PREFERATI VOPSEAUA DE LEMN SAU ULEIUL DE IN PENTRU REZISTENTA STUPILOR ?

Creat de apicraiova, Ianuarie 20, 2012, 08:32:42 AM

« precedentul - următorul »

apicraiova


sorin_horezu

Eu dau 2 maini de ulei de in si doua de vopsea si mi se pare OK. E ceva mai mult de munca, dar merita.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

lucian71

Citat din: sorin_horezu din Ianuarie 20, 2012, 09:34:47 AM
Eu dau 2 maini de ulei de in si doua de vopsea si mi se pare OK. E ceva mai mult de munca, dar merita.


de acord cu dl.sorin

apicraiova


dan.smarandoi

lipseste din sondaj ulei de in +vopsea

uleiul de in intra in lemn si protejeaza vopseaua sa se cojeasca din cauza intemperiilor,este suficient un strat bun de ulei si o mana de vopsea

ves.lucian

  asa este !!! si eu am dat cu 2 straturi de ulei de in si 2 straturi de vopsea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

albinasebes

vopseaua nu ar trebui sa se cojeasca daca se urmeaza pasii normali: un strat grund pt lemn, se lasa la uscat bine, se slefuiesc porii cu smirghel fin, se curata praful si se da vopseaua. nu se lasa la soare la uscat, ci la umbra, la temperatura adecvata. se da alt strat numai dupe ce s-a uscat bine, nu e buna graba. uleiul de in trebuie dat cand e cald pt a intra bine in lemn si a se usca suprafata pt vopsea. eu asa stiu, cititi pe cutiile de vopsea instructiunile. acum doi ani am vopsit la soare si se vad urmarile acum. ii revopsesc. daca gresesc sa ma corectati.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

adriann

mai exista vopsea eco pe baza de apa....asta cum se comporta la lemn...la metal este excelenta.

marian67stroe

Citataceeasi observatie ,sondajul mai trebuia sa aibe o pozitie cu un strat de ulei + doua de vopsea
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!