Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

#270
Am reinstalat totul si merge bine.

Oroles, am urmat sfatul tau de pe pagina 15 si prima partitie a fost de vreo 50GB cum scriai tu pt boot si iam dat prefixul sau cum ii spune de "/boot" dar nu a fost bine si apoi am incercat cu "/"(apoi am vazut ca si tu doar cu slash ai spus sa fie). Swap lam facut de 6500mb sa tot fie. Urmeaza sa pun altceva pe celelalte 2 HDDuri.
Ma pun in zilele urmatoare sa sterg citeva programe din cylon...... dar inca nu stiu exact pe care le scot.

Imi intra foarte putine programe din TV-maxe. Cele din Ungaria, nici unul.

oroles

#271
Citat din: Kiwi Bee din Iulie 07, 2013, 09:49:34 AM
Am reinstalat totul si merge bine.

Oroles, am urmat sfatul tau de pe pagina 15 si prima partitie a fost de vreo 50GB cum scriai tu pt boot si iam dat prefixul sau cum ii spune de "/boot" dar nu a fost bine si apoi am incercat cu "/"(apoi am vazut ca si tu doar cu slash ai spus sa fie). Swap lam facut de 6500mb sa tot fie. Urmeaza sa pun altceva pe celelalte 2 HDDuri.
Ma pun in zilele urmatoare sa sterg citeva programe din cylon...... dar inca nu stiu exact pe care le scot.

Imi intra foarte putine programe din TV-maxe. Cele din Ungaria, nici unul.
Pardon. Am scris eu gresit in post. Flagul corect e "/" care inseamna "root" nu "boot". Acum am vazut. Rog administratorul sa modifice.  Am dat indicatia corect dar explicatia a fost gresita. Partitia "/" care inseamna root va servi si ca partitie de unde va boota sistemul. De aici confuzia mea. Faci partitia de 50 gb sa fie root, deci ("/").

In TV-Maxe se pot adauga programe sau liste de programe. Mergi pe filiera TV-Maxe -> Preferences -> Subsriptions -> More subscriptions list (stanga jos). De acolo poti adauga liste de canale. Le ai si pe cele unguresti.

Cat despre programe... Eu scot din prima Empathy si il inlocuiesc cu Pidgin. Nu inteleg de ce pastreaza cei care fac distritbutiile linux Empathy. Arata bine dar uneori se blocheaza si nu merge decat cu restart. In plus nu merge file transfer.

Ce as mami face eu? Un upgrade la ultima versiune de libreoffice. Cum se face?

Citatsudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-4-0
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

In ceea ce priveste programele pe care doresti sa le stergi, depinde si de preferintele tale.

Eu as mai  aduga un Firewall. Il gasesti in Software Center si un antivirus. Bitdefender for unices e gratuit si bun.

As adauga program prey (poti sa iti recuperezi calculatorul in caz ca iti este furat si cineva incearca sa iti acceseze parolele de email si conturile bancare sau poti supraveghea copiii daca ii ai).

Spor la treaba!

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

struan

Pacat ca pe Linux nu am gasit nimic echivalent cu OCR Abby din Windows. Asta e si motivul pentru care nu pot renunta la el si am dual-boot. Alt motive ar fi ca soft-ul de la serviciu merge doar in Windows, iar conexiunea remote prin RDP e mai rapida.

romikele

Si de ce nu bagi un windows in masina virtuala (Virtual Box)?
Din masina nu te conectezi la internet, folosesti doar aplicatiile indispensabile, astfel computerul va fi perceput in retea cu Linux sistem de operare.

romikele


Kov iulian

Citat din: romikele din Iulie 05, 2013, 07:11:42 PM
Da, mai ales că are doi Tomboy  =))

Primul lucru pe care il fac cand instalez linux, dezinstalez tomboy si jocurile  :rotfl:

Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 10:39:42 PM
Romanii cand iti ofera suportul mai intai te fac prost si apoi iti spun cum sa fac.

Din pacate asa se intampla, dar nu e bai raspunsurile la problemele intampinate deja exista trebuiesc doar cautate fie cu functie de cautare ale acelor forumuri de linux fie pur si simplu cautand pe google rezolvare problema cutare ( Ubuntu, linux mint etc ) .

Citat din: romikele din Iulie 07, 2013, 07:55:12 AM
Acel panel din stanga trebuie sa aiba optiunea de eliminare sau mutare.
Poate ne spune Iulian de unde se face asta, eu nu prea ma dau in vant dupa Ubuntu versiunea originala.
Da asta e rezolvarea dar se poate face acelasi lucru insa in alt mod

Puteti instala in versiunea ubuntu pe care o aveti o gramada de interfete grafice, de fapt la puteti instala pe majoritatea.

kde, xfce, lxde, gnome 3 etc.

Insa trecerea de la una la alta o puteti face ori cum va prezentat romikele sau puteti face asta in alt mod.
Selectati log-out sau iesire apoi din acea fereastra de logare puteti selecta interfata dorita exact ca in videoclipul urmator la minutul 2:50

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=YTw9e2n25uE#t=171s

Aceasta varianta e valabila si in cazul Debian 7 care vine cu gnome 3, la fel faceti si in aduceti la gnome clasic

Aici se explica pe larg cum se face pe ubuntu http://www.liberiangeek.net/2013/04/no-unity-here-enable-classic-gnome-in-ubuntu-13-04/

Pentru a muta panourile gnome clasic sau a adauga pe ele diverse aplicatii precum in vechiul gnome pur si simplu apasati tasta " WIndows"




apoi tasta ALT de langa el si dati clic dreapta pe maus si selectati de acolo ce doriti .


oroles

Citat din: struan din Iulie 07, 2013, 02:36:12 PM
Pacat ca pe Linux nu am gasit nimic echivalent cu OCR Abby din Windows. Asta e si motivul pentru care nu pot renunta la el si am dual-boot. Alt motive ar fi ca soft-ul de la serviciu merge doar in Windows, iar conexiunea remote prin RDP e mai rapida.
Exista Abby pentru linux dar nu ai vrea sa stii cat costa. Exista si OCR-uri pentru linux o gramada. Nu sunt asa de bune ca ABBY dar iti faci treaba. Ai putea sa folosesti functii OCR online. Cea de la Google e foarte buna. Se compara cu ABBY la calitate.

Cat despre software-ul de la serviciu, nu stiu ce sa spun. Daca e un  software utilizat s-ar putea sa ai echivalente in linux...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat
Puteti instala in versiunea ubuntu pe care o aveti o gramada de interfete grafice, de fapt la puteti instala pe majoritatea.

kde, xfce, lxde, gnome 3 etc.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: oroles din Iulie 08, 2013, 06:53:41 PM
Citat
Puteti instala in versiunea ubuntu pe care o aveti o gramada de interfete grafice, de fapt la puteti instala pe majoritatea.

kde, xfce, lxde, gnome 3 etc.

Cine mi-a modificat postul si de ce?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Iulie 09, 2013, 04:41:26 PM
Cine mi-a modificat postul si de ce?

Nu cred ca a modificat cineva postarea fiindca ar fi aparut jos daca se facea asta si cine a facut-o, probabil sa intamplat ceva cand ati dat sa trimita postarea .

Vedeti aici  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4011.msg148712#msg148712

Citat« Ultima Modificare: 07 Iulie 2013, 11:02:24 de oroles »

romikele

N-a modificat nimeni nimic, asa a aparut postarea dar am lasat-o asa deoarece n-am inteles despre ce e vorba si asteptam precizari/lamuriri  :wink2:

oroles

Citat din: romikele din Iulie 09, 2013, 06:33:22 PM
N-a modificat nimeni nimic, asa a aparut postarea dar am lasat-o asa deoarece n-am inteles despre ce e vorba si asteptam precizari/lamuriri  :wink2:
Era un post in care recomandam instalarea dupa caz a Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu in locul unei instalari a Ubuntu urmat de un upgrade la kde, lxde sau xfce. In fine... crezusem ca mi-a scapat vreo reclama...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

S-a trimis doar citatul, restul a ramas in computer  :lol:

romikele

Am descarcat de pe pagina gazda a proiectului Virtual Box versiunea curenta: virtualbox-4.2_4.2.16-86992~Ubuntu~precise_i386.deb
wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.2.16/virtualbox-4.2_4.2.16-86992~Ubuntu~precise_i386.deb
Apoi am dezinstalat versiunea din computer:
sudo apt-get remove virtualbox

Dupa aceea am instalat versiunea curenta cu ajutorul lui GDebi.
Mai am de "convins" sa recunoasca si stickurile USB ca sa ma declar multumit pe deplin de masina virtuala...
Intre timp se lucreaza la dosare pentru diferite transe din M141 (Opisul din imagine valabil pentru anii 2,3,sau 5).

oroles

Citat din: romikele din Iulie 10, 2013, 08:41:01 AM
Am descarcat de pe pagina gazda a proiectului Virtual Box versiunea curenta: virtualbox-4.2_4.2.16-86992~Ubuntu~precise_i386.deb
wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.2.16/virtualbox-4.2_4.2.16-86992~Ubuntu~precise_i386.deb
Apoi am dezinstalat versiunea din computer:
sudo apt-get remove virtualbox

Dupa aceea am instalat versiunea curenta cu ajutorul lui GDebi.
Mai am de "convins" sa recunoasca si stickurile USB ca sa ma declar multumit pe deplin de masina virtuala...
Intre timp se lucreaza la dosare pentru diferite transe din M141 (Opisul din imagine valabil pentru anii 2,3,sau 5).
La mine le recunoaste daca fac setarile cuvenite:
1. Instalare Guest Additions din Help -> Install Guest Additions.
2. Adaugare grup vbox cu drepturi de administrator. Poi folosi comanda
Citatsudo usermod -a -G group username
3. Neaparat un restart dupa toate astea.

Ai facut astea si nu a  mers? Merg si e versiunea preinstalata (doar daca e versiunea Oracle).
Ce rulezi in virtual?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani