printesele

Creat de sas angelica, Ianuarie 31, 2013, 10:24:43 PM

« precedentul - următorul »

sas angelica

le-am facut astazi pe la ora 14,oo. sunt slabe calitativ (telefonul numai asa stie sa face poze), dar se vede ce-i important.
Carpe diem!

sas angelica

nu stiu cum sa intorc prima imagine.
familia aceasta este acasa, in gradina. a ramas in toamna dupa ce am unit doi slabi si cel format l-am adus acasa. am pus ziare in jurul stupului sa aiba unde se aseza cand ies caci l-am deschis. erau 14 grade (la soare, ce-i drept). au iesit si au murdarit ziarele. am gasit o palma de puiet. la sfarsit i-am pus si o turta, desi avea mancare. pentru sufletul stuparului.
maine merg la stupina si, daca reusesc, o sa fac si acolo cateva poze.
Carpe diem!

bio

..stiu ca va omoara microbul "apicultura"..., dar nu este prea bine sa scoateti rama cu puiet .

Eu am umblat cam la sfirsitul lunii noiembrie ultima data in stupi, cind am indreptat niste ultime probleme..,....apoi acum vreo 2 saptamini in urma am verificat prin sondaj vreo 5-6 familii, dar nu a durat mai mult de 3-5 secunde aruncatul cu privirea deasupra familiei de albine....in rest nu am mai deranjat deloc nici o familie de albine.

Datzi-le mincare, sigur le va prinde bine familiilor de albine......si in rest liniste.

..... si cum va apare o zi mai calduta incercati sa strimtorati putin familiile dvs scotind 1-2 rame sa ramina in cuib doar rame bine ocupate cu albina si care sa aiba si ceva hrana pe ele.., dar interventia sa nu dureze mult si sa nu expuneti ramele cu eventual puiet la frig deoarece este sensibil.

Stiu ca microbul nu va lasa..:)..de aceea eu nu mai tin nici o famile de albine unde locuiesc.

sas angelica

 :hi: multumesc pentru sfaturi. microbul ala de care vorbiti il am de vreo 40 de ani. am crescut cu el. azi am scos rama pentru ca chiar am vrut sa-i fac poza. n-am mai umblat in el de cand l-am impachetat.
sa stiti ca in poza de avatar este fiica mea. ca sa nu existe vreun dubiu la anii de infestare cu microbi intepatori.
:hi: :hi: :hi: :hi:
 


Citat din: bio din Ianuarie 31, 2013, 11:08:05 PM
..stiu ca va omoara microbul "apicultura"..., dar nu este prea bine sa scoateti rama cu puiet .

Eu am umblat cam la sfirsitul lunii noiembrie ultima data in stupi, cind am indreptat niste ultime probleme..,....apoi acum vreo 2 saptamini in urma am verificat prin sondaj vreo 5-6 familii, dar nu a durat mai mult de 3-5 secunde aruncatul cu privirea deasupra familiei de albine....in rest nu am mai deranjat deloc nici o familie de albine.

Datzi-le mincare, sigur le va prinde bine familiilor de albine......si in rest liniste.

..... si cum va apare o zi mai calduta incercati sa strimtorati putin familiile dvs scotind 1-2 rame sa ramina in cuib doar rame bine ocupate cu albina si care sa aiba si ceva hrana pe ele.., dar interventia sa nu dureze mult si sa nu expuneti ramele cu eventual puiet la frig deoarece este sensibil.

Stiu ca microbul nu va lasa..:)..de aceea eu nu mai tin nici o famile de albine unde locuiesc.
Carpe diem!

RazvanTi

cand te mananca te scarpini!
asa e o vorba din popor
imi cer scuze pentru mica "pilda" dar intre rame NU se umbla pana in primavara nici daca sunt 15 grade afara.
este posibil ca atunci cand manevrati ramele (mai ales cand se dezlipesc din propolis) matca sa cada pe fundul stupului.
amortita fiind NU va mai urca in ghem.
asta e pericolul maxim.
in rest... "succesuri"!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sas angelica

astazi la ora 14,oo. la vama seaca.
si sa nu-mi spuneti ca n-am voie sa ma uit in ei. si voi o faceti atunci cand considerati necesar. si era pacat sa nu fac cateva poze, chiar daca nu-s foarte clare.
Carpe diem!

ioanardelean55



    Astazi am dat turte ,si am avut discuti pe aceasta tema cu nevasta, vrea sa vada puiet ,binenteles ca           
    ......    ...    ............... (asa sint femeile ,mai curioase )     Frumos D-na Angelica ,sa va traiasca . Am o mica intrebare ; Faceti pastoral ?    @};-

sas angelica

nu facem pastoral. care este motivul intrebarii? ce importanta are?
pe sotia dv. rugati-o sa se uite la puietul din pozele mele. :hi:



[quote author=ioanardelean55 link=topic=5968.msg131169#msg131169 date=1359737533


    Astazi am dat turte ,si am avut discuti pe aceasta tema cu nevasta, vrea sa vada puiet ,binenteles ca           
    ......    ...    ............... (asa sint femeile ,mai curioase )     Frumos D-na Angelica ,sa va traiasca . Am o mica intrebare ; Faceti pastoral ?    @};-
[/quote]
Carpe diem!

dorindafi

Citat din: RazvanTi din Februarie 01, 2013, 08:48:15 AM
cand te mananca te scarpini!
asa e o vorba din popor
imi cer scuze pentru mica "pilda" dar intre rame NU se umbla pana in primavara nici daca sunt 15 grade afara.
este posibil ca atunci cand manevrati ramele (mai ales cand se dezlipesc din propolis) matca sa cada pe fundul stupului.
amortita fiind NU va mai urca in ghem.
asta e pericolul maxim.
in rest... "succesuri"!
corect  =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 01, 2013, 06:52:13 PM


    Astazi am dat turte ,si am avut discuti pe aceasta tema cu nevasta, vrea sa vada puiet ,binenteles ca           
    ......    ...    ............... (asa sint femeile ,mai curioase )     Frumos D-na Angelica ,sa va traiasca . Am o mica intrebare ; Faceti pastoral ?    @};-


Da care este motivul intrebarii ?  :P

ioanardelean55

#10
    :thanks:
 
  Binenteles ca am avut un motiv , chiar trebuie sa il fac pubic ?
 

  Am vrut sa stiu pentru-ca ma     . . . . . . . . . . .    . . . .       daca vreti sa stiti advaratul motiv inlocuiti fiecare punct cu o litera si vedeti ce da ,  (motivul e unul legat  de albine )

sas angelica

când am umblat în stup erau 16 grade afară. nici măcar nu erau în ghem. şi matca, din moment ce umblă pe ramă şi depune ouă, nu mai este amorţită.  :hi:
Carpe diem!

sas angelica

 :hi: daca va intereseaza zona, puteti veni sa o vedeti. sau va pot da informatii. doar sa le cereti.  :hi:


Citat din: ioanardelean55 din Februarie 01, 2013, 10:07:59 PM
    :thanks:
 
  Binenteles ca am avut un motiv , chiar trebuie sa il fac pubic ?
 

  Am vrut sa stiu pentru-ca ma     . . . . . . . . . . .    . . . .       daca vreti sa stiti advaratul motiv inlocuiti fiecare punct cu o litera si vedeti ce da ,  (motivul e unul legat  de albine )
Carpe diem!

ioanardelean55


sas angelica

#14
Ieri, 23.03.2013, le-am dat mâncare: sirop la pungi de plastic
Carpe diem!