rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

Jimmy2011

Stie cineva cum e rapita in Dolj ? Aprox cand va inflori ?
Multumesc.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Eugen B

Jimmy cel mai bine e sa cauti tu sa vezi ce si cum. sau macar pune ceva poza ca sa ne dam cu parerea. Cel mai sigur e cand mergi tu, nu te lua dupa altii ca poate ajungi cand e trecuta rapita ;)

Jimmy2011

Am vizitat ceva rapita acum 12 zile in Mehedinti, (nu am facut poze din pacate) si planta avea 15-20 cm aprox. Din auzite , cica ar fi mai frumoasa in Dolj, de aia intrebam, dar ai mare dreptate, trebuie sa merg si sa vad eu.
Sa auzim de bine.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

cipriene

bine ca au revenit temperaturile normale acestei perioade pentru ca altfel rapita era decalata cu cel putin doua saptamani.
deja ma uit pe camp si vad ca deja s-a alungit tija florala
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Eugen B

Intr-o saptamana ne vedem cu poze de la rapita :D

Marius-ursulakhe

da si in bihor la jumatatea acestei saptamani care vine

cipriene

prea devreme, mult prea devreme  ))/
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Mihai Sergiu

La fel va fi si cu salcamul deja se va mugurii
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

albinasebes

ce stiti despre rapita de primavara? cand infloreste si daca este melifera? langa stupina  au semanat in primavara cateva zeci de hectare.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Eugen B

Salcamul va fi prea devreme. rapita nu. La mine in zona normal rapita trebuie sa fie la inceputul-jumatatea lui aprilie. Si salcamul la inceputul lui mai. Anul trecut rapita a fost foarte traziu, prin 20-25 aprilie. Acuma e bine sa fie asa ca trecem din rapita la salcam direct. Am facut o poza cum arata rapita acuma dar nu mai stiu unde este. Dar deja aproape fiecare planta are cam 1-2 flori deschise, si inaltime are spre 1 m.

rarescyp

in ce zona e rapita despre care vorbiti...?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Eugen B

Eu iti pot confirma judetul Timis, Arad, si probabil si zona ta si judetele vecine noua ca rapita in cel mai scurt timp va inflori.

rarescyp

am informatii ca in bihor si satu mare , rapita va fi inflorita pana prin 10 aprilie...eu nu am fost inca sa o vad....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Eugen B

Dute personal sa o vezi, iti dau acelasi sfat ca si altui coleg. Cel mai sigur e ce vezi cu ochii tai. Nu te baza pe altii. Daca ai posibilitatea sa vezi, dute. E bine sa mergi in recunoastere in zonele vizate de tine, sa sti sigur ce si cum. Eu voi incerca sa bag cat mai multe poze la ce vorbesc sa vada lumea ca asta si fac. Adica si practica, nu doar teorie, ca la asta cred ca toata lumea e tare, dar practica conteaza.

romikele

Azi am vazut rapita din zona mea, pe raza comunei Ziduri.
A inceput sa infloreasca pe ici pe colo, dar e mica tare... daca nu ploua e compromisa!