curiozitate

Creat de bolchis_ioandaniel, Februarie 04, 2015, 04:31:05 PM

« precedentul - următorul »

bolchis_ioandaniel

Sti careva ce solutie foloseste omul acesta , sau aveti vreo banuiala despre ce ar fi vorba?

http://www.youtube.com/watch?v=jdHg7Pi-PUw

mihai.vr

Eu i-am scris de mai multe ori sa imi zica si nu raspunde. Ba de mai multe ori a sters si comentruile din lista de comenturi. Ii zice bee repelant... nu stiu daca numele substantei este identica cu cuvantul in sine. Si zicea intrun alt film ca il are de la un prieten de a lui.

pistol28

Cum sa faci casa Bee Repelent (respingator de albine)

........
Încercați unele dintre următoarele metode respingătoare pentru a ține albinele departede casă .

Tea Tree Oil și Benzaldehida

Se amestecă ulei de arbore de ceai și benzaldehida în proporții egale. Spray acest amestec pe glafuri, uși și alte zone în care albinele pot intra în casă. Repetați această procedură pentru cel puțin 3 sau 4 zile pentru a opri intrarea albine complet.

Castravete Peel

Coji de castravete amar sunt una dintre cele mai eficiente respingători de albine naturală. Doar plasează cojile pe rafturi de bucatarie sau zone suspectate de a conduce albinele departe.

Apă cu săpun

Uneori, o albină rătăcește off de la drum și intră casa ta. Se amestecă unele de detergent în apă și spray-l pe albine. Acest lucru va conduce departe de albine de la locul fără a ucide-l.

Scorțișoară

Răspândirea scorțișoară aproape de stupi va forța albinele pentru a comuta colonia lor în altă parte. Face acest lucru de zi cu zi pentru o săptămână pentru rezultate pe termen lung.

Plantarea de mentă

Albinele nu-mi place plante de menta si mirosul lor. Plantarea mentă în jurul casa ta va crea un câmp de protecție.

Ulei de gătit  si Săpun de vase.

Se prepară un amestec de ulei de gătit o ceasca si o lingura de sapun de vase. Adăugați 3 linguri din acest amestec la un litru de apă; completați-l într-o sticla cu pulverizator si pulverizati direct pe albine.

Aplicarea uleiuri din plante

În cazul în care animalul tau devine intepati de albine frecvent, se aplică doar ulei de lavanda sau ulei de cedru pe gât și urechi animalului tau de companie. Acest lucru va face albinele departe de animalele de companie, fără a afecta ele.

Usturoi

Bucurați-vă o uncie de usturoi tocat în apă timp de câteva zile. Se diluează acest amestec cu apă normală și spray-l pe plante de bază non-flori pentru a păstra albine departe de ei.

Vanilie

Adauga o lingura de extract de vanilie la o cană de apă și se aplică pe piele. Acest lucru este la îndemână dacă sunteți de planificare pentru a merge în aer liber în zonele de albine predispuse.

Utilizați Dettol și ulei pentru copii

Dacă nu vă place mirosul de vanilie, puteți utiliza, de asemenea, diluat Dettol sau copil ulei ca un respingator eficient de albine.

http://www.doityourself.com/stry/how-to-make-homemade-bee-repellent#b
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  Uleiul de Neem poate fi uneori utilizat si ca repelant, pe langa multe alte posibile utilizari.
Vezi aici: http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=16.msg126752#msg126752
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)