printesele

Creat de sas angelica, Ianuarie 31, 2013, 10:24:43 PM

« precedentul - următorul »

sas angelica

Şi tot ieri, dovada că au puiet: au nevoie de apă şi iau cu asalt adăpătoarea din curte
Carpe diem!

bee_lover

Puteti detalia un pic metoda siropului in punga deasupra ghemului? Dati si gauri in punga? Nu rod punga si sa se prelinga pe albine? Ce concentratie are siropul 1/1 sau 2/1?

romikele

Pungile sunt din acelea subtiri, nu se gauresc, au grija albinele de asta... si nu se prelinge siropul.

sas angelica

Siropul este 2 la 1. L-am făcut din 10 kg zahăr şi 5 litri de apă. Am adăugat şi 4 linguri cu vârf din plantele care au rămas de la prepararea protofilului. Nu am mai pus protofil.  Pungile sunt din cele  pentru sandwich, cele mai subţiri care se gasesc in comerţ. Nu este nevoie să le găuriţi. Se descurcă albinele. Nu curge pe rame. Atenţie la cantitatea de sirop pusă în pungă. Trebuie să încapă sub podişor. După ce se pune siropul se scoate aerul din pungă şi se leagă strâns cât mai la capătul pungii ca să se poată lăţi punga. Atenţie şi la ceara crescută pe spetezele ramelor. Poate sparge punga si siropul se poate prelinge pe rame peste albine. Este bună metoda pentru vremea rece când albinele nu se deplaseaza la alimentator. Totuşi este foarte migăloasă. Merge la 20 -30 de familii dar, când ai mai multe, pierzi foarte mult timp.  Şi la noi a fost prima experienţă cu sirop la pungă.  :hi:
Carpe diem!

mape 48-petru manea

Vad albine moarte in adapator si este pacat----poti pune in adapator bucati de polistiren  :hi:

bee_lover

Multumesc pentru raspunsuri!  :hi:

sas angelica

Mulţumesc pentru sfat. O să-l urmez. Eu am pus crenguţe dar nu au avut eficienţa scontată.

Citat din: mape 48 din Martie 24, 2013, 07:30:02 PM
Vad albine moarte in adapator si este pacat----poti pune in adapator bucati de polistiren  :hi:
Carpe diem!