este dezvoltata. O "tiganca" (scuze pt termenul folosit, nu am nimic cu respectiva etnie) din aceea neagra de iti este mai mare dragul sa o admiri !!!

marius_vfp

daca o sa divizezi stupul cu cele 2 matci mai apoi ai sa te chinui sal unifici , matca batrana e pe duca , oare crezi ca degeaba sia tras mostenitoare? stie ea ce stie si noi nu stim.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

SPYKAL

Citat din: marius_vfp din Iunie 30, 2013, 10:22:34 PM
daca o sa divizezi stupul cu cele 2 matci mai apoi ai sa te chinui sal unifici , matca batrana e pe duca , oare crezi ca degeaba sia tras mostenitoare? stie ea ce stie si noi nu stim.
spor
Nu ai citit mai sus????? Stupul este deja divizat. Multam oricum de sfat!!!! Sanatate maxima si butoaie pline!!!!!!

marius_vfp

Citat din: SPYKAL din Iunie 30, 2013, 07:39:07 PM
intrebarea mea este urmatoarea. Sa fac alt roi sau sa o las si pe cea noua acolo.
:)
ba citisem destul de clar , se intelege ca din acea familie anterior ai facut un roi , apoi in familia ramasa cu matca batrana ai gasit o alta matca si erau amandoua, pe care mai vrei sa le divizezi , eu iti ziceam ca nu si am raspuns strict la intrebarea de mai sus. :hi:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ciucur

Buna dragi colegi!

Am scos o rama foarte veche si cu latul inferior rupt dintr-un stup la inceputul lui mai. Am vazut totusi ca are mult puiet capacit si am decis sa o dau unui roi mai slab. Ca sa nu o oua matca si sa pot sa o topesc am pus-o la marginea roiului.
Ieri la control am gasit-o cu puiet capacit si larvar. Clar matca a preferat sa oua pe rama veche in detrimentul celei noi de langa, proaspat crescuta. Uitandu-ma la rama mi-am dat seama ca nu stiu un lucru.

Daca puietul capacit raceste si moare albinele il curata rapid, sau ramane capacit o perioada mai lunga?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

  Depinde de mai multi factori : puterea familiei, starea de cules sau criza de nectar, instinctul igienic etc. Puietul capacit are si o capacitate de autoreglare a temperaturii, dar asta se face pe seama consumului resureslor proprii, caz in care durata pana la eclozionare se mareste cu o zi sau mai multe, albinele-pui ies mai mici si uneori cu defecte (aripi deformate sau lipsa, naparlire incompleta etc). Uneori albinele chiar hranesc aceste albine neiesite din celule, prin gauri practicate in capace.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cosmin30

buna ziua
am observat in ultimele zile ca albinele au tendinta sa blocheze cuiburile, fara a exista un cules foarte puternic... imi e teama sa nu ocupe prea mult din spatiul destinat puietului, dar nu as vrea nici sa le iau din resursele pregatite pentru iarna.
spuneti-mi va rog ce sa fac. multumesc

mape 48-petru manea

scoti cite o rama cu miere capacita si cu pastura si o pui la rezerva (in dulap ) apoi o folosesti spre toamna dupa nevoi  :hi:

SPYKAL

Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Am observat la unul dintre stupi acum ceva timp in urma (3 saptamani) ca a ramas fara matca. Am dat rama cu oua proaspete si la momentul acesta are matca dar nu este imperechiata. Mentionez ca in stup exista destui trantori. Intrebarea mea este urmatoarea:
Se mai poate imperechia matca la aceasta data (20 septembrie)? Nu este tarziu pentru asa ceva? Am spus ca mai astept cateva zile tinand cont de faptul ca la mine in zona temperaturile sunt destul de ridicate iar daca nu se imperechiaza ii sucesc gatul iar restul familiei fac unificare. Este bine cum am de gand sa procedez?

stefan1

 Depinde cat tii la numarul de familii. Am avut matca fecundata si la inceputul lui octombrie si sunt intr-o zona mai rece. Vezi ca uneori o matca fecundata acum nu mai oua sau oua doar cateva oua pe care albinele nu le mai iau in crestere. Asa s-a intamplat in mai multe cazuri la mine, dar in primavara matcile au inceput chiar mai repede decat altele sa oua frumos. Depinde si daca mai vin zile bune de zbor pentru trantori, dar sigur mai vin.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

SPYKAL

Citat din: stefan1 din Septembrie 20, 2013, 05:40:52 PM
Depinde cat tii la numarul de familii. Am avut matca fecundata si la inceputul lui octombrie si sunt intr-o zona mai rece. Vezi ca uneori o matca fecundata acum nu mai oua sau oua doar cateva oua pe care albinele nu le mai iau in crestere. Asa s-a intamplat in mai multe cazuri la mine, dar in primavara matcile au inceput chiar mai repede decat altele sa oua frumos. Depinde si daca mai vin zile bune de zbor pentru trantori, dar sigur mai vin.
Va multumesc pt raspuns d-le Stefan1. Am sa va urmez sfatul. Oricum banuiesc ca daca nu se apuca matca de treaba, in primavara o elimina albinele. Gresesc cumva?