stuparitul pastoral in containere

Creat de milu56, August 09, 2008, 11:51:15 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Cine are ceva de obiectat in acest sens,mi-ar face placere.


balanescuadrian

ar fi vreo cateva probleme la care nu ati raspuns!
1. daca practicam pastoralul si le mutam fara caturi... ce face albina de pe 2 randuri de rame de 1/2 intr-un cuib de 1/1; adica cum nghesuiti albina din 2 corpuri de 1/1 in unul singur  de 1/1, evitand supraincalzirea?
2. cum rezolvati blocarea cuibului cu miere, precum si pericolul depopularii familiei datorat acestui fenomen, in conditiile in care toata operatiunea este extrem de migaloasa!

milu56

Citat din: balanescuadrianar fi vreo cateva probleme la care nu ati raspuns!
1. daca practicam pastoralul si le mutam fara caturi... ce face albina de pe 2 randuri de rame de 1/2 intr-un cuib de 1/1; adica cum nghesuiti albina din 2 corpuri de 1/1 in unul singur  de 1/1, evitand supraincalzirea?
2. cum rezolvati blocarea cuibului cu miere, precum si pericolul depopularii familiei datorat acestui fenomen, in conditiile in care toata operatiunea este extrem de migaloasa!

1)Jos are aerisire pe toata suprafata cuibului si sus aerisirea pt.condens,asa ca e o ventilatie completa,albina la transport are nevoie de aerisire nu de spatiu,odata luind magazia luam si mierea,stupul transportat cu miere e in pericol de sufocare
2)Aceasta intrebare nu are de a face cu modelul de stup,albinele blocheaza cuibul in orce tip de stup pentruca:cand e marele cules albina pune nectarul unde e celula goala desi cu acest stup se previne blocarea cuibului si nu e in nici un caz vreo operatiune migaloasa,dimpotriva e foarte usor de lucrat,eu can fac ceva operatiuni generale schimb cutia: iau cutia cu albine(stupul)pun o cutie goala in locul stupului si mut ramele sau schimb ramele daca e nevoie,luand fiecare rama i-ti dai seama ce e de facut.

teo

domnule milu                                                                                                                         un containar de 50 de famili ce greutate atinge se poate transporta cu o autoutilitara de 3,5 t multumesc :hi:  :hi:  :hi:

milu56

Citat din: teodomnule milu                                                                                                                         un containar de 50 de famili ce greutate atinge se poate transporta cu o autoutilitara de 3,5 t multumesc :hi:  :hi:  :hi:
Da,se poate.

D006

Citat din: teodomnule milu                                                                                                                         un containar de 50 de famili ce greutate atinge se poate transporta cu o autoutilitara de 3,5 t multumesc :hi:  :hi:  :hi:
nu se poate fiindca depaseste  maxim autorizat
la o masina maxim 3,5 nu poti pune mai mult de 1600 kg pe ia, iar un stup are cel putin 40 kg daca facem socoteala da 2000 kg

milu56

Citat din: marius
Citat din: teodomnule milu                                                                                                                         un containar de 50 de famili ce greutate atinge se poate transporta cu o autoutilitara de 3,5 t multumesc :hi:  :hi:  :hi:
nu se poate fiindca depaseste  maxim autorizat
la o masina maxim 3,5 nu poti pune mai mult de 1600 kg pe ia, iar un stup are cel putin 40 kg daca facem socoteala da 2000 kg
Un stup fara miere poate ajunge la 30 kg.
Mai indicat ar fi o remorca dupa autoutilitara unde se pot transporta greutati mai mari.

D006

fara rezerva de mancare si fara rame
0 lada goala cu capac cu magazie are undeva la 20 kg iar albinele nu le mai punem si tineti minte containaru nu ii un fulg de nea are si el ceva greutate
raspunsul meu ramane acelasi NU SE POATE poate la domnu MILU merge orice dar la cei care fac apicultura in romania nu se poate poate in Spania se poate
                                                       cu stima Marius :hi:

orbanstefan64

eu am o camioneta de 3.5t, platforma vwlt28, masina solida pt ctegoria din care face parte .pot sa incarc max 40 de stupi dar depasesc tot mereu cu 300-400kg
cu 4 inaltatoare de oblon cu tot. :nono:

D006

Citat din: orbanstefan64eu am o camioneta de 3.5t, platforma vwlt28, masina solida pt ctegoria din care face parte .pot sa incarc max 40 de stupi dar depasesc tot mereu cu 300-400kg
cu 4 inaltatoare de oblon cu tot. :nono:
DECI SI CU 50 SI CU UN COINTAINAR  se depaseste nu ??????????????????????????

orbanstefan64

ajungi undeva la   4t treb permis cat C, ARR amenda sigur :nod:

teo

va multumesc  cu respect teo un an viitor cu zile senine si cit mai mult culeas :hi:  :hi:  :hi:

milu56

Citat din: mariusfara rezerva de mancare si fara rame
0 lada goala cu capac cu magazie are undeva la 20 kg iar albinele nu le mai punem si tineti minte containaru nu ii un fulg de nea are si el ceva greutate
raspunsul meu ramane acelasi NU SE POATE poate la domnu MILU merge orice dar la cei care fac apicultura in romania nu se poate poate in Spania se poate
                                                       cu stima Marius :hi:
Greutatea nu se poate depasi nici in Spania,nu merge chiar orce nici la mine,dar sunt remorci cu care poti transporta si greutati peste 2 to.cu categoria B. pentru aceste remorci se plateste o asigurare in plus,se pot tracta cu o autocamioneta de 3,5 to.sau cu o masina de teren.MA REFER LA CEICE NU DETIN CATEGORIA C.In acest caz in autocamioneta se poate transporta mierea,stupi,alte utilaje necesare.

milu56

Citat din: romikeleD-nu milu, abia acum m-am uitat mai atent pe schitele d-stra, si am inteles observatiile facute de alti coforumisti.
La inaltimea corpului ati trecut cota de 298, nu cumva corect e 308?
298 ar fi in acest caz cota de sub falt, la care adunati cei 10mm ai faltului rezulta inaltimea totala a corpului de 308 (pentru rama 1/1 de 300mm inaltime).
Da,acolo am corectat spunand ca este o gresala de scris,un tamplar i-si da seama ca este greseala,deci inaltimea corpului este de 308.