SISTEME ANTIFURT PENTRU STUPI

Creat de zbye, August 31, 2011, 02:19:43 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca montezi cele descrise mai sus sigur trebuie sa angajezi paznic, altfel ramai fara ele. :razz: :razz: :razz:

cartus80

#16
 :) Aaa pai rezolvarea e simpla. Perimetrul sa aiba doua randuri de sarma ghimpata cu turnuri de supraveghere in colturi. Observatori in ele + o patrula mobila cu doi caini si problema e rezolvata. :yes:

Cred ca cea mai buna varianta este un GPS incorporat (la fel ca cel folosit la masinile de servici pt monitorizare) plasat in unul din stupii care-s intr-un colt al randului .... Uite si un link:
http://www.ebay.co.uk/itm/Mini-GPS-GSM-GPRS-Tracker-Device-Hard-Wire-Car-Charger-/320738872808?pt=UK_Car_Accessories_Safety_Security&hash=item4aad86cde8

Caracteristici: 64mm x 46mm x 17mm  48 ore autonomie.  Desi am vazut modele mai scumpe undeva la  £100  fata de £35.68 cu dimensiuni ceva mai mari 90mmx70mmx17mm cu autonomie 5 zile avand toate facilitatile care le ofera si modelul mentionat.

Daca au disparut stupii il poti gasi pe hot cu cagula sau fara cu ajutorul semnalului GPS si ai timp sa savurezi momentul, adika sa-i rupi dintii cu satisfactie :stop_the_war:
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

pharaonu75

Un astfel de GPS te ajuta sa depistezi unde se afla stupii FURATI! Si asta doar daca te misti repede!
Insa eu prefer sa nu mi se fure stupii si apoi sa pierd timp si resurse pentru a-i urmari si recupera! Prefer ca hotii sa nu se atinga de stupi... sa fie descurajati... sa evite stupii mei... deci sa ii impiedic sa ajunga la stupi!
Singurul care poate face asta este un paznic! Cu vreo 2-3 caini!
Solutia recomandata de mine este cu mult mai utila in pastoral, unde nu poti deplasa intreg arsenalul descris de tine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

adriann

Nu cred ca un hot care nu merge la o comanda (detalii, ce sa faca, pe care) se baga la furat de albine... le e frica la multi de intepaturi. Parerea mea ca astefel de furturi sunt comandate de alti apicultori sau chiar apicultori incepatori hoti. Cine  cu capul pe umeri se baga sa fure pt. 20-30 mil. Un hot la comanda iti fura (ii dai 4-5mil ) si iti aduce 10 stupi.
Poate o sa se implementeze inserierea unica a cutiilor de stupi de catre primari/DSV... sa nu se mai poata fura asa de usor.
Pt. un apicultor invidios (calcat pe bataturi) e mult mai usor sa ii incendieze sau sa ii otraveasca  decat sa comande un furt.

pharaonu75

Citat din: adriann din Septembrie 02, 2011, 12:38:30 AM
Poate o sa se implementeze inserierea unica a cutiilor de stupi de catre primari/DSV... sa nu se mai poata fura asa de usor.

Exact cum ai spus si tu, se va inseria cutia, deci familia de albine furata se poate muta in alta cutie si totul este OK! Adica legal!
Iar cutia inseriata va ajunge la foc... sau abandonata pe camp... sau cu seria raschetata si folosita in continuare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

adriann

si cutia noua cine o inseriaza? la 1-2 cutii mai merge...dar la mai multe o sa isi puna intrebari....cred ca o sa scada furtul de stupi cu cel putin 50%.
se vrea "inserierea" tuturor animalelor din gospodarie de ai lu' boc (cai, pisici, porci, vaci...albine)ca sa poata taxa mai bine...mai rau ca pe vreme lu ceasca cand ascundeai porcu si gainile in beci cand veneau in inspectie

cartus80

#21
Cred ca e solutia ieftina ...1,5 milioane pentru un sistem .... cu sansa de a fi anuntat in momentul deplasarii stupilor si sansa de a sti exact unde ajung e curata magie. Daca ai noroc sa gasesti un paznic bun .... cu cat trebuie sa-l platesti ?....cu siguranta depasesti bugetul unui astfel de aparat. Dar daca paznicul dorme, eventual il si ajuta pe hot  mai si trage la masea, treaba e total ineficienta.  Si tocmai cand vine vorba de pastoral efectul e maxim .... la 2-3 dispozitive cari jumatate de kg cu sanse mari de reusita. Cand vine vorba de descurajare eu cred ca nu merge la romani ...mai putin varianta descrisa cu turnuri si retea de sarma ghimpata cu patrule  :smile:. Si ce te faci cand tocmai paznicul tocmit "te ajuta"?
Descurajarea o poti face imediat ce-l depistezi si-l executi si se duce vorba ca ai rupt niste oase ...garantat 100%.
Numerotarea cutiilor e o chestie de 5 minute pentru un hot ca sa rezolve problema. Fie executa un transfer intr-o cutie noua sau scapa de nr. Sa nu uitam ca hotulica stapaneste domeniul.
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

cipriene

ce ciudat suna: sistem de alarma la stupi :lol:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

scorpion

  In 07.09.2011, in timp ce eram la culesul de complectare la Bistret (Dolj), mi-au furat motocicleta de langa pavilion.
  FIRST BIKE nr. BV.11. EBA .
  Am oferit recompensa 2000 lei dar degeaba. Oricum, la anul o sa merg cu tunul dupa mine

bucovineanu

Numarul de inmatriculare a fost de vina. Probabil hotii au crezut ca motocicleta apartinea Elenei Basescu.   :)

Calin Catalin

Citat din: scorpion din Decembrie 29, 2011, 02:49:42 PM
  In 07.09.2011, in timp ce eram la culesul de complectare la Bistret (Dolj), mi-au furat motocicleta de langa pavilion.
  FIRST BIKE nr. BV.11. EBA .
  Am oferit recompensa 2000 lei dar degeaba. Oricum, la anul o sa merg cu tunul dupa mine

Nu aveti vreo poza? Forumul este citit de mai multe persoane din zona si poate ne da de ochi motocicleta.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

scorpion

Nu am dar incerc sa fac rost de una de la magazinul de unde am cumparat-o

dorindafi

mai baietzi
s-au furat mirese-unde era puhoi de lume
.......  ....... bani din banci , bancomate care erau supravegheate
se fura shi stupii ca s-au dat fonduri shi a. m. departe
cum e vorba batraneasca: hotzu cu-n pacat shi pagubashu cu o mie  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

scorpion

 Dar totusi raman la convingerea mea Dolj = Africa de sud :redcard:

relutu

Nu este adevarat va contrazic.Romania=Vestul Salbatic