Construire rame de cat late 45 mm

Creat de dan sebastian, Februarie 20, 2013, 04:21:37 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: david nick din Februarie 24, 2013, 11:47:49 PM
Ofmanul nu se poate face din doua treceri .Daca vrei poti incerca dar nu te sfatuiesc ....am incercat eu si da cu virgula :rotfl: :rotfl:
Daca vrei sa nu te expui sunt si alte variante  ,Faci ramele drepte si apoi la freza este simplu si dureaza mai mult dar esti sigur ca nu patesti nimic.asa le faceam si eu pana acum 4 ani .O sa revin cu poze si filmulete mai vechi......poate nu din seria sinucigaș. :rotfl:

daca bucata de lemn ar fi mai lunga cand faci hofmanul si mana nu ar fi asa aproape de cutite si s-ar reteza la lungime ulterior nu ar fi mai bine?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

chiar si cu acele "multicutite" mainile pe material trecute peste ele tot "sinucidere" e pentru mine.
asta e... sunt patit asa ca poti sa-mi arati un milion de filme. parerea mea e DE NECLINTIT!!!
asa ca... las-o moale.
sanatate si FARA EVENIMENTE iti doresc!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

4unix

Citat din: david nick din Februarie 24, 2013, 11:47:49 PM
Ofmanul nu se poate face din doua treceri .Daca vrei poti incerca dar nu te sfatuiesc ....am incercat eu si da cu virgula :rotfl: :rotfl:
Daca vrei sa nu te expui sunt si alte variante  ,Faci ramele drepte si apoi la freza este simplu si dureaza mai mult dar esti sigur ca nu patesti nimic.asa le faceam si eu pana acum 4 ani .O sa revin cu poze si filmulete mai vechi......poate nu din seria sinucigaș. :rotfl:

Multumesc pentru raspuns, anul trecut am facut cateva cu freza, anul acesta voi proceda la fel.  :hi: :hi: :hi:

Mult spor!

tassevasi

Citat din: sorinma din Februarie 25, 2013, 09:22:23 AM
Citat din: david nick din Februarie 24, 2013, 11:47:49 PM
Ofmanul nu se poate face din doua treceri .Daca vrei poti incerca dar nu te sfatuiesc ....am incercat eu si da cu virgula :rotfl: :rotfl:
Daca vrei sa nu te expui sunt si alte variante  ,Faci ramele drepte si apoi la freza este simplu si dureaza mai mult dar esti sigur ca nu patesti nimic.asa le faceam si eu pana acum 4 ani .O sa revin cu poze si filmulete mai vechi......poate nu din seria sinucigaș. :rotfl:

daca bucata de lemn ar fi mai lunga cand faci hofmanul si mana nu ar fi asa aproape de cutite si s-ar reteza la lungime ulterior nu ar fi mai bine?

  Da  e mai bine ,asa  fac si eu .

marian_6777

Am lucrat ca tamplar timp de 7 ani. Nu este o experienta extraordinara, dar nici de neglijat. Un lucru va pot spune cu siguranta... decat sa lucrezi cu teama, mai bine cumperi ramele. In permanenta lucrati numai cu scule bine ascutite, iar materialul trebuie tinut ferm apasat pe masa. Cand te apropii de un nod, redu viteza de avans a materialului. La ramele de tei nu prea gasiti noduri care sa faca probleme. Nodurile periculoase sunt cele cazatoare, pe care le puteti da afara usor cu un ciocan inainte sa prelucrati piesa la abricht. Mai puteti debita materialul intai, apoi sa faceti prelucrarea respectiva. Este mai migalos, dar puteti acoperi cutitele cu un placaj, lasand doar un spatiu  un pic mai largut decat piesa de prelucrat. Asta va va da ceva mai multa siguranta. Forta de proiectare a piesei inapoi este in acest caz aproape insesizabila. Succes... :)
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristian bh

acuma eu spun ca trebuie facuta o diferenta intre a produce rame la nivel industrial cum sunt prezentate de cei doi protagonisti sebastian si david si cei ce vor sa-si faca rame pt dansii si eventual pt o cunostinta sau chiar sa vanda un anumit nr pt asi recupera o parte a investitiei.
Acestia din urma n-au nici un motiv sa se riste inutil in niste metode care doar maresc ritmul productiei in detrimentul securitatii sanatatii lor sau angajatilor lor pt ca oricate lamuriri au fost date si asigurari ca totul e sub control riscul unor accidente nedorite ramane .
Se pot produce rame cu metode absolut sigure doar ca necesita cateva operatii in plus fata de cele prezentate aici si nu e buna zic eu nici acea frica excesiva ci doar adaptarea operatiilor in functie de dotarea fiecaruia si cine doreste lamuriri suplimentare le poate obtine aici pe forum.
mariane fii mai explicit pe fiecare utilaj in parte pt ca si mie mie greu sa inteleg cand te referi la abricht cand la freza si cand la circular :hi:

dan sebastian

Precizez ca meseriasul are toate degetele la maini si intentioneaza sa si le pastreze in continuare. Atelierul e al lui personal. A facut in 3 ore si un pic 400 rame de cat. Cu o zi inainte degrosase lemnul pentru spetezele superioare ale ramelor si facuse la freza canalele pentru laterale. Daca nimer intr-o zi cand face totul din material brut (blana sau dulap) pana la produsul finit revin cu un film. Sunt de acord cu cei care spun ca cine nu are inclinatie spre tamplarie sa cumpere ramele, si stupii asa cum fac si eu, pt. ca degetele nu mai cresc ulterior. Filmuletul l-am postat pentru cei care vor sa vada in mod real cum face cineva rame.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian_6777

Lateralele pentru ramele 1/1 consider ca nu pun probleme deoarece sunt destul de lungi si in timpul prelucrarii formei pe abricht, putem tine mainile la distanta de zona cutitelor. Problema apare la prelucrarea celor1/2, 1/2 redus si sa zicem ca si cele 3/4, dar acestea le prelucrati astfel: luati o bucata de dulap care a fost indreptat pe fata, cant si bagata la grosime. Pe circular, o scurtati la dublul inaltimii ramei la care mai adaugati unu doi centimetri ca adaos de prelucrare. Acum piesa o sa aibe de exemplu 162x2=324 mai adaugam adaosul de prelucrare 20mm si avem piesa cu lungimea de 344, dar aceasta o puteti alege foarte bine de 340 deoarece la scurtarea la dimensiunea finala, panza de circular nu ia decat cei trei sau patru mm, adica grosimea ei. Pe abricht se da forma respectiva la ambele capete, urmata de scurtarea la dimensiunea finala de 162. Pasul urmator este frezarea nutului pentru latul superior al ramei. In functie de latimea frezei, poate fi realizat din doua sau trei treceri. Folositi un impingator facut din o bucata de scandura putin mai subtire decat materialul de prelucrat. Dupa reglarea adancimii pe un rest de material, montati un pieptene care va tine materialul presat pe masa si va impiedica reculul piesei. Asta este motivul pentru care impingatorul trebuie sa fie ceva mai subtire... sa nu ramana intepenit sub pieptene. Ultima operatie este debitarea pieselor la grosimea de 10 mm.
   Scuze ca m-am lungit cu vorba... as dori sa ajung sa vorbesc asa si despre albine :D .
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.