remorcute

Creat de pngflorin, Decembrie 02, 2007, 03:20:51 PM

« precedentul - următorul »

ady stuparu

astia de la politie habar nu au. ca sa nu ai probleme incearca sa scotii un document in care sa reese ca, incatcatura pe care o transportii(in cazul tau suprastructura+stupii) sa aiba greutatea de xxx kg si impreuna cu remorca sa nu depaseasca masa max remorcabila (1420kg) :smile:

D006

Dle Florin , dupa mine ar fi 2 sol:
- ideea dlui ady, sa faci o cantarire cu un nr de stupi ,aceasta sa fie cumva ceritificata,eventual poza
  -daca rem este mare si buna ,reomologare si nu mai ai dureri de cap
  -ia legatura cu dl ing Chioreanu Ioan Tg Mures ,Aleea Carpati ,Nr. 27, Ap 41, poate te ajuta cineva din Tg M cu un nr tel.pop

D006

Citat din: iftimie
Citat din: cristi xremorcutele de la metro sunt nemtesti si sunt galvanizate in baie la cald. asa ca pe astea poti sa le lasi mostenire stranepotilor.
Ce sa lasati nepotilor cind acestea sunt facute numai ptr.transportul ocazional al unui balot de fin uscat,ca-n rest se rup din incheieturi?
eu pun pana la 700 kg pe o remorca cu sarcina de 575 si nu sa rupt. dar asa cum am fost invatati noi romanii sa folosim dacia pe post de magar, ne va fi greu sa acceptam ca daca scrie 575 pe certificat, chiar trebuie sa respectam asta. sincer nu prea am vazut pana acum lucru nemtesc prost. daca dai 5 euro, de ce vrei sa ai pretentia sa fie lafel de bun ca cel de 10 euro?

mezenguz

dle. florin masina care are 1420 kg greutate proprie nu cred ca poate tracta 2000 kg te rog sa te uiti in talon cit este greutatea remorcabila, nu cred ca poate sa fie mai mare decit ceea proprie . Si eu am un vw transporter total max autorizata 2500 si remorcabila cu disp de frinare 1500, si inca ceva daca pe drum ai ghinion sa fii pus pe cintar ptr fiecare tona depasire se amendeaza cu 1000 roni. astea nu din auzite am lucrat sofer pe tir.

D006

Citat din: mezenguzdle. florin masina care are 1420 kg greutate proprie nu cred ca poate tracta 2000 kg te rog sa te uiti in talon cit este greutatea remorcabila, nu cred ca poate sa fie mai mare decit ceea proprie . Si eu am un vw transporter total max autorizata 2500 si remorcabila cu disp de frinare 1500, si inca ceva daca pe drum ai ghinion sa fii pus pe cintar ptr fiecare tona depasire se amendeaza cu 1000 roni. astea nu din auzite am lucrat sofer pe tir.
in mod cert o trage pt ca pastoralul 2008 l-am facut cu el.
e un VW Golf Variant 151 cp, 1900 TDI, 6 trepte.

gudas valentin

Citat din: florinpng
Citat din: mezenguzdle. florin masina care are 1420 kg greutate proprie nu cred ca poate tracta 2000 kg te rog sa te uiti in talon cit este greutatea remorcabila, nu cred ca poate sa fie mai mare decit ceea proprie . Si eu am un vw transporter total max autorizata 2500 si remorcabila cu disp de frinare 1500, si inca ceva daca pe drum ai ghinion sa fii pus pe cintar ptr fiecare tona depasire se amendeaza cu 1000 roni. astea nu din auzite am lucrat sofer pe tir.
in mod cert o trage pt ca pastoralul 2008 l-am facut cu el.
e un VW Golf Variant 151 cp, 1900 TDI, 6 trepte.
Florine Talonu-i baza dupa ala te amendeaza.
Nimeni nu contesta ca masina nu are forta de a trage mai mult dar aici e vorba de franare la timp nu de tras. :wink:
          VALY
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

ady stuparu

domnilor, eu din 97 am facut pastoralul cu un papuc cu 2 locuri cu care nu aveam voie sa tractez nimic. in certificat scria 0 la mandoua mase de remorcare. de cate ori m-au oprit politaii nici unu nu a spus nimic despre asta (de la SV la GL, BR sunt multi km si multi politai care stau la panda), dar pentru un borcan de miere nascocesc altceva.
florine ai putea sa faci o reomologare cu a spus dnul POP.
cat despre cantar eu nu am auzit vreun apicultor care sa fie cantarit.

D006

Dle Ady, cati stupi intrau in papuc si remorca?

ady stuparu

am facut pastoralul cu un papuc cu 2 locuri in care incarcam 16 stupi varsati si trageam un vagon de 24 stupii plus un papuc cu 5 locuri unde incapeau 10 stupii si la fel trageam un vagon de 24 stupi.

D006

1) Incap intr-un papuc 8x2 stupi dadant de 10 plus magazin 1/1?
2) Nu ceda prea des ambreiajul?
3) Cam care era consumul de benzina?
         Multumesc pentru raspunsuri. Caturi pline.

ady stuparu

stupii varsati sunt orizontali pe 18 rame si incap 16 buc, 8 pe 2 randurii. stupii cu cat sunt in vagon. cred ca cei  cu magazie 1/1 incap 12 pe 1 rand. papucul meu este carosat si nu ar intra 2 randuri de stupii cu magazie 1/1.
ambreajul i-l schimb la 2 ani ca sa fiu sigur. consumul era de 10-11 litri%.
numai bine
  :hi:

D006

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... abNumber=1
cand am cumparat eu am dat 1490 de euro cu factura, intre timp pretul in loc sa scada datorita crizei , acesta creste.............

ady stuparu

am si eu o platforma auto de 5 / 2 m.
florine tu cum te impaci cu remorcuta ca mie nu mi se pare practica pentru pastoralul care-l fac eu. eu am 2 vagoane cum este al tau pe o singura axa cu arcurii foii. vroiam sa mai fac un container de 40 stupii, pentru platforma, dar ma-m razgandit. in primul rand cred ca sistemul de suspensie nu e bun pentru stupii si fiind asa joasa si pe doua axe nu se manevreaza asa usor prin locurile care intram noi cu stupii.
albinele nu sunt prea agitate dupa ce le transportii, din cauza suspensiilor pe bara de torsiune care transmit toate socurile stupiilor? fata de arcurile foii, bara de torsiune e mult mai rigida si mai dura.