stuparitul pastoral in containere

Creat de milu56, August 09, 2008, 11:51:15 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Se pot face containere mai mari sau mai mici,cele mai bune sunt de 40 stupi,cate 20 pe o parte.Aceste containere se construesc cu 4 picioare in asa fel sa se poata baga camionul cu spatele sub container iar picioarele sa ramana pe lateral 2 de o parte si doua de alta,picioare solide din teava rglabile.Pentru incarcare si descarcare se ridica cu cric.Putem avea mai multe containere si le transportam cu camionul propiu sau inchiriat,nu mai avem nevoe de roti,axe ,omologare si cate altele,mai mult se poate folosi locul de sub conteiner.Se instaleaza containerele si ne deplasam cu masina mica de la unl la altul,Var place?Bine se pot face si de 60-80 de stupi unu dar eu cred ca daca avem stupi puternici nu e nevoe sa fie multi pe un container dupa mine maxim 60.

D006

eu am incercat in baragan sa formez un grup si sa finantam un punct centralizat de extractie pt mai multe stupine. rezultatul zero.
"Putem avea mai multe containere si le transportam cu camionul propiu sau inchiriat"
romanul daca nu are la fiecare cotainer si un camion nu se simte bine. inainte de toate romanul trebuie sa depasasca mentalitati: nu suntem nici cei mai destepti, nici cei mai frumosi, nici cei mai cei. ce este sigur, suntem poate dintre cei mai dezbinati. cand romanul va intelege ca mergandu-i bine vecinului si lui ii va merge mai bine, atunci putem spune ca am depasit o bariera.

D006

Pai, nea milotoi, atunci matale nu ejti roman,nu? Am nimerit? 100%.
Mata iti vezi steaua in frunte!
Hai sa-ti zic ceva sa inveti: cand "incerci", 90% ca nu reusesti. Trebue sa faci!

milu56

Domnule Alin, cati stupi ai?Faci pastoral?Ce modele de lazi practici?Hai spune-ne te rog si noua, asa e frumos nu fi egoist, ce bine e sa colaboram ca sa prosperam.

Cristian IONITA

Citat din: milu56Se pot face containere mai mari sau mai mici,cele mai bune sunt de 40 stupi,cate 20 pe o parte.Aceste containere se construesc cu 4 picioare in asa fel sa se poata baga camionul cu spatele sub container iar picioarele sa ramana pe lateral 2 de o parte si doua de alta,picioare solide din teava rglabile.Pentru incarcare si descarcare se ridica cu cric.Putem avea mai multe containere si le transportam cu camionul propiu sau inchiriat,nu mai avem nevoe de roti,axe ,omologare si cate altele,mai mult se poate folosi locul de sub conteiner.Se instaleaza containerele si ne deplasam cu masina mica de la unl la altul,Var place?Bine se pot face si de 60-80 de stupi unu dar eu cred ca daca avem stupi puternici nu e nevoe sa fie multi pe un container dupa mine maxim 60.
interesant ... eu am de gand dca in aceasta iarna sa fac ceva similar adaptat ptr remorca mea
avantajul fata de un camion ar fi ca pot face pastoral cu un "turism" (drept e ca-i ARO)
sunt interesat sa aflu planuri detaliate ptr sistemul de "cric"-are

D006


PricopArthur

Citat din: milu56Domnule Alin, cati stupi ai?Faci pastoral?Ce modele de lazi practici?Hai spune-ne te rog si noua, asa e frumos nu fi egoist, ce bine e sa colaboram ca sa prosperam.
Nu va obositi.
Miere multă şi inimă curată!

apicultorul

intrebarea
e cine transporta primul
pentru recolte bune
e nevoie de transport rapid si in termenul de inflorire  aplantei
daca pentru floarea soarelui nu e nici o problema pentru doua trei deplasari la salcim nu poti astepta dupa altii
pierderile de recolta  zilnice in conditii de cules bune la 60 de stupi sunt mari
dac cineva stie o solutie sa transporti citeva sute de stupi intr-o noapte ar fi bine sa o puna pe tapet

D006

Buna ziua!Sunt nou pe acest forum!F.buna remarca!Cred ca paletizarea si inacarcat-descarcat cu macaraua reprezinta solutia!

ady stuparu

buna ziua
mi-am confectionat si eu anul acesta un container de 32 de stupi care il transport cu un ford transit.

ady stuparu


ady stuparu

si mai lucrez la unul de 40 pentru o platforma auto ceva in genul asta. dupa asta ma-m inspirat

D006

Citat din: ady stuparubuna ziua
mi-am confectionat si eu anul acesta un container de 32 de stupi care il transport cu un ford transit.
asta parca il vindea ing. Iftimie.
el vi la facut ?

ady stuparu


D006

Citat din: ady stuparuda el la facut
in ce bani ?
al meu este de 24 de locasuri si fara picioare.