Protectie pentru scandurica de zbor

Creat de apiion71, Noiembrie 30, 2015, 03:51:37 PM

« precedentul - următorul »

apiion71

Buna de multe ori iarna, zapada ingheata pe scandurica de zbor ,iar cand incerc sa o inlatur cred ca deranjam un pic familia de albine,plus ca zapada si apa de pa scandurica umezeste aerul ce patrunde in stup si cred ca nu este ok .De aceea am incercat sa protejez cu aceasta tabla prinsa pe un capat de scandurica ce se fixeaza de stup de forabul de la scandurica de zbor totul este demontabil si o folosesc iarna .pentru cei ce sunt deranjati de pitigoi pot lega o bucate de plasa de paiz(plasa cu ochiuri mai mari) astept pareri

vulpea

cred ca e mai complicat/sofisticat.solutia mai simpla si mai eficienta ar fi o tablita cu un orificiu pentru foraibar si coborata direct la marginea scandurii de zbor(asemanator cu tabla dela streasina caselor). ar avea mai multe efecte benefice(zapada nu mai bate direct in urdinis+mai usor de realizat+se creiaza un curent paralel cu urdinisul care ar evacua mai repede CO2 depe fundul stupului,s.a.m.d.)

mausica

Sunt curios la roii din paduri cine le pune obloane si balcoane  ????Si totusi o duc foarte bine  :wink2:
Trage tu concluzia ...
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

apiion71

am specificat ca numai pe perioada iernii o folosesc si in scorburile din padure daca sta apa nu e problema sa putrezeasca ,multi stupi putrezesc de la urdinis

vulpea

Pt. mau.:daca o duc asa bine,atunci dece te-ai mai "framantat" sa-i tii in stupi sistematici ?TRAGE TU CONCLUZIA.
PS.dece faci,in contra naturii,pentru albine "pista de aterizare" si de "decolare " . aud ???

vulpea

Ps 2. de unde stii tu,ma rog, ca sunt roi si nu familii ?

mausica

Citat din: vulpea din Noiembrie 30, 2015, 09:15:42 PM
Pt. mau.:daca o duc asa bine,atunci dece te-ai mai "framantat" sa-i tii in stupi sistematici ?TRAGE TU CONCLUZIA.
PS.dece faci,in contra naturii,pentru albine "pista de aterizare" si de "decolare " . aud ???
Asa ma ,,framant ,, eu ca sa imi usurez treaba  :wink2:
Eu am stupi.Poate tu vulpeo ai aeroportul Otopeni in curte  :wink:
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

vulpea

remarca de....neajutorat;ceva inteligent esti in stare sa scrii ? as vrea eu sa am Otopeni.ul in curte,tu nu ?

albinasebes

usurel fratilor ca drumul e lung
o protectie pt zapada deasupra urdinisului cred ca este benefica
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

vulpea

poate ne scrii pe care din solutiile propuse o preferi si,mai ales,dece ? sau ai alta solutie/alegere ?.

tinumaftei

Citat din: mausica din Noiembrie 30, 2015, 07:34:10 PM
Sunt curios la roii din paduri cine le pune obloane si balcoane  ????Si totusi o duc foarte bine  :wink2:
Trage tu concluzia ...
Cine le ia mierea stupilor din padure? De fapt de vreo 15 ani nu am mai vazut stupi prin scorburi. Pana anunci mai vedeam.

apivasmob

O parere ,nu este mai usor sa pui scandura de zbor demontabila (nu se depune zapada, soarecele nu are acces usor, pasarile mai greoi etc).
Sanatate tuturor apicultorilor

crisian-nicolae

Și cind au zbor de curățire ,pe ce se pun?

mausica

Citat din: tinumaftei din Decembrie 03, 2015, 09:43:54 PM
Citat din: mausica din Noiembrie 30, 2015, 07:34:10 PM
Sunt curios la roii din paduri cine le pune obloane si balcoane  ????Si totusi o duc foarte bine  :wink2:
Trage tu concluzia ...
Cine le ia mierea stupilor din padure? De fapt de vreo 15 ani nu am mai vazut stupi prin scorburi. Pana anunci mai vedeam.
Ei eu ma refeream strict la ,, obloane,,  :wink2:
Cine ii acopera, cine le ia mierea, cine ii plimba e alta poveste.

Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

apiion71

Citat din: apivasmob din Decembrie 04, 2015, 07:48:56 AM
O parere ,nu este mai usor sa pui scandura de zbor demontabila (nu se depune zapada, soarecele nu are acces usor, pasarile mai greoi etc).
Da este o varianta dar la mine scandurica este prevazuta cu balama si inchide stupul pt transport de aceea am ales varianta aceasta