loca americana

Creat de dragos2006, Octombrie 28, 2007, 03:10:14 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca intr-o stupina aper cazuri de familii bolnave de loca, e foarte greu de eradicat definitiv boala. Chiar daca sunt distruse acele familii nu e deloc sigur ca nu va aparea boala la altele cu tot tratamentul si dezinfectia facute la toata stupina. Asa ca odata aparuta loca in stupina vom fi mereu cu sabia lui Damocles deasupra capului. Oricand pot sa apara noi cazuri. De obicei boala apare la cei cu familii putine, care nici nu stiu prea multe despre albine si este raspandita de cei care fac pastoral si nu tin familiile in stare de curatenie desavarsita si pleaca in pastoral cu familii bolnave. Certificatele sanitar veterinare privind sanatatea albinelor sunt date de medic fara ca macar sa fi vazut stupii cu atat mai putin ce este in interior.

D006

  Este o utopie sa crezi ca tu nu ai loca iar la vecinul este stupina plina de loca. Deja infectia este raspandita la nivel national si toti care am avut stupi in pastoral suntem afectati , totul este sa stim sa luam masuri si sa limitam efectele bolii.

stefan1

  Exploatarea intensiva a stupilor face albinele mai vulnerabile la boli. Ma refer aici la uzura cu multe transporturi, la administrarea de cantitati foarte mari de stimulente sau hranirile masive de completare mai cu seama in conditii de penurie de polen. Densitatile prea mari de albine pe un anumit areal creste foarte mult riscul aprinderii unor astfel de focare. Arderea unor astfel de familii bolnave este justificata in special pentru ca daca se insista tratarea, albinele acelor familii scot resturile de puiet bolnav si le cara in zonele invecinate stupilor, de unde pot fi duse in alti stupi, de albine pe picioare sau cu apa. Stupii puternici, cu albina neuzata, rezista la praguri mai inalte de incarcare microbiana, dar si la acestia este pericolul de a ataca si jefui stupii bolnavi si atunci imbolnavirea este foarte probabila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

viorel_v2000

#123
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 10, 2010, 07:06:48 AM
  Loca nu se cuantifica in procente , este sau nu !  am gasit 3 familii care imediat au fost excluse din stupina si sacrificate . Nu exista cale de mijloc.

Ati facut analize? Cum v-ati dat seama?
Parca va vad peste un timp spunand c-a fost o alarma falsa.

Daca a fost intradevar LA, eliminarea celor trei familii nu a fost suficienta.
Restul trebuie tratati preventiv cu antibiotic.

D006

  sa dea Dumnezeu sa fie o alarma falsa !
  daca dau cu antibiotic , unde mai vand mierea ?

D006

Este imposibil ca din 350 de familii doua sa aiba loca.
Dar .......... fiecare citeste printre randuri.

nicolaivictor

Buna ziua,

Am sa va impartasesc din multi ani de experienta de lucru in laborator in UE, si de lupta in stupina cu loca americana (in afara UE).

Sper sa ajut pe cineva, multe scrise in acest forum despre loca sunt adevarate, altele sunt departe de a fi adevar in doua Cuvinte:

Loca americana este o boala a puietului produsa o bacterie sporulata (sporii pot supravetui 50-60 ani in miere ceara etc...).
Transmiterea sporilor de la stup la stup se face cel mai fregvent prin
1. furtisag (cel mai fregvent)
2. mutare a ramelor cu puiet sau albina de la stup la stup (o rama intunecata chiar si fara albina este o posibila sursa de spori, chiar daca nu e la fel de masiva ca una cu miere..)=cumparare de albine la colt de strada si roi hoinari....
3. Alte surse de contaminare ceara (fagurii) neautoclavati (la care nu s-a ajuns la 120 grade timp de 30 minute...) atentie la fagurii cumparati in plin sezon.... fregvent se lucreaza la volum si nu se respecta tehnologia.......

Diagnosticul se pune de stupari cu experienta care au mai avut asa ceva, diagnosricul de laborator e util doar pentru a diagnostica bacteria si sporii prezenti masiv in larvele moarte, pentru ca spori asemanatori se pot gasi si in stupi ce nu au forma clinica, si familiile par sa nu fie afectati deloc de forma clinica....

Ce facem?

