Salcam 2009

Creat de CRISTI M, Aprilie 13, 2009, 03:30:19 PM

« precedentul - următorul »

D006

butoaie multe  or  sa iasa anul asta.
:hi:

trantorash

Citat din: abejabutoaie multe  or  sa iasa anul asta.
:hi:
de abia astept ca de vreo 3 ani albinele  mele nu vazut salcam.
intr-un an a fost grindina si s-a dus, in alt an a fost seceta si nu a secretat nectar, si anul trecut salcamul nu a avut floare.
Anul asta salcamul promite, pregatiti-va butoaiele.
Salutari !  :hi:

catel

nici acum nu tre sa zicem hop pana nu am sarit paraul.
sa dea D-zeu vreme buna. ca altfel statul roman ... nmk
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

A inceput sa infloreasca salcamul in Oltenia ?

D006

salcamul e gata in 3-4 zile langa slatina la 10 km dar se cam suprapune cu rapita.

CRISTI M

Avem cam 4-6 ha care arata asa

CRISTI M


CRISTI M

asa

CRISTI M

alta

CRISTI M

Daca este aproape de Olt , prindem si

filip

Citat din: CRISTI MDaca este aproape de Olt , prindem si
PROHIBITIA nu-i pentru apicultori.
Lansezi in OLT stand intre lazi? :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

CRISTI M

Acum 3 ani am dus stupii (25 buc ) cu barca pe o insula .
Veneau Jandarmii in control pe olt , cu barca cu motor , crezand ca sunt BRACONIER , cand au vazut stupii pe insula s-au inchinat , au facut fotografii , au cerut miere de la " botul calului " si au plecat linistiti stiind ca eu nu Braconez ci sunt cu albinele .
Aveti cuvantul meu ca nu va mint si nu exagerez cu nimic .

catel

frumos gestul de informare Cristi. frumos si salcamul.
ce s-ar intampla daca fiecare din noi ar veni cu asemenea informatii ?
la SM salcamul inca nu a dat in floare in zona padurilor de la Lvada.
spunea cineva ca in zona Careiului (Ciumesti, Horea) a dat un pic de floare pe marginea padurii. nu am fost in zona.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

gore

Salcâm înflorit în 08.05 la Focşani. Peste o săptămână va înflori şi la mine unde am stupina.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Acum abia se formează floarea, aşa că până se deschide mai trec 5-6 zile. Apoi 4 pentru a da nectar, deoarece nu dă nectar imediat ce a înflorit.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming