Prognoza de pastoral

Creat de johnysibiu, Aprilie 25, 2012, 09:51:21 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Cine se incumeta sa lanseze data proxima de inflorire la Calafat? Acum doi ani a fost in 8 mai, anul trecut in 15 mai desi inflorirea pomilor s-a mentinut la o data relativ constanta 20-24 aprilie.

cili

Pomii au inflorit in zona Calafatului mai devreme de 20 aprilie , zilele trecute au fost infloriti merii . Corcodusii nu au inflorit defel aici . Doar visinii au fost plini de floare . Rapita este compromisa , iar salcamul cred ca va inflori dupa 10 mai . Abia acum au inceput sa apara cateva frunzulite la salcami .

crinapop

Oare in ce stadiu e salcamul la Valea lui Mihai? Azi la ACA Zalau au zis ca a inghetat salcamul, in principiu, dar o sa stie mai multe zilele ce urmeaza. Daca sunt colegi din apropiere de Valea lui Mihai si stiu care e starea salcamului va rog sa spuneti. Va multumesc!

crinapop

E cineva care stie mai exact in ce stadiu e salcamul in sud ?  Cam pe cand se prognozeaza inflorirea? Va multumesc.

Nelly88

la noi salcamul a inflorit, de maine incepe treaba :D

crinapop

Pe la Calafat cum e salcamul? Sunt ceva vesti bune? Am auzit unele zvonuri ca ar inghetat cam 50%. E adevarat? Va multumesc

Jimmy2011

Salut!

In Mehedinti a inflorit salcamul 1 de ieri,in padurea Starmina mai exact.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

dorindafi

in gorj salcam 2 flore putzina
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stupar

O informatie a rog!
Este cules la Calafat?

cili

In zona Calafat 10% din salcam este inflorit deja . Eu ii duc maine dimineata la salcam , la 50km in amonte de Calafat . Deci, daca vrei sa ii aduci in zona asta nu mai zabovi !

Jimmy2011

Foarte cald ieri in padurea Starmina(32 grade)si Crivina(33-34 grade).Albinele au fost foarte agitate,floriile nu sunt deschise suficient,nu au secretat nectar la caldura care a fost.Astazi punem cantarul. :bzz:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Piticot


Jimmy2011

 Da l-am pus. Prima zi de cules pe 3 mai cantarul a inregistrat 2,6 kg.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

lazaroni

stie cineva daca a inflorit salcamul la Groasa?

johnysibiu

Cum merge salcamul II, ca salcamul I ne-a cam oparit.