server Ubuntu gateway cu pppoe

Creat de F.Liviu, August 03, 2013, 06:15:41 PM

« precedentul - următorul »

F.Liviu

ISP-ul meu local imi ofera acces la net prin pppoe. As vrea sa pun pe picioare un server ubuntu prin intermediul caruia reteaua locala sa iasa in internet. Poate cineva priceput sa imi recomade ceva documentatie ?

IN principiu as merge pe versiunea TLS.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

oroles

Citat din: F.Liviu din August 03, 2013, 06:15:41 PM
ISP-ul meu local imi ofera acces la net prin pppoe. As vrea sa pun pe picioare un server ubuntu prin intermediul caruia reteaua locala sa iasa in internet. Poate cineva priceput sa imi recomade ceva documentatie ?

IN principiu as merge pe versiunea TLS.
Salut Liviu!
Cele mai multe servere din lume folosesc Ubuntu.  Mergi pe incredere pe versiunea de server a Ubuntu 12.04 LTS. E mai usor decat alte distr-uri de linux pentru servere.
Pe ea ai instalat tot ce iti trebuie. Ca reteaua locala sa iasa pe net, si sa ai ceva viteza iti trebuie un server puternic. Daca ai un server vechi o sa aveti o viteza foarte slaba. Cati sunt in retea? Distanta intre useri e mare? S-ar putea sa aveti nevoie si de alte dispozitive ca huburi/routere etc.
Succes.
Pentru orice intrebare, te pot ajuta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian


F.Liviu

Nu m-am facut corect inteles, reteaua e pt acasa, am cateva pc-uri plus telefoane (o sa mai pun ceva access pointuri). Nu caut decat ceva tutoriale, nu vreau ceva grafic. Serverul de destul de vechi (AMD 1.8Ghz, 1GB RAM)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Kov iulian

Zential si Clear Os pot fi folosite atat pentru a crea o retea acasa ( la o mica afacere ) dar si pentru uz comercial.

Nu cred ca e chiar asa de slab acel server incat sa nu le duca .