Construire rame de cat late 45 mm

Creat de dan sebastian, Februarie 20, 2013, 04:21:37 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

RazvanTi

nenicii aia is inconstienti.
mai ales ala cu abricht-ul de la inceput...
ala, la cea mai mica imperfectiune din lemn risca sa ramana fara mana
de ala de la circular nu mai zic...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristian bh

apara doamneee shii pazeestee! rugamute doamnee?
ca n-am rezistat mai mult de min 4 si am piele de gaina pe mineee! :nebun: :nebun:

dan sebastian

Nu iti face griji de meserias. De peste 30 de ani lucreaza doar in lemn, abrichtul e la 380 v, sunt model vechi, dar de fabrica, profesionale.
Oricum 99% din ramele de sunt pe piata sunt fabricate in acest mod. Eu doar l-am filmat, ca o curiozitate pentru apicultorii care vor sa stie cum se fac ramele din bucata de lemn intreaga.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipriene

eu cred ca fiecare isi alege cum vrea sa traiasca.
de exemplu baietii care fac ramele traiesc viata la extrem  :dinti:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

vranceanul

Nu-i chiar atat de dificil de lucrat asa la abright, tot asa l-e fac si eu, cu aceleasi scule . Mai ales ca am cativa ani buni [multi] lucrati in tamplaria mecanica. Totul este atentia si ceva creer pus la treaba.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Obombo

Citat din: dan sebastian din Februarie 23, 2013, 02:31:44 PM
Nu iti face griji de meserias. De peste 30 de ani lucreaza doar in lemn...
O fi, da' de ce intorceai camera de fiecare data cand ajungea la ultima felie? Iti era frica sa nu-ti improaste obiectivul :zzz:?

cristian bh

da ce-i asa greu de facut un maner de impingere a materialului la circular ?sau conteaza doar  nr de rame produse pe ora ?
Mai ales ca nu foloseste cutit divizor in spatele panzei si de aia zboara rama inapoi ca strange pe ghidaj.
Masurile de protectie egal cu zero.
Iar faptul ca-s scule profesionale cu atat mai mult impun masuri de protectie.
Pt abricht se poate face tot un maner de lemn pt buc scurte.
RAR AM VAZUT TAMPLARI MAI VECHI SA NU FIE CU CEVA LIPSURI LA MIINI.
In fond si la urma urmei fiecare face cum crede dar sunt incepatori care din pacate vazand asa ceva cred ca asa e bine si ajung mutilati.IN 2008 am intalnit pe o cunostinta in oradea si avea mana pansata si rosu era o parte din pansament si am intrebat ce-a patit si mi-a spus ca la abricht apoi l-am revazut dupa mai bine de un an si avea mana tot pansata. %%- %%- %%-

mosunick

Citat din: dan sebastian din Februarie 23, 2013, 02:31:44 PM
Nu iti face griji de meserias. De peste 30 de ani lucreaza doar in lemn, abrichtul e la 380 v, sunt model vechi, dar de fabrica, profesionale.
Oricum 99% din ramele de sunt pe piata sunt fabricate in acest mod. Eu doar l-am filmat, ca o curiozitate pentru apicultorii care vor sa stie cum se fac ramele din bucata de lemn intreaga.
Nu e rau ca ne-ai aratat cum se fac ramele, numai ca baietii aia risca foarte mult. Plus ca de vede careva   "oficial" cum e cu protectia muncii, nu ii vad bine nici pe ei si nici pe patronul lor.
Grijiti de ce postati pe net, ca va poate face rau...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marius_vfp

salut, domnule sebastian , circularul nu stie ca pe el munceste un om cu experienta si ii evita degetele , referitor la procesul tehnologic e corect asa ca in film , insa panza aia de circular trebuie ridicata la inaltimea materialului si nu mai mult de 3mm, efectul Kick-Back se observa foarte clar cand sunt taiate lateralele de 45 mm , in spatele discului trebuia sa existe acea lama care elimina acest efect .

referitor la ultima felie ai grija sa pui o plasa la obiectiv sa nu sara ceva in el

pentru a fi mai sigur ca la abricht sa nu-ti sara materialul spre inapoi , se poate pune un alt butuc sau o alta greutate mult mai grea decat materialul de prelucrat si se imping impreuna astfel masa corpului din spate elimina inertia mare pe care o poate prinde materialul mai mic care se prelucreaza . spor la treburi ca vine sezonul si e nevoie de rame multe .

asteptam noi filme .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

 cred ca acolo trebuiau  sa cada lateralele ale de rame  :nebun: face parte din fluxul tehnologic
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

nu trebuiau sa cada pe partea opusa intro cutie lada . :thanks:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

pana acum asa am vazut si eu ca se face  :P , dar se pare ca domnu nu stia,oricum e greu sa se intoarca toate inapoi nu stiu cum reuseste
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: sorinma din Februarie 24, 2013, 08:42:17 AM
pana acum asa am vazut si eu ca se face  :P , dar se pare ca domnu nu stia,oricum e greu sa se intoarca toate inapoi nu stiu cum reuseste
,,reuseste" pt ca nu are montat cutitul divizor sau lama aia incovoiata in spatele panzei si ghidajul ar trebui un pic mai larg in spatele panzei ori la el e tocmai invers strange in spatele panzei ca de n-ar sta in lateral ar avea ceva masaj facial la fiecare zi de munca. :dinti:

david nick

#14
Fiecare îsi face ramele dupa utilajele ce le poseda si ...la cum îl duce capul.Important este sa fie productie si deloc evenimente.Daca multi ar cunoaste notiunea de meserias nu cred ca ar mai folosi povestea Drobului de sare.
Un filmulet cam *zgomotos* .....cum fac eu ramele.

http://www.dailymotion.com/video/xxr016_cum-se-fabrica-ramele-pentru-stupi_lifestyle#.USoc56IqwrM
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/