- In primul rand ne schimbam modul de comportament in stupina- gata cu ramele cu miere sau puiet ce circula intre stupi..... orice incercare de furtisag trebuie propt oprita si prevenita.... stiti voi...
- Nu mai mergeti in zone aglomerate de pastoral, ramanind sa extrageti si dupa ce culesul s-a terminat cu siguranta veti lua si un bagaj de spori suficient pentru a incepe focarul de loca anul acesta sau la anu....
- Nu mai introduceti miere din alte stupine in hrana albinelor voastre...... e un focar sigur .... mai bine mergeti pe apifonda sau alt produs care nu contine miere....
-Tratamentul cu antibiotice a la long nu e o solutie, este doar o solutie aici si acum de a combate un varf de boala...
- Viteza de topire a fagurilor in urmatoarele sezoane trebuie crescuta astfel incat in fiecare 2 ani sa topiti totul..... controlul locii este un proces de durata.....
- familiile care au loca se noteaza in caietul stupinei, nu se mai fac roi din ei, si la cele ce slabesc mult nu se administreaza hrana toamna lasand-o sa moara in iarna de inanitie- cel mai bun procedeu de omorare pentru ca dispare si mierea buclucasa si nici albina nu se muta la stupii vecini.... dar atentie topiti toate ramele si dezinfectati acele lazi prin flambare pina a incepe zborul de curatire....
- din experienta personala pot spune ca loca americana reapare dupa scuturare in noul stup pe rame noi, chiar daca s-a scuturat pe faguri artificiali (contrar unor publicatii mai vechi care recomanda aceasta metoda ca metoda de rezolvare a problemei) de aceea nu vad sensul scuturarii...
- daca mergeti pe mina antibioticelor sa stiti ca exista sarje de bacili rezistenti la oxitetraciclina.... sau faceti o cultura la laboratotul DSV (daca aveti oameni care stiu sa tina limba dupa dinti .....) sa hotarati sensibilitatea la antibiotice si puteti merge si pe lincomicina sau tilozina... sau incercati singuri..... iar mierea va merge la tuica, sau pocloane (se extrage ultima .....).... iar fagurii nu uitati sa ii topiti...
Alt mod de folosire a antibioticelor este in turta cu talk si vazelina pusa pe podeaua stupului ca albina ce iese din stup sa vina in contact cu turta, aceasta solutie e mai eficienta ca siropul, si este mai putin invaziva.....
- matcile si roii se fac doar din familii fara semne clinice, in defavoarea celor problematici... astfel decimati populatia sensibila in favoarea celei ce e mai rezistenta (se pare ca ph-ul laptisorului joaca un rol important si unii stupi nu se imbolnavasc aproape deloc.... multiplicatiii..)
- boala nu se transmite prin matci sau botci.....
-

Programul riguros de control va tine 3-4 ani si aveti sanse sa scadeti populatia de spori la un nivel nedetectabil, dar sa fiti intodeauna in garda pentru ca daca boala a disparut clinic la dumneavoastra asta nu inseamna ca si la vecin a disparut, si periodic, anumiti stupi "mai activi la furtisag" vor arata semnele clinice, treceti la pasii indicati mai sus....

Atentie boala este declarabila si carantinabila .... si teoretic trebuie sa vi se arda toata stupina ..... si sa primiti despagubiri ...... cand statul va avea bani.....

Daca mai aveti intrebari.......nu mai discut pe forum....
Spor ...........
http://www.apivetsrl.ro/cumpara/consultatii-veterinare-on-line-si-telefonice-2457038

nicolaivictor

Dragos2006,

Poza care ai pus-o pe forum este al liptospirei spp, nu a lui Paenibacillus larvare var larvae (noua cliasificare conform taxonomiei internationale.....)

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2558.msg127313#new

NiKoN

Va dau un telefon pentru a va informa cu privire la forma corecta a cuvantului freCvent? Cat costa consultatia?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

stefan1

  Multumim, Nicolaivictor! Interesant, documentat.      :thanks:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Eu asastiu ca loca se transmite prin orice, fie ea matca sau o botca sau si cu dalta apicola. De aceea pe la noi  in NZ nu se admite decit un singur tratament - focul. Este lege facuta de politicieni si metoda de exterminare este un STAS.
-seara inchizi stupul sa fi sigur ca tiau venit toate albinele acasa si omori familia cu kerozina.
-daca ai lucrat bine peste o ora albinele sint moarte.
-nu ai voie sa duci stupul niciunde fara aprobare in scris de la autoritatile in cauza deci sapi o groapa minim 1mx1m cu adincimea de minim 20cm si stupul va fi ars in acea groapa in stupina cu continua supraveghere din partea apicultorului.
-groapa are rolul ca nimic sa nu ramina la suprafata solului ulterior.Mierea se scurge din faguri in momentul arderii si nici mierea arsa nu are voie sa ramina pe undeva de unde alte albine hoate o pot -teoretic- fura. Deci dupa ce a ars totul apicultorul va astupa groapa.

