despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Frate cata prostie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! la fel faceau gargara si ciobanii cand au intrat cu crotalierea la oi ....

D006

  Nu vor mai exista crescatori de animale in afara ASOCIATIILOR !   

marius_vfp

Citat din: cipriene din Decembrie 17, 2011, 03:35:54 PM
probabil ca aici vom ajunge dar, cu cat mai tarziu cu atat mai bine. spun asta deoarece o minune tine trei zile. dupa ce se termina nebunia cu fondurile europene, iar o sa fim lasati in pace (cel putin asa sper :P)

dupa parerea mea cred ca odata declarati stupii cu fonduri sau nu europene , STATUL mai bine zis PUNGASUL  va avea grija sa traga branza pe turta lui .
si daca eu nu mai am nevoie de fonduri sau chiar nu am nevoie si nu am avut vreodata,vreau ca toate cheltuieleile sa le suport , de ce oare mai trebuie sa fiu taxat , unde e dreptatea ?
eu am o parere si o sustin  staul ida cu o mana si iti ia cu 2 , corectatima daca gresesc , la noi ca la nimenea.
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

#93
Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 04:32:04 PM
  Frate cata prostie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! la fel faceau gargara si ciobanii cand au intrat cu crotalierea la oi ....
Asa suntem noi mai prosti. Mare noroc avem ca mai exista cate unul foarte destept, asa  ca tine, care sa ne lumineze. De o bucata de vreme tu consideri ca toti cei care nu sunt de acord cu parerile tale, intra in categoria prostilor. Nu m-as fi asteptat de la tine, mai ales ca zici ca esti si medic.

ben90557

Incepe cooperativizarea?Asociere fortata?Ma indoiesc!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 04:33:54 PM
  Nu vor mai exista crescatori de animale in afara ASOCIATIILOR !

Si cum vor face asta?
Omul la tara are cal, vaca, porc, oaie, capra, gaina, curca, rata, caine, pisica, s.a. Fara a vrea sa primeasca vreun ban de la stat!
In cate asociatii ar trebui sa fie membru taranul roman?
Cate cotizatii  ar trebui sa plateasca?
Pe la cate usi ar trebui sa alerge pentru autorizatii?

Ar exista varianta (tampita) infiintarii unor asociatii ale crescatorilor de animale (la gramada, fara a se face diferentiere pe specii)...
Este posibil... va mai asteptati cumva la ceva bun din partea guvernantilor?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Interesant ar fi acum o statistica.
Cetateanul X care in momentul subventiei pe miere avea 500 stupi subventia era de 20 roni per kg de miere predata la procesator.
Astfel ca el cu 100 de stupi lua 100 roni pe fam.
La medicamente la fel,etc.
Eu zic ca TABLITELE de IDENTIFICARE sunt un lucru bun!
Dar COOPERATIVIZAREA obigatorie va fi un esec
Vrei SUBVENTII,Fonduri Europene-Tablite de Identificare,panou cu accesarea proiectului.
Asa aflam si noi cine a accesat fonduri,are ori nu are albine?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Cine poate sa-mi interzica mie sa cresc Albine?
Mai ales ca am cumparat o propietate la 1,5 km inafara localitatii.
Apoi cu ce drept poate patrunde pe proprietate privata.
Daca am firma ,lucrurile se schimba.
Aici organele de control au legea de partea lor
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Alutus

Buuuun! Facem crotaliere. Stupii ME sunt stupi standardizati si agreati prin ghidul de bune practici..... Unul dintre avantajele  ME-ului este lucrul cu corpurile, care include de foarte multe ori mutarea unor corpuri de la o familie la alta sau formarea familiilor temporare care in general dispar toamna. Ce va trebui sa fac eu cu crotaliile , le voi plimba si pe ele , le voi anula , chem tamplarul sau medicul veterinar sa le scoata din urechile albinelor, voi dubla timpul de lucru necesar pt identificarea crotaliilor?
Sa nu uiti Darie!

filip

Citat din: viorel55 din Decembrie 02, 2011, 10:55:02 AM
Nu poate nimeni sa ia mai multe numere decat  pentru cei declarati la asociatie si bineinteles la registrul agricol.
Asta pentru ca  asociatia a fost obligata sa ceara de la ANARZ alocarea de numere exact pentru efectivul de familii aflat in evidenta la data solicitarii.
Nu vreau sa supar pe nimenidar inteleg, din postarile de mai sus, ca nu se cunoaste procedura  aplicata pentru obtinerea  de la ANARZ a numerelor.
  Trebuie sa stiti ca, in vederea obtinerii  numerelor, asociatia a depus la ANARZ,pe langa alte documente si  CENTRALIZATORUL MEMBRILOR FORMEI ASOCIATIVE PENTRU CARE SOLICITA NUMERE DE ORDINE PENTRU IDENTIFICAREA STUPILOR in care fiecare membru este inscris cu adresa si numar de stupi detinut.
Deci fiecare membru va primi acum numare pentru familiile  cu care este trecut in acel centralizaror,nici mai multe si nici mai putine.
  Este posibil ca unii membri sa nu doreasca aceste numere si atunci nu va primi nici un numar,deci nu exista posibilitate de negociere,ori iei toate numerele repartizate ori niciunul.
  Problema mai complicata este la asociatie unde fiecare modificare de efective trebuie operata intr-un REGISTRU DE INREGISTRARE......va dati seama...la unu creste (cumparare,inmultire) la altul scade(mortalitati,vanzari,furt etc)....Atunci cand creste  efectivul,mergi la asociatie si declari acest fapt,asociatia solicita ANARZ printr-o adresa alocarea  de noi numere,ANARZ trimite asociatiei adresa cu numerele alocate....... Deci....birocratie la maxim....
Aici apar adevaratele probleme
La asociatie am stupi multi fiindca am ciupit PNA-ul ori subventia per miere predata.
Ce fac acum?
Iau toate tablitele,dar eu nu am atatia stupi
Daca nu iau ,cum justific programele accesate
Incepe dansul
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: Alutus din Decembrie 17, 2011, 05:31:38 PM
Buuuun! Facem crotaliere. Stupii ME sunt stupi standardizati si agreati prin ghidul de bune practici..... Unul dintre avantajele  ME-ului este lucrul cu corpurile, care include de foarte multe ori mutarea unor corpuri de la o familie la alta sau formarea familiilor temporare care in general dispar toamna. Ce va trebui sa fac eu cu crotaliile , le voi plimba si pe ele , le voi anula , chem tamplarul sau medicul veterinar sa le scoata din urechile albinelor, voi dubla timpul de lucru necesar pt identificarea crotaliilor?
Lada cu soclu e una per fam,magazii poti pune cate vrei.
Ai accesat un proiect,trebuie sa faci un numar de fam de albine.Pe principiul,soclu si corp cu numar.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Alutus

Buuun! La ME toate elementele sunt mobile. De multe ori in urma unor operatii specifice nu mai ramane decat capacul. O evidenta a operatiilor si a corpurilor mutate este total contra productiva,are caracter retrograd pt ca te determina sa lucrezi cu metode invechite mari consumatoare de timp si efort fizic.
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

La ME ai mai multe corpuri egale ca dimensiune, care isi tot schimba pozitia... dar ai si ceva care este piesa unica la un stup si nu isi schimba locul si destinatia... este vorba despre capac si soclu/fund.

Cine te impiedica sa pui crotaliile pe capac sau pe soclu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Citat din: Alutus din Decembrie 17, 2011, 06:10:21 PM
Buuun! La ME toate elementele sunt mobile. De multe ori in urma unor operatii specifice nu mai ramane decat capacul. O evidenta a operatiilor si a corpurilor mutate este total contra productiva,are caracter retrograd pt ca te determina sa lucrezi cu metode invechite mari consumatoare de timp si efort fizic.
Da,e adevarat.
Dar fotografierea unor stupi,era o operatiune mult mai simpla,mai ales daca stupii nu erau ai lui.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

   In primul rand il rog pe Bucovineanu sa nu se supere pe mine !
  In al doilea rand nu uitati ca Romania a aderat la UE si se va supune regulilor acesteia ! Daca aici NU sunt prosti va rog sa intelegeti ca cine se va ocupa de cresterea animalelor vii se va supune unor reguli extrem de stricte ! Ce debiteaza pe aici nea Filip sunt doar "cai verzi pe pereti " .
REVENITI CU PICIORELE PE PAMANT SI GANDITI CU CREIERUL DIN CAVITATEA CRANIANA SI NU CU CELALALT CREIER !