Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

undragutz

Citat din: un Finut din Martie 19, 2017, 10:56:16 AM
Nasule, pentru membrii SAR dai pământul galben mai ieftin? Și Danut da ramele mai ieftin pentru membri! Cel puțin așa dădea la început, ca la Iași le vindea cu 1,5 lei.

Of, batrinetile imi joaca feste, bine ca mi-ai adus aminte si de sindicalisti .
Oferta lunii la pamint galben special pentru albine :
-- Pentru membrii SAR pretul la pamintul galben special pentru albine este DUBLU .

un Finut

Citat din: undragutz din Martie 19, 2017, 10:59:12 AM
Citat din: un Finut din Martie 19, 2017, 10:56:16 AM
Nasule, pentru membrii SAR dai pământul galben mai ieftin? Și Danut da ramele mai ieftin pentru membri! Cel puțin așa dădea la început, ca la Iași le vindea cu 1,5 lei.

Of, batrinetile imi joaca feste, bine ca mi-ai adus aminte si de sindicalisti .
Oferta lunii la pamint galben special pentru albine :
-- Pentru membrii SAR pretul la pamintul galben special pentru albine este DUBLU .

Hai mă nasule, nu mai f așa de rău că, după ce  nu reușesc sa strângă membri sa ia și ei cotizații, mai le iei și așa scump! =))

undragutz

Este oferta lunii, un pret special pentru membrii SAR .
Membrii SAR cum au avut bani sa dea pentru bunastarea sefului lor mare sunt sigur ca nu se vor uita la citiva banuti care i-ai cheltuii pe acel produs minune care va asigura bunastarea familiilor lor de albine .
Membrii SAR sunt prin statutul sindicatului  iubitori de albine si sunt sigur ca nu vor face nici un rabat in a asigura bunastarea familiilor de albine care le detin.

Acum intre noi vorbind.
Ce dracu dom'le ? au avut membrii SAR bani sa cumpere apa sfintita pentru sefii prezenti la tirgul de la Rimnic si nu dau citiva banuti pentru prosperitatea familiilor de albine .
Dupa ce vor da acel produs minune familiilor de albine vor asista la acelasi spectacol care l-au urmarit la cuvintarea ministrului agriculturii de la Rimnic numai ca in stup matca va vorbii numai prostii, albinele vor aplauda ca apucate de streche la indemnul trintorelui sef caruia ii jucau ochii in cap ca la jocul de pacanele .

tinumaftei

Citat din: undragutz din Martie 19, 2017, 09:29:37 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 07:19:52 AM
M-am uita putin pe notitele mele cu inflorirea si cred ca trebuie sa modific ceva la prognoza de salcam.
Dupa notitele de anul trecut salcamul era "orezit" la 1400 de grade si inflorit la 1500 de grade. (calculate ca suma maximelor de la 1 ianuarie, adunate doar cele pozitive)
Asa cum se prezinta acum prognoza pentru zona mea 1400 de grade se fac pe 12 mai iar 1500 pe 17. Vom vedea.

Parerea mea ca alegerea unei date calendaristice poate fi eronata .

Incearca sa-ti iei ca reper de exemplu inflorirea primilor ghiocei sau inflorirea altor specii de flori sau chiar inflorirea primilor pomi fructiferi, aduna gradele zilnice peste plus si dupa insumarea lor vei avea un program destul de exact privind inflorirea salcimului .
Păi este același lucru. Ghioceii au înflorit mai târziu cu 2,5 săptămâni, cornul mai târziu cu 3-4 săptămâni față de anul trecut.
Cu ce ne apropiem de început lunii mai prognoza este mai exactă fiindcă se micșorează variabilele. Iar saiturile de prognoza sunt destul de bune. Asta mă face să cred că oricum înainte de 10 mai nu voi avea salcâm înflorit aici. Asta este bine, fiindcă am putea avea vreo 15-20 de zile de răpită. Diseară voi incerca sa fac și o prognoza pentru sudul Olteniei și chiar pentru salcâm II.
Ceea ce mi se pare interesant este că în zonă. colinara a Munteniei vegetația este mai avansata decât în S, SE, lucru destul de neobișnuit!

Eugen B

Conteaza foarte mult si ce e in protofil. Daca vreti sa dati doar produse de sinteza e treaba voastra , fiecare baga ce vrea la albinele lui. Daca si la oameni raman la ridichi calciu magneziu si alte cele din medicamentele din comert cu asa ceva, la albine cine stie cum o fi.?!?
E normal ca si zaharul conteaza, dar una e cand manci paine si alta e cand e shaorma cu de toate.
In rest bafta, si multa miere

roi_ag

Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 12:51:55 PM
Ceea ce mi se pare interesant este că în zonă. colinara a Munteniei vegetația este mai avansata decât în S, SE, lucru destul de neobișnuit!
Este normal din moment ce aici toata iarna mai ales în ultima lună au fost temperaturi mai mari decât în restul zonelor.Dacă corcodusul înflorește în 25 Martie este in grafic.

tinumaftei

Citat din: roi_ag din Martie 19, 2017, 08:33:21 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 12:51:55 PM
Ceea ce mi se pare interesant este că în zonă. colinara a Munteniei vegetația este mai avansata decât în S, SE, lucru destul de neobișnuit!
Este normal din moment ce aici toata iarna mai ales în ultima lună au fost temperaturi mai mari decât în restul zonelor.Dacă corcodusul înflorește în 25 Martie este in grafic.
In zona colinara a Munteniei in martie se vor inregistra in total 525 de grade in timp ce in aprilie abia vor ajunge la 500. Asta inseamna o luna aprilie destul de rece, cel putin in comparatie cu luna martie.
Si tot din studiul prognozei, intre zona luncii Dunarii, zona colinara la aceasta data nu exista nici o diferenta salcamul urmand a inflori cam in acelasi timp, iar in zona subcarpatilor diferentele de prognoza este de maxim o saptamana diferenta.
Ce este mai rau este ca o luna aprilie friguroasa poate genera si niste dimineti cu minus, iar in zonele depresionare salcamul poate fi afectat.
Asta se poate vedea acum pe prognoza.

oroles

Aseara au fost temperaturi negative. Zilele astea se anunță temperaturi pozitive cu pana la 19 grade. Serile vor fi in continuare reci. Se poate da sirop?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Tinule inca nu se stie ce va fi in aprilie.
Oroles daca bei da cantitati mici merge. Defapt vrri sa stimulezi nu sa completezi, nu?

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 20, 2017, 08:10:20 AM
Tinule inca nu se stie ce va fi in aprilie.
Oroles daca bei da cantitati mici merge. Defapt vrri sa stimulezi nu sa completezi, nu?
Adica100%. Dar pentru mine e suficient si 90% ca sa stiu cat sa apas pe acceleratie si sa imi fac o idee despre zona in care voi pleca la salcam.
Dupa asta ma orientez de vreo trei ani si imi pare destul de bun: http://www.accuweather.com/ro/ro/calafat/272991/april-weather/272991?monyr=4/1/2017

oroles

Citat din: Eugen B din Martie 20, 2017, 08:10:20 AM
Tinule inca nu se stie ce va fi in aprilie.
Oroles daca bei da cantitati mici merge. Defapt vrri sa stimulezi nu sa completezi, nu?
Doar pentru stimulare.  Vremea e total potrivnică apiculturii la mine in zona.  Daca aprilie va fi mai rece decat martie va fi rau. De exemplu azi se anuntase cald si plouă  incet.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

aurelianpopescu

zona valcea ,cred ca 25 martie infloreste corcodusul/pomi fructiferi sunt imuguriti bine/

Eugen B

Daca e asa cald in 2-3zile o parte din pomii fructiferi vor inflori.
Zilele astea dn. Tinu baga 30 grade la zi. Ziua 22 noaptea 8  .
In 5zile 150 grade.
Daca e rece nu le da sirop xa nu faci bine

tinumaftei

Nu se adauga decat maxima zilei. Cea mai mare temperatura va fi in urmatoarele 2 saptamani de doar 17 grade. Am fost prin padure si corcodusul mai are 4-5 zile. Tot cam asa si caisul. In alti ani la 15 martie mirosea in pavilion a miere de cais. Partea buna este ca aici a fost o iarna cu zapada ca in povesti si daca timpul va ramane bun voi face salcamul acasa. Mai ales ca se anunta un mai mai ploios decat de obicei.
Sirop doar de saptamana viitoare. Pana acum am descapacit la miere. Inca mai am 3-4 rame full cu miere capacita de fiecare.

cipik

Uitandu-ma prin notitele din trecut, pana acum anul acesta seamana cu 2015, ma refer la dezvoltarea stupilor si stadiul infoloririi plantelor, an in care am facut miere serios.
Sa dea Domnul.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/