LA STUPII VERTICALI PREFERATI ETAJUL PE 1/2, 3/4 SAU RAMA INTREAGA SI DE CE ?

Creat de apicraiova, Ianuarie 19, 2012, 11:48:46 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

1/2 redus.
Pentru ca:
- doua astfel de caturi sunt egale ca inaltime cu un cat 1/1;
- doua caturi de 1/2 redus, goale, pot forma un cuib pe rama de 1/1 (in locul unei rame 1/1, pot creste in cuib 2 rame 1/2 redus, );
- doua caturi goale pot forma un cat pe rama de 1/1;
- este mai usor;

Cam astea imi vin acum in minte, dar mai sunt si alte motive care m-au facut sa aleg varianta asta.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apicraiova

De acord cu tine in totalitate din exact aceleasi principii.
Multumesc.

roi_ag

    Asta la rama 1/2 cu inaltimea de 145mm.
   Din 2011 am trecut pe rama de cat de 1/2 cu inaltimea de 162mm.Manevrez mai usor caturile
  in conditiile in care extrag acasa si nu pe camp .

apicraiova

Citat din: roi_ag din Ianuarie 19, 2012, 12:16:20 PM
    Asta la rama 1/2 cu inaltimea de 145mm.
   Din 2011 am trecut pe rama de cat de 1/2 cu inaltimea de 162mm.Manevrez mai usor caturile
  in conditiile in care extrag acasa si nu pe camp .
Ma bucur pentru tine, mult succes pe caturi de 1/2 :bravo:

apicraiova

Parerea mea este proprie despre caturile de la etaj de 1/2.
Astept si parerile dvs.
Cu cat mai multe pareri, cu atat mai folositor.

evulet78

Cred ca pe toti pana la urma ne ajunge batranetea si durerile de spate.
Cum sa ridici un cat cu rame intregi, plin cu miere? :nebun: Mai ales daca stupii sunt pe 12 rame.
Dupa cateva caturi trebuie sa treci pe apiterapie. :)
Caturile cu rame de 1/2 sunt mult mai accesibile.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

stefanescu

Cind a venit la tine tineretul sa te ajute? Motiveaza ca nu au timp........ Asa ca mai bine te lasi pagubas. Tot sotia ma ajuta. daca e rost de fun gratar vin da mai pe sara....
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

gabush86

Citat din: stefanescu din Ianuarie 19, 2012, 06:03:51 PM
Cind a venit la tine tineretul sa te ajute? Motiveaza ca nu au timp........ Asa ca mai bine te lasi pagubas. Tot sotia ma ajuta. daca e rost de fun gratar vin da mai pe sara....

=))

tassevasi

Citat din: stefanescu din Ianuarie 19, 2012, 06:03:51 PM
Cind a venit la tine tineretul sa te ajute? Motiveaza ca nu au timp........ Asa ca mai bine te lasi pagubas. Tot sotia ma ajuta. daca e rost de fun gratar vin da mai pe sara....

Cita dreptate aveti ,tocmai in acea perioada sunt plecati in CO ,ori alte deplasari ..
  Credeam ca numai la mine se intimpla .
  Numai bine

PS    1/2 normal

orbanstefan64


bogdan moldovean

prefer rama de 1/2 e mult mai usor de lucrat cu astfel de rame (ma refer la extras) din 2 magazii de 1/2 poti face un corp de stup 1/1 fara nici o pb si in ultimul rand prefer magazie 1/2 fiindca poti avea o miere calitativ superioara (miere curata)

eusebiu


apicraiova


Florin_Dan

La stupi care au cuib pe 10 rame este foarte buna magazie cu rame 3/4 ingrosate, la cei cu 12 rame in cuib magazie 1/2 ingrosate. La fiecare model se mai poate adauga cate un cat 1/2 tot cu rame ingrosate, in caz de nevoie.