Ceea ce au scris multi asa cum a facut si Nicolai mai sus putem afla cum se transmite boala dar eu inca nu am citit niciunde despre declansarea bolii fara ca aceasta sa vina din exterior. In NZ acest subiect este foarte discutatt in continuu de parca sa blocat acul la picap si auzi din nou acelas lucru.

Din cit am studiat subiectul(in NZ esti nevoit sa te informezi despre acest subiect pina cind traiesti in continuu) am ajuns la concluzia ca bacteria care declaseaza boala este prezenta in intestinul albinei de milioane de ani deci ea are si un rol important pe care inca oamenii de stiinta nu au descoperito.

Problema este daca echilibrul dintre sistemul imunitar al albinei si numarul de spori se rastoarna. Evident acest echilibru se poate rasturna foarte rapid daca soprii vin din exterior(de la o alta familie infectata, miere, polen etc care provin de la o familie infectata sau dupa ce am lucrat la o familie infectata si nu sterizam dalta apicola etc).

Cercetatorii al acestui subiect au aratat ca larva infectata nusi arata boala pina cind aceasta nu are intestinul dezvoltat si ca sporii sint de gasit in primul rind in intestin.... in matz. Si precum se dezvolta larva ez se dezvolta bolnava si moare in timp scurt lasind in urma un focar imens care poate duce la infectarea unei stupine intregi.

Eu incerc sa pun accentul pe acele lucruri care duc la slabirea sistemului imunitar al albinei si incerc sa ma feresc de alti apicultori in special de necunoscuti.

nicolaivictor

Salut kiwi Bee,

Mult din ce ai spus tu e adevarat, mai ales in privinta echilibrului intre prezenta sporilor si nedeclansarea bolii la anumite familii in functie de ce se afla in intestinul larvei in acel moment critic cand boala se declanseaza sau nu (depinde de numarul de spori, de compozitia chimica a intrstinului (inclusiv prezenta sau absenta antibioticului acolo....)) scoala Neozelandeza e foarte buna pe aceasta bacterie, bazele cultivarii de laborator le-am luat de acolo cand m-am lovit de partea practica......

In ceea ce priveste transmiterea prin botci sau matci - inexistenta - aceasta vine din practica de peste 10 ani de miscare intre o stupina pozitiva si mai multe negative..... si nimic.... nu s-a transmis..... evident din cauza ca nu sunt spori pe botca sau matca, ca ele(matcile) nu sunt responsabile cu igiena- deci nu prea vin in contact cu celulele infectate.., si nici nu fac provizii in gusa de miere.... 

Ce e scris in legislatia neozelandeza.... e treaba lor.... la fel cum ce e scris in legislatia romina e treaba legislativului din Romania....

Nu stimulez sa faca experiente de acest tip (mutat botci sau matci) doar constat un fapt.......  care pentru mine nu mai este noutate..... e important sa aducem ceva nou si practic sa avansam in activitatea noastra de zi cu zi...

nicolaivictor

#132
Acu am vazut  remarca in pivinta declansarii bolii fara ca ea sa vina din exterior.......
Kiwi bee- in 90% din cazuri ai dreptate, declansarea are loc la venirea din exterior.....

Dar...... sporii pot sta in rame (ceara) sau mierea din stupi ani buni fara sa declanseze boala, e valabil mi ales in cazul anilor foarte buni climaterici, cu cules bogat , mai ales cu polen, cand boala clinic parca dispare...... dar este acolo..... daca centrufughezi mieerea, si face o insamantare pe medii de cultura bacilul creste..... insa e suficient sa vina o caldura mare cu nik cules=seceta pe la un iunie-iulie si boala reapare in toata floarea........ si stupina poate fi stationara.... si departe de altele in toata perioada sus mentionata......
de aceea si lipsa clinica de larve moarte cu modificari specifice in momentul vanzarii familiilor nu este o garantie a lipsei locii americane din acele familii, boala poate fi sublinica, sau "cosmetizata" de antibiotice....... stirea naspa o afli la urmatoarea luna iunie-iulie a anului urmator (sau chiar in acelas an daca ai cumparat in mai de exemplu....) lunile le-am folosit pentru clima din Romania, in NZ bineinteles vor fi alte luni......
Asa ca atentie maxima...... cereti vanzatorului sa va includa in scris in contractele de vanzare faptul ca stupinele de provenienta nu au avut loca americana in ultimii 3-4 ani......


stefan1

  Am admirat totdeauna procedurile foarte precise si foarte judicioase prescrise in Noua Zeelanda (probabil dupa englezi, care si ei actioneaza dupa proceduri)! Foarte interesant ce ai scris, Kiwi Bee.
  Cat priveste transmiterea bolii prin regine sau botce, eu stiu ca se poate si chiar am citat in acest sens un studiu, tot pe acest topic. Dau numai doua citate :"Alimentarea cu hrana contaminata a larvelor din cale 3 caste au relevat ca larvele de regine au fost cele mai sensibile, cu o mortalitate de 93 %, urmate de cele de lucratoare cu o mortalitate de 82 % si la urma de cele de trantori, cu mortalitate de 68 %. Deci matcile sunt cele mai sensibile si trebuie avut grija in crescatoriile de matci." si "Unele cercetari au aratat ca prin aport de albine contaminate se poate induce boala in familii sanatoase. Se apreciaza la 6 saptamani intervalul de la introducerea albinelor bolnave pana la primele semne clinice de boala.
In cazul unei matci infestate cu spori, se constata propagarea acestora la albine intr-un interval de 1-19 zile. Explicatia este ca albinele preiau excrementele reginei, care contin sporii." si concluziile:"Nu orice spor de loca produce boala. Se zice ca larvele mai mici de o zi se pot imbolnavi si de la 12 spori de loca. Asta inseamna ca daca sunt, sa zicem, doar 6 spori, acea larva nu se imbolnaveste.Trebuie sa fie deci o anumita concentratie de spori ca sa apara boala. Se spune ca intr-un stup sau un roi purtator de spori, daca boala nu se manifesta, concentratia de spori scade cu vremea, deci riscurile de contaminare se diminueaza. Riscurile insa sunt corelate si cu starea biologica a indivizilor coloniei. Familiile suprasolicitate, cu albine uzate si cu imunitate scazuta se pot mai repede imbolnavi.
   Cantitatea de spori se poate mari fie prin miere infestata, fie prin diaree de la albine infestate, fie - cel mai consistent - prin larve moarte, care au milioane de spori. De aceea se recomanda arderea fagurilor cu boala, dar si a albinelor care au venit in contact cu ei si a stupului care i-a gazduit, si in care concentratia de spori este foarte mare.
  Albinele mature nu au bacili de loca (au in tubul digestiv inhibitori ai acestora), dar sunt purtatoare de spori fie in tubul digestiv fie pe corp. Prin consumul de miere infestata concentratia de spori creste in punga rectala, mai cu seama daca ele nu ies la zbor mai mult timp. Diareea poate contine deci o mare concentratie de spori de loca, perfect viabili. Deci pericol cu petele de diaree.
  Si daca dejectiile sunt eliminate in natura, tot pot fi periculoase, ca pot ajunge in sursele de apa sau pe plante si sol de unde albinele iau apa necesara pentru cresterea puietului. Cu cat incarcarea cu stupi a unei zone este mai mare, cu atat concentratia de spori de loca (dar si de alte boli) din zona este mai mare si poate atinge acel prag critic care declanseaza boala."
  Aici era tot studiul: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1.30
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Da Nicolai asa este fiecare tara isi are legislatia si trebuiec respectate legile locale nu cele de peste ocean.

Asai Stefane cu procedurile si multe altele caci tara asta sa format "de la zero" din experienta europenilor in primul rind si mai ales bazat pe principii britanice.

Acum numi aduc aminte niste date dar voi cauta cartea in care am citit. Este vorba despre perioada in care o larva infectata(
100% loca) cu loca nu este contagioasa. Deci in acea perioada scurta trebuie ca albinele sa recunoasca larva bolnava, spoi so descapaceasca si so scoata din stup.... dar voi cauta cartea sa dau date mai exacte. De aceea familiile cu instinct de curatenie ridicat pot juca un rol foarte important la eliminarea larvelor bolnave iar picultorul nu va sesiza ca a avut citeva celule/larve cu loca. Evident daca sursa de loca este continua albinele cit or fi ele de harnice cu curatenia nu vor face fata.