Hrana albine

Creat de daniel66, Martie 22, 2012, 08:02:58 AM

« precedentul - următorul »

daniel66

 Am primit de la cineva, care a avut stupi pana anul trecut ,mancare pentru albine.Se prezinta in butoi de 200 litri.Are aspect de miere de albine ,culoare galben-maroniu.consistenta vascoasa ca si mierea, nu are un miros deosebit .Omul mi-a spus ca a cumparat-o acum 2 ani dar nu mai stie cum se numeste .Recunoaste cineva ce tip de hrana este ?Mai este buna de dat la albine?
daniel

Mircea77

Daca vrei sa primesti vreun raspuns pertinent, cauta mai multe detalii pe butoiul in cauza.
Denumire firma producatoare, termen de valabilitate, etc.
Cred ca risti prea mult cu produsul ala. Eu din cate stiu, niciun produs nu are termen de garantie atat de lung.
Mai bine stai cumintel.

Nelly88

sau da la albine si vezi daca mananca....:D

daniel66

Am afalat despre ce este vorba . Este sirop invertit.Am facut proba albinele il mananca foarte bine.Presupun ca nu trebuie folosit in cantitati foarte mari.
daniel

stefan1

  Normal siropul invertit nu trebuie sa aiba culoare bruna, doar daca a fost prelucrat termic necorespunzator. In plus daca are un procentaj mai mare de apa, in doi ani cred ca are si procese de fermentare. Si cantitatea de HMF probabil este mare daca a fost prelucrat termic si daca este asa de vechi. Da-l cu precautie mai cu seama acum in primavara, cand scurtarea vietii albinelor poate slabi mult familiile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

KTA-APIDORNA - Ski

Salutare! Eu unul nu a-si da asa ceva la albine,mai ales daca nus tii cu exactitate ce-i si mai ales daca are asa vechime,eventual daca ai asa o cantitate mai mare,poti sa mergi cu ea la un laborator de analize si in 2 zile maxim afli ce ai acolo9nu ceri factura pe analize, ca platesti mai putin), dar daca tot vrei sa vezi ce se intampla nu-l da la mai multe familii,parerea mea, Bafta! Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/