rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

In aceeasi zona parcelele de rapita nu infloresc in acelas timp ,totul depinde de soi sau hibrid
Anul trecut am avut la 2 km 100 ha de rapita si albina nu a zburat la ea deloc ---cat vedeai cu ochii o mare galbena si nici o albina ---rapita avea o inaltime de 150 cm ---ce dracului de hibrid era nu stiu

Eugen B

La mine in zona is 2 feluri de rapita, cu frunza mare si cu frunza mai mica. Ori sunt 2 feluri diferite, ori dezvoltare diferita. Inaltimea o cam au la fel. Sper sa dea ceva

rarescyp

azi am fost sa vad rapita....in jud SM...la 80km distanta de unde am eu stupina...
urmeaza sa ma anunte proprietarul dupa ce face stropirea...
cam asa arata...sper sa dea ceva...
cat credeti ca mai dureaza pana infloreste???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mape 48-petru manea

rapita azi  in carpinis -timis


din greseala am pus si ce am facut dupa ce am venit de la rapita

rarescyp

e cu ceva mai inaintata in timis...s-au facut stropirile????
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Aprilie 02, 2014, 09:38:37 PM
e cu ceva mai inaintata in timis...s-au facut stropirile????
dupa gandacii de pe a nu s=a stropit inca
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Aprilie 03, 2014, 12:05:20 AM
Citat din: rarescyp din Aprilie 02, 2014, 09:38:37 PM
e cu ceva mai inaintata in timis...s-au facut stropirile????
dupa gandacii de pe a nu s=a stropit inca
sunt gandaci?eu am crezut ca sunt albine modificate genetic  =)) =)) =)) =)) =))

mmacreanu

azi am vizitat rapita din apropierea stupinei, peste o saptamana incepe treaba, am la vreo 500m distanta cam 40 hectare ... nu cred ca voi muta stupii mai aproape
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

la 200m de mine sunt 6 ha.azi am fost sa vb cu proprietaru.mi-a zis ca va stropi cu o solutie care se numeste Biscaya si care nu este nociva la albine.
iata ce am gasit pe site la Bayer,producatorul.
http://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=208&subcatIDg=9
cititi va rog ce scrie la rapita.
ar trebui sa mai avem incredere in ei?
eu oricum le voi inchide cand le vor stropi

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Aprilie 03, 2014, 10:39:31 PM
la 200m de mine sunt 6 ha.azi am fost sa vb cu proprietaru.mi-a zis ca va stropi cu o solutie care se numeste Biscaya si care nu este nociva la albine.
iata ce am gasit pe site la Bayer,producatorul.
http://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=208&subcatIDg=9

Insecticid sistemic cu spectru larg destinat combaterii daunatorilor la grâu, orz, ovaz, rapita si cartof

Stii ce inseamna sistemic? ramane in planta cat este verde si sunt cele mai daunatoare.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

   








Biscaya 240 OD
Substanta activa: tiacloprid 240 g/l
Formulare: OD (dispersie în ulei)

Insecticid sistemic cu spectru larg destinat combaterii daunatorilor la grâu, orz, ovaz, rapita si cartof
 
Modul de actiune
Biscaya 240 OD are o eficacitate ridicata si un spectru larg de activitate atât împotriva insectelor care înteapa si sug sucul celular cât si asupra acelora care rod partile aeriene ale plantei. Este un produs cu activitate sistemica ridicata în planta, actionând asupra insectelor daunatoare prin contact si ingestie. Tiacloprid actioneaza la nivelul sistemului nervos al insectelor, blocând desfasurarea activitatilor vitale. Datorita acestui mod de actiune, Biscaya combate la fel de eficient si formele rezistente la insecticidele conventionale utilizate pâna acum. Activitatea nu este influentata de temperatura din momentul efectuarii tratamentului sau de precipitatiile cazute ulterior acestuia. Formularea de ultima generatie, dispersie în ulei (OD), confera produsului o aderenta si o patrundere în planta a componentei sistemice superioare celorlalte formulari.

Modul de utilizare


Rapita
Se utilizeaza la doza de 0,3 l/ha pentru un tratament pentru a combate gândacul lucios (Meligethes aeneus) si gargarita silicvelor (Ceutorrhynchus assimillis). Tratamentul se efectueaza la avertizare cu cantitati de solutie de 300-400 l/ha. Biscaya poate fi utilizat fara restrictii in perioada infloritului. Apicultorii vor fi atentionati inainte de efectuarea tratamentului. Timp de pauza: 30 zile.

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Aprilie 03, 2014, 10:49:19 PM
   








Biscaya 240 OD
Substanta activa: tiacloprid 240 g/l
Formulare: OD (dispersie în ulei)

Insecticid sistemic cu spectru larg destinat combaterii daunatorilor la grâu, orz, ovaz, rapita si cartof
 
Modul de actiune
Biscaya 240 OD are o eficacitate ridicata si un spectru larg de activitate atât împotriva insectelor care înteapa si sug sucul celular cât si asupra acelora care rod partile aeriene ale plantei. Este un produs cu activitate sistemica ridicata în planta, actionând asupra insectelor daunatoare prin contact si ingestie. Tiacloprid actioneaza la nivelul sistemului nervos al insectelor, blocând desfasurarea activitatilor vitale. Datorita acestui mod de actiune, Biscaya combate la fel de eficient si formele rezistente la insecticidele conventionale utilizate pâna acum. Activitatea nu este influentata de temperatura din momentul efectuarii tratamentului sau de precipitatiile cazute ulterior acestuia. Formularea de ultima generatie, dispersie în ulei (OD), confera produsului o aderenta si o patrundere în planta a componentei sistemice superioare celorlalte formulari.

Modul de utilizare


Rapita
Se utilizeaza la doza de 0,3 l/ha pentru un tratament pentru a combate gândacul lucios (Meligethes aeneus) si gargarita silicvelor (Ceutorrhynchus assimillis). Tratamentul se efectueaza la avertizare cu cantitati de solutie de 300-400 l/ha. Biscaya poate fi utilizat fara restrictii in perioada infloritului. Apicultorii vor fi atentionati inainte de efectuarea tratamentului. Timp de pauza: 30 zile.

deci 30 zile nu dai pe la lanul de rapita? :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79


   
nu stiu nici eu.ori le dau pauza la albine,ori ei nu trebuie sa mai stropeasca 30 zile cat tine insecticidul in sistem.
cred ca e varianta a 2-a.la fiecare cultura are un asemenea timp de pauza,doar zile diferite.







Biscaya 240 OD
Substanta activa: tiacloprid 240 g/l
Formulare: OD (dispersie în ulei)

Insecticid sistemic cu spectru larg destinat combaterii daunatorilor la grâu, orz, ovaz, rapita si cartof
 
Modul de actiune
Biscaya 240 OD are o eficacitate ridicata si un spectru larg de activitate atât împotriva insectelor care înteapa si sug sucul celular cât si asupra acelora care rod partile aeriene ale plantei. Este un produs cu activitate sistemica ridicata în planta, actionând asupra insectelor daunatoare prin contact si ingestie. Tiacloprid actioneaza la nivelul sistemului nervos al insectelor, blocând desfasurarea activitatilor vitale. Datorita acestui mod de actiune, Biscaya combate la fel de eficient si formele rezistente la insecticidele conventionale utilizate pâna acum. Activitatea nu este influentata de temperatura din momentul efectuarii tratamentului sau de precipitatiile cazute ulterior acestuia. Formularea de ultima generatie, dispersie în ulei (OD), confera produsului o aderenta si o patrundere în planta a componentei sistemice superioare celorlalte formulari.

Modul de utilizare


Rapita
Se utilizeaza la doza de 0,3 l/ha pentru un tratament pentru a combate gândacul lucios (Meligethes aeneus) si gargarita silicvelor (Ceutorrhynchus assimillis). Tratamentul se efectueaza la avertizare cu cantitati de solutie de 300-400 l/ha. Biscaya poate fi utilizat fara restrictii in perioada infloritului. Apicultorii vor fi atentionati inainte de efectuarea tratamentului. Timp de pauza: 30 zile.
[/quote]

deci 30 zile nu dai pe la lanul de rapita? :d
[/quote]

Cubby

Am vazut si eu azi rapita. Are cineva idee cat mai dureaza pana infloreste?

kiloz

Deja a intrat in stadiu de inflorire !
Sa fii drept si scrie adevarul.