Stupi din OSB!

Creat de albinalex, Ianuarie 22, 2011, 03:45:09 PM

« precedentul - următorul »

ioan busa

Care este grosimea OSB-ului ideala ptr. lazi ?

mape 48-petru manea


orbanstefan64

nu i prea grea lada?
care ii diferenta la greutate intre un stup OSB si unul din brad?

albinasebes

din cele spuse nu se merita constructia stupilor din osb
pret ridicat, durabilitate scazuta
se lucreaza mai usor dar nici nu se comporta ca lemnul
la capace voi folosi pt ca sunt acoperite cu tabla
in rest = experimente
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ady iulian

OSB IL VAD MAI DEGRABA LA CAPAC DECAT  LA O LADA DE STUPI
CAND SO UNFLA OSB  CE FACI ? ALTI BANI ALTA DISTRACTIE ?
DE FAPT ALTA MUNCA

pharaonu75

Parerea mea este ca OSB-ul, fiind impregnat cu toate dracoveniile, nu prea este bun pentru albine! Nici macar la capac!
Pai la mine in Baragan, vara sunt temperaturi si de 42-43 oC! Cand la aceasta temperatura se incinge tabla de pe capac, si implicit OSB-ul, cam ce mireasma se degaja in stup? Cand incep sa se "coaca" acele substante din componenta OSB-ului, oare le va place albinelor?

Nu sunt ele afectate de atatea chimicale din aer si de pe plante? Le mai atacam si noi cu altele chiar la ele acasa?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTIAN71

La temperaturi mari o sa ai ,, mireasma " de uree tehnica si amoniac industrial . Astea DA chimicale. Si mai vreti sa mai consumati si miere in halul asta . Nu va doresc decit succes . :redcard:

D006

   Dezavantajul la  OSB este greutatea lui , mult mai mare decat a lemnului.

cristi ciuc

Sunt multe adevăruri expuse aici.
OSB-ul se pare că nu are compatibilitate cu căminul albinelor, nici vara şi nici iarna.
Poate că este bun pentru o roiniţă, folosită arareori sau pentru lăzile de transport faguri.
Pe baza experienţei folosirii OSB-ului până acum oricând pot argumenta în sensul celor afirmate anterior.

mape 48-petru manea

La capac,intre osb si tabla puneti polistiren estrudat.
Si oricum pe cat se pune podisor de lamn sau folie. :hi:

Constantin_MH

Date tehnice despre OSB3 gasiti aici:
http://www.osb3.ro/pages/produse_osb.php
Continutul de formaldehida(care prezinta risc de intoxicare) este destul de mic.
De altfel, se recomanda dezinfectia stupilor si cu formol(formaldehida) conform celor spuse aici:
http://sites.google.com/site/eduardraimund/bolilealbinelor

albinalex

Salutare.

Familia in stupul osb se dezvolta bine.A fost iernat pe 5 rame,pe fundul stupului 10-20 de albine moarte la control de primavara.
Din cate am observat saptamana viitoare trebuie sa maresc cuibul.In 3 rame din 5 este puiet capacit,matca oua regulamentar(matca 2010).
Am observat la acesta familie ca aduce mai mult polen ca si restul familiilor din stupina.

:hi:

Bătrânul

Vin cu modificare la postarea mea... Stupii mei din OSB sint de 24  mm si in plus este prins polistiren entrudat de 20 mm pe exterior. :nod:

apiservis

ALBINA NU MOARE DE FRIG
1-DIN PROSTIA STUPARULUI
2-DE PROST TRATAMENT
3-DE ZGOMOT PE TIMT DE IERNAT
4-DE FOAME SI HRANA DE PROASTA CALITATE
5-POZITIA STUPINEI FATA DE RELELE RADIO SAU DE TELECOMUNICATIE
EU AM IN LUCRU STUPI DIN LEMN [FATA+SPATE] SI LATERAL,FUND SI CAPAC OSB
REZULTATUL VIL COMUNIC PESTE 2 ANI
DACA STUPI SE SUVENTIONEAZA PRIN LEGE  STUPI PENTRU PASTORAL NU VA MAI FI O PRABLEMA
STUPARUL SUPORTA TVