infloritu salchimului

Creat de dragos2006, Aprilie 13, 2008, 04:52:47 PM

« precedentul - următorul »

D006

unde se poate merge la salcim 1 anul acesta
poate cineva sa zica si cam cand infloreste
cu stima acelasi marius

D006

salchim 1 pe cand ii asa

D006

domnilor colegi de ce nu spuneti nimic de infloritul salcamului
cei de pe linga craiova de ce nu dati un raspuns ca nui asa de greu
ma inereseaza salcamul si nu stiu cum este anul asta si daca are rost sa merg pina la dunare numa sa-l vadcum ii uscat
dati si voi o parere

frantescu

Nu stiu de ce e atata secretomanie.Hai sa va spun eu.Azi am plecat dis de dimineata pentru a parcurge cei 180 de km ce ma despart de Apele Vii.Am ramas surprins de faptul ca nimeni nu vrea sa spuna nimic si m-am decis sa fac asta eu chiar daca e distanta cam mare.Am ajuns la locul cu pricina si pe langa taierile masive am constatat ca salcamul de la Apele Vii e cat se poate de terminat.Trebuia sa cauti minute bune sa gasesti o floare,ma rog un boboc,deoarece in afara de frunze nu e mai nimic.Pentru cei ce vor sa se convinga ii rog sa mearga si sa constate singuri.Am venit la mine in Arges si am vazut mai multe flori decat acolo,cu toate ca si aici sunt destul de rare.In privinta inflotitului cred ca de luni,marti incepe sa pocneasca acolo,daca are ce pocnii... Bafta tuturor si cine mai are miere de salcam 2007 sa o pastreze. :nono:

D006

in zona Iasului salcimul are mugurele de 1 cm, cam putini....si am vazut si mult uscat.............sper sa aiba albina ce face

D006

multumesc domnului fratescu ca ma scutit de un drum de 500 km
in ce zona ati fost daca se poate
cu stima marius

D006

mai marius vrei sa faci pastoral la o distanta de 500 de km?
e o distanta f mare, ma gandesc la costurile de transport plus timpul de deplasare.

D006

dar tot asa am mers si in ani trecuti
pt mine ar fi fost f bine

cipy

dar de Vanju Mare (turnu severin) ce se stie??

D006

nu vezi ca nimeni nu zice nimic inseamna ca si acolo nui grozav
poate o fi ceva dar ca sa nu se aglomereze nu spune nimeni nimic
             cu stima acelasi marius

D006

Anul acesta in sud salcamul nu are deloc flori...in plus multi s-au uscat. Ceea ce a constatat D-l Frantescu mi-au mai spus alti apicultori care au fost la Apele Vii.

gregor

Citat din: florinpngmai marius vrei sa faci pastoral la o distanta de 500 de km?
e o distanta f mare, ma gandesc la costurile de transport plus timpul de deplasare.
Florine,nu toti avem fericirea de a fi langa cules sau la o aruncatura de bat de el.Stuparii din centrul tarii alearga mult pentru a ajunge la sursa de cules indiferent care este aceasta.

D006

asta ridica costurile f mult, din fericire pt mine pastoral in zone f bune melifere inseamna :
1. fructiferi 1 ...........acasa.
2. fructiferi 2 ............la socrii, la o dist de 35 km ( unde sunt si momentan ),
3. salcam 1 ..............acasa.
4. salcam 2 ..............la un canton silvic la 15 km.
5. salcam 3 ..............la socrii, la o dist de 35 km ,
6. tei ........................la un canton silvic la 15 km.
7. faneata..................50 km.
8. strugure.................acasa.
asta e planul meu de bataie pt anul 2008.

D006

Cu putin noroc...treci de 100 kg miere pe familie.Referitor la salcam 2 si 3 este posibil sa renunti la unu din ele.Trebuie sa faci mai multe calcule .

D006

salcamul 2 si 3 nu se suprapun, locatia la 2 este sud - estica in zona de campie-dealuri joase, iar salcamul 3 este amplasat pe o ravena cu expozitie nord - vestica, la o altitudine de 400-550 m.
mai mult cred ca 1 cu 2 se poate sa nu fie un decalaj mare intre ele, doar de max 4-6 zile.
pana acum am respectat planul, cu toate ca am inlocuit rapita cu fructiferi 2.