rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

rares eu nush cum am copiat scrisul, dar vad ca ai facut tocana, eu nu am scris nimic e stropit cu biscaya

rarescyp

scuze...am rezolvat problema...era pt dodo.... :)
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

Citat din: rarescyp din Aprilie 24, 2014, 04:38:21 PM
scuze...am rezolvat problema...era pt dodo.... :)
mersi,stiam ca la tine sa stropit cu biscaya ptr ca am urmarit postarile.la noi ploua,adio stropire azi.

yulian

Citat din: Eugen B din Aprilie 24, 2014, 12:43:17 PM
Trebuie tinut cont de mai multe lucruri, eu sper ca toti stuparii sa faca multa miere si polen si tot ce isi propun. Mai e si problema ca poate a pus cantarul pe cel mai tare stup. Oricum la cum este vremea aici in zona e posibil sa fie la stupii buni un spor de 3 kg miere pe zi. Succes la toata lumea la rapita cat mai tine si sa prinda toti vreme buna la salcam  :bzz:
Si eu m-am gandit la fel ca trebuie sa fie unul dintre cei mai tari stupi. Eu am pus pe unul mediu. Intradevar am si eu vreo doi f puternici carora le-am dat la inceputul rapitei o magazie intreaga necladita si acum luni cand am fost, era intreaga magazie cladita si cu miere in ea, a trebuit sa ii dau o a doua magazie ca sa nu se plictiseasca  :D. Cel cu stupul de control avea vreo 5 rame cu miere din 9 si vreo 2 cladite dintre ele (daca mai tin bine minte). Oricum nu a avut nevoie de o a doua magazie. Sa speram ca vremea la salcam va fi buna si vom avea un cules de poveste  :uimit:.
Succes si butoaie pline tuturor!

Eduard Rotaru

Astazi a fost nor (nu a plouat la noi) dar caldut afara...spor doar de 1kg. Nu a fost intensitatea de ieri la cules datorita vremii.

relutu

Cum rezolva-ti problema cu blocarea cuibului cu polen,pune-ti colectoare?

dodo79

Citat din: relutu din Aprilie 24, 2014, 10:11:40 PM
Cum rezolva-ti problema cu blocarea cuibului cu polen,pune-ti colectoare?

daca vrei sa previ blocarea poti pune colectoare.daca este blocat scoate rama si baga alta la puiat sau chiar FA.

daniel.arad

Cu mare plăcere, Eugen. Nu mă supăr daca vii sa ne ajuti la stors...daca ajuta Cel de Sus. A nu confunda sporul unei zile la cantar nu este tot una cu mierea marfa obtinuta... Oricum, fata de anul trecut, când nu am stors nimic, iar colegii mei la  4 km de mine au făcut o medie de 8 kg/familie...acum e super, după  stors o sa va spun media, oricum nu iau nimic din cuib, doar caturile... Succes.

cipriene

BRAVO, BRAVO, BRAVO!!!  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

yulian

Citat din: daniel.arad din Aprilie 24, 2014, 10:30:52 PM
oricum nu iau nimic din cuib, doar caturile

Eu o sa iau din cuib tocmai din cauza ca vine salcamul care este mai buna calitativ decat rapita si nu cristalizeaza. In plus, o deblocare a cuibului ajuta matca sa ponteze mai mult...dar fiecare face cum crede.  :hi:

In privinta blocarii cu polen, rezolvarea este evident punand colectoare de polen, dar asta infraneaza culesul de nectar. La mine au blocat gratia, au facut ghem...dar cine a vrut sa treaca, tot a trecut.

mape 48-petru manea

Citat din: yulian din Aprilie 25, 2014, 08:08:39 AMLa mine au blocat gratia, au facut ghem...dar cine a vrut sa treaca, tot a trecut.

si la mine la fel---solutia ar fi scoaterea ramelor cu pastura si puse la rezerva---este mai bine si pentru albine si pentru noi  :hi:

Eugen B

Daniele inteleg ca nu e 7,2kg miere, dar totusi un spor de 7.2kg la cantar insemna ceva miere, macar 4-5kg si si atat mi se pare mult. Sper sa faci sa storci 30kg pe familie. Si eu am albinele la rapita si datorita vremii nefavorabile au bagat destul de putin. Acuma vom vedea ce va fi, rapita mai tine exact pana cand incepe salcamul aici in zona, deci daca avem noroc in 1 saptamana mai baga ceva. Sa ne auzim cu bine si sa fie miere multa la toata lumea.  :bzz:

dodo79

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 25, 2014, 08:22:03 AM

si la mine la fel---solutia ar fi scoaterea ramelor cu pastura si puse la rezerva---este mai bine si pentru albine si pentru noi  :hi:
pastura cu miere de rapita nu cristalizeaza?
sau o sa le dati la roi luna viitoare?

Eugen B

nu cred ca este vreo problema sa lasam miere de rapita in cuib, ma refer la data asta, albinele o vor manca pe parcursul anului sau treaba lor ce fac cu ea. Anul trecut am avut miere de rapita in cuib de la inceputul anului si nu am observat nici o problema.
Fiecare face cum crede la stupii lui, e bine macar ca si postam experientele sa stim cum este mai bine. Ar fi bine la toti sa ne blocheze stupii la rapita cu miere si pastura  :bzz:

dodo79

in caz de blocaj se poate scoate pastura daca nu este capacita ptr a fi ulterior pusa la roi?
Citat din: Eugen B din Aprilie 25, 2014, 12:27:44 PM
Ar fi bine la toti sa ne blocheze stupii la rapita cu miere si pastura  :bzz:
eu as vrea sa imi blocheze doar caturile cu miere  :). :hi: