roi bezmetic

Creat de Stangaci, Iulie 07, 2012, 01:20:07 AM

« precedentul - următorul »

Stangaci

salut,acum aproximativ 25 de zile am format un roi artificial pe 3 rame ,dupa 5 zile am introdus o matca tanara ,neimpererchiata...au acceptat-o!, doresc sa stiu de ce s-a bezmeticit ??  azi am gasit cate 2,3 chiar 4 oua intr-o celula si lipsa matca! albinele aduc polen ,nectar....ce ma sfatuiti sa fac?

emil.oltean

Matca tinara nu s-a mai intors de la imperecheat sau ai "rezolvat-o" dumneata cind ai pus ramele la loc.Pune o botca,daca e matura cistigi timp sau cauta alta matca dar va fi greu cu acceptarea deoarece acum e tirziu.Sunt bezmeticite rau daca deja ai cite doua oua intro celula.INTAI inlatura starea de "bezmeticeala" si apoi.Daca sunt albine putine in el nu merita efortul,unificale cu altul.

puiu

Stimate DOMN!
Inteleg ca a vinde o matca NEIMPERECHEATA e cel mai josnic mod a castitiga "ceva lei"de la colegi cu putina experienta. :nudie:

Adrian Roman

Era nevoie sa controlati tot la 2 zile macar, evolutia situatiei, si nu s-ar fi ajuns la bezmeticire. Daca dati botca, s-o protejati ca sa nu poata fi roasa-invelita in staniol, cu capatul de eclozare liber. Ar fi bine sa introduceti si o rama cu puiet ce tocmai eclozeaza, si pe rama asta sa plantati botca. Dar va fi greu...

Marius-ursulakhe

Draga stangaci uite cum am facut eu si a iesit treaba buna am luat o rama cu oua si ceva larve am bagat-o in familie sa isi traga bitci inainte de asta am scuturat albina pe vatra dar prostia me a fost ca albina care a ramas mai multa vreme pe vatra nu am omratu cu picioarele (albina care isi dezvolta ovarele si incepe ouatul zboara si se intoarce in stup)dupa ce si-au tras btci pana ca ele sa mai aiba 2-5 zile pana la eclozionare le-am mai scuturat de doua ori pe vatra la 100-200 m iar idea mea care a fost ultimile datu am omorat foarte repede albina care a mai ramas pe vatra(dupa 5-10 min dupa scuturare)cam atat am facut.Si eu am fost foarte dezamagit ca tot la 3 zile cand ma uitam in iele tot mai putine btci erau (eu am avut in jur de 10 la numar )

Marius-ursulakhe

In carti scrie ca sa iei un hranitor o botca gata de eclozionare si sa scoti toate ramele cu faguri din stup si in fiecare seara sa le pui 200ml sirop--asta scrie in carti nustiu daca functioneaza nu am incercat daca vrei iao ca pe o idee nu ai nimic de pierdut numai de castigat experienta nu te da batut (daca nu intelegi postarea de mai sus citeste la sunt incepetor "roi anormal ajutor")bafta ca ai nevoie

Obombo

Recuperarea unui roi bezmetic are sens doar daca este puternic, daca e vorba de o mana de albine, ia stupul din stupina, scutura albinele la vreo 50 de metri si lasale sa se imprastie la ceilalti stupi.
Treaba cu botcile sau cu faguri cu puiet e lunga, pana sa se nasca noile albine (daca totul a functionat cum trebuie), din cele vechi mai raman putine.
O solutie sigura ar fi urmatoarea: se pune in locul stupului bezmetic un nucleu cu regina imperecheata sau chiar si o lada cu o rama cu puiet si regina care depune, bineinteles cu albinele care o acopera, si o alta rama goala, se pune stupul bezmetic in spatele celui nou si se lasa o zi doua, se controleaza situatia in stupul nou, eventual se adauga faguri, se ia stupul bezmetic din stupina si se scutura albinele ramase.

Marius-ursulakhe

DA este adevarat ca daca nu ai albina suficienta nu are rost sa incerci (eu oricum as incerca ca domnul stangaciu daca are putin timp la dispozitie si este si incepator nu are nimic de pierdut)eu am avut 5 rame albina si am mai ramas cu 3 jumate si sper sa il intaresc cat mai repede

G. Iulian

Domnilor, am și eu o situație: În data de 25 mai am facut 10 roiuri, 8 sunt în prezent ok la două am următoarea situație - matcile au ecluzionat pe 1 iunie dar nu s-au întors de la zborul de împerechere așa că pe data de 16 iunie am dat la fiecare câte o botcă, pe 25 iunie la un control am găsit matca neîmperecheată încă, dar și în partea de sus niște puiet de trântor zic eu o parte căpăcit dar și larve pe o suprafață cam de o jumătate de palmă. Nu știu să zic dacă s-a bezmeticit? M-am uitat nu am găsit alte ouă depuse mai multe într-o celulă sau măcar câte unul și nici botci trase cum am citit că ar face familiile bezmetice neviabile. Să mai bag o ramă cu ouă și larve tinere de la altă familie și să mai aștept să înceapă ponta matca după împerechere ( dacă se întoarce) Vă mulțumesc anticipat!

Marius-ursulakhe

 Gheorghevici I eu unul daca as fi in locul tau as face in felul urmator- as astepta sa vad daca se inperecheaza si incepe sa depuna oua daca nu se intampla acest lucru as face unifcari la fiecare roi o rama cu albina dupa diafragma un pic ceapa sau tuica
Si eu am avut la doi roi o astfel de problema si am facut cum am scris mai sus
Si vreau sa iti si explic de ce am facut asa pt ca albina care o ai in roi fara matca este destul de batrana iar cand are sa incepa sa creasca puiet sa vezi ce repede se goleste cutia
Daca mai vrei roi mai fa dar cu o albina noua

G. Iulian

Nu m-am întâlnit cu această situație până acum de asta am întrebat, mulțumesc de răspuns. Am început de anul trecut apicultura, toate le-am făcut bine până acum dar asta mi-a scăpat. Omul cât trăiește învață, aștept să văd dacă se împerechează cele două mătcuțe.

kamy

E mai usor sa previi decat sa tratezi besmeticii!daca s-a pierdut o matca,in momentul in care dai a doua matca nu ar strica si o rama cu larve sau data dupa eclozionare,oricum nu sant ale lor si au si alta ocupatie in afara faptului de a vorbi de rau matca cea tanara,in cazul in care nu se mai intoarce de la imperecheat mai trag speranta,parerea me daca introduci saptamanal sau la 10 zile o rama cu oua eviti besmeticirea!

marius_vfp

#12
Citat din: Gheorghevici I din Iunie 29, 2013, 09:50:21 PM
pe data de 16 iunie am dat la fiecare câte o botcă, pe 25 iunie la un control am găsit matca neîmperecheată încă, dar și în partea de sus niște puiet de trântor zic eu o parte căpăcit dar și larve pe o suprafață cam de o jumătate de palmă.

daca pe data de 16 ai dat botca fii sigur ca nu a eclozionat in aceeasi zi , stii ce varsta a avut botca de la capacire ?, sa presupunem ca a eclozionat cel tarziu pe 18 , abia dupa 7 zile se imperecheaza apoi dupa altele 5 cel putin incepe ponta , esti sigur ca PRIMA matca data nu s-a intors in stup , se intampla uneori sa se si intoarca , cel mai bun e sa marchezi matcile dupa imperechere ca sa stii ce si cum .
cum ai constatat ca prima matca sa pierdut la imperechere.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dorindafi

Citat din: puiu din Iulie 07, 2012, 10:34:00 PM
Stimate DOMN!
Inteleg ca a vinde o matca NEIMPERECHEATA e cel mai josnic mod a castitiga "ceva lei"de la colegi cu putina experienta. :nudie:
da , dar nu pt toata lumea  ))/
CODUL  e   LEGEA
         0763650092