Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Usor, usor trecem la activitatea zilnica sustinuta.
Unii stupi mai trebuie stransi inca pentru ca albina tanara nu inlocuieste suficient albina de iernare, insa marea majoritate au trecut la cresterea masiva de puiet pe suprafete din ce in ce mai extinse.
Ca medie la ora actuala, cuibul este strans pe 4-5 rame cu hranitor si 1-2 rame cu resturi de miere descapacita dupa diafragma. La cuibul de 4 rame (neobisnuit pentru aceasta data) sunt in medie 3 rame cu puiet (50-60%capacit).
Unii stupi au suprafete de puiet foarte extinse. Stimularea cu sirop e de vina!
Padurea este inflorita frumos atat la sol cat si specii arboricole, iar in gradinile din sat se pregatesc pomii fructiferi.
Prognoza meteo este pozitiva noaptea cu exceptia saptamanii 3 din martie cand vor fi temperaturi negative -2, -3 care probabil vor afecta fructificarea.
Macar nectar sa fie pana la acea data.

MirceaCalin


Cristel

Iata ca albina stie de ce are nevoie, si-a facut puiet frumos, posibil ca anul asta sa fie unul "roitor". Daca aveti si rapita aproape, sigur familiile se vor dezvolta excelent!Doar vremea sa nu fie prea capricioasa. Sanatate si butoaie pline la vara!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Acum trebuie doar rabdare si    ..sirop!
Am dat sirop in aceasta primavara cat nu am dat la stupi cumulat in ultimii trei ani.
Apicultura cu rezultate nu se face fara sirop.
Pe aici este o feerie de primavara. Urzicuta, viorelele, toporasii, cornul, corcodusul, caisul sunt in toi.
Se pregatesc cele cateva salcii si paducelul.
Ciudat este ca gladita (salcamul boieresc) a intrat in vegetatie, are deja muguri de 3-4mm.
Urmatoarele 2 saptamani sunt promitatoare cu 3-4 zile de zbor si temperaturi minime pozitive. Ingrijoratoare este saptamana a treia din martie, cand probabil vor fi ingheturi dimineata.
Aproape toti stupi au 60-70% din suprafata ramelor din cuib ocupata cu puiet. Pentru 7 martie este ceva neintalnit de mine pana acum. De obicei primul control de fond nu il faceam decat dupa 15-20 martie, dar anul acesta trebuie sa reinventam noi tehnologii. Probabil va fi anul roilor!!!

mape 48-petru manea

La tine au fost temp.mai mari in aceasta primavara decat la mine ---la mine 2 zile ploua si 0 zi bate vantul

tinumaftei

In general este mai cald, insa acum a fost neobisnuit de cald, perioade lungi de timp. Din ianuarie in fiecare saptamana au fost cel putin 2 zile de zbor bun!!
Insa asta nu este decat o vatra de iernare, de dupa salcam mai este macesul si apoi totul seamana cu Sahara!!

apivasmob

Citat din: tinumaftei din Martie 07, 2016, 09:01:55 PM
...... Probabil va fi anul roilor!!!
Asa preconizez si eu.(cutii sa avem in ce pune roii)
Sanatate tuturor apicultorilor

tinumaftei

Primele victime ale timpului rece..
Puiet extins si racit la primul val de frig.

tinumaftei

Primavara printre noi.

tinumaftei


Pustu

Eu nu m-am prins  ))/ Mai dati un indiciu ?

tinumaftei


Pustu

Ma dau batut   ^:)^ ^:)^
Spuneti va rog secretul
Multumesc

tinumaftei

Floare de sac!!    sau zbor de sirop!!

Pustu

Multumesc frumos . Astept cu nerabdare urmatorul filmulet .
Multa sanatate si numai bine .