roi bezmetic cu matca???

Creat de dersky, August 12, 2013, 01:48:58 PM

« precedentul - următorul »

dersky

 :uimit: Am ramas destul de uimit, ca un incepator desigur, cand am vazut astazi la o familie care avea si matca si cate 3-4 oua in celule. Este vorba despre un roi facut de mine cu matca batrana care a pierdut matca in acest an (nu stiu din ce motive) si care si-a tras o matca de slvare. S-a imperechiat,  a pontat destul de frumos pana acum, are deja puiet care eclozioneaza dar si puiet de toate varstele. Cand insa am cautat oua de o zi ce sa vezi? cate 3-4 oua in celule pe circa 3 decimetri patrati  si matca se plimba si ea pe acolo. Roiul e destul de slabut acum(6 rame) datorita faptului ca s-a depopulat cat nu a avut matca. Oare  s-a bezmeticit? De ce? Oare ce sa fac cu el, sa-l scutur, sa-l las in voia soartei, sa-l unesc? Rog un stupar cu experienta sa-mi dea un sfat.

filip

Roi pe 6 rame nu-i roi slabut.Apoi daca ai puiet de albina capacit ,larve si oua stai linistit.Matcile tinere ponteaza mai multe oua in celula.Asta nu inseamna ca matca nu e buna.Poate nu are spatiu suficient unde sa oua si de aceia se intampla asta.Albinele vor regla surplusul de oua.Urmareste sa vezi daca din acele oua va fi puiet de albina capacit ori puiet de trantor.La puietul de trantor vor fi alungite celulele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

multumesc de sfat domnule filip , tare suparat eram pe vreo 2 matci proaspat imperecheate in nuclee care sunt cam mici recunosc , am gasit mai multe oua in celule si tare eram ingandurat ,dar nu am vazut mai multe larve in aceeasi celula , am dedus ca nu are spatiu saraca , le-am lasat la voia intamplarii sa vad ce se va intampla , apoi cand a aparut puietul capacit si forma lui corecta , m-am linistit , acum au inceput sa iasa albine proaspete si apte de lupta si tare bucuros sunt , precizez ca nucleele sunt pe 3 rame mici suprafata totala fiind circa 4 dm.

concluzionez : este posibil ca o matca viabila sa ponteze mai multe oua in aceeasi celula atunci cand nu are spatiu ?

va multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

Matcile tinere au o perioada la inceputul pontei cand depun mai multe oua in aceiasi celula.Albinele regleaza aceasta situatie lasand un singur ou.Nu neaparat lipsa spatiului de ouat e vina cat reglarea pontei matcii de a depune un singur ou in celula.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Ionut Ursachi

Daca spuneti ca si matca la inceput ponteaza cate 2-3 oua intr-o celula atunci cum putem face diferenta intre oua de albina si ouale de matca ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

edy_mh

Citat din: Ioan Ursachi din August 12, 2013, 08:00:32 PM
Daca spuneti ca si matca la inceput ponteaza cate 2-3 oua intr-o celula atunci cum putem face diferenta intre oua de albina si ouale de matca ?
Le lasam la capacit si atunci vedem ce fel de ou este. La mine tot ce a fost 3-4 oua in celula a fost la capacire trantor.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

dersky

si eu va multumesc domnule Filip...credeam ca s-a bezmeticit si vroiam sa-l scutur dar am vazut matca si mi-am pus alte semne de intrebare pe care se pare ca dumneavoastra le-ati rezolvat. :thanks:

ciucur

Citat din: Ioan Ursachi din August 12, 2013, 08:00:32 PM
Daca spuneti ca si matca la inceput ponteaza cate 2-3 oua intr-o celula atunci cum putem face diferenta intre oua de albina si ouale de matca ?

Salutari !

Din putina mea experienta, chiar daca matca oua mai multe oua in aceeasi celula ele vor fi intotdeauna pe fundul celulei.
Albinele bezmeticite oua si pe peretii celulei.
De asemenea am patit ca dupa stimulare cu Startovit sa am pentru 2-3 zile mai multe oua intr-o celula insa se regla treaba de la sine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

Citat din: edy_mh din August 12, 2013, 08:07:06 PM
Citat din: Ioan Ursachi din August 12, 2013, 08:00:32 PM
Daca spuneti ca si matca la inceput ponteaza cate 2-3 oua intr-o celula atunci cum putem face diferenta intre oua de albina si ouale de matca ?
Le lasam la capacit si atunci vedem ce fel de ou este. La mine tot ce a fost 3-4 oua in celula a fost la capacire trantor.
:hi:  edy
unii spun ca e bine eu zic ca nu . dece ?
daca ai puiet pe 4/5 rame asta inseamna  ca ramele respective dupa ce sunt capacite mu le mai potzi folosi in cuiburi
deacea e bine sa fie desfintzat la timp chiar daca are el shi matca
rezultatul = albina va intra in stupul/stupii invecinatzi   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

edy_mh

#9
Citat din: dorindafi din August 13, 2013, 09:38:28 PM
....
daca ai puiet pe 4/5 rame asta inseamna  ca ramele respective dupa ce sunt capacite mu le mai potzi folosi in cuiburi
deacea e bine sa fie desfintzat la timp chiar daca are el shi matca

foarte adevarat, ramele acelea sunt bune doar pentru ceara, eu am preferata sa scutur stupul cand am observat ca am puiet pe o rama cu mai multe oua intr-o celula si matca lipsa. Am pus matca noua pentru imperechere sau matca imperecheata si am salvat stupul. In acest an am avut 3 roi besmetici pe care i-am salvat pana la urma, la unul din ei am scuturat albina si am lasat stupul acolo unde am scuturat albina, dupa 5 zile tot mai era o mana de albina pe sita stupului(probabil albina outoare).
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

dorindafi

daca ai scuturat ramele la 2/300 m distantza albina ouatoare nu se mai intoarce-napoi
cat despre oua in celula la mine a fost cate 2/3 oua shi era shi matca
asha ca matca am eliminato shi stupul lam desfintzat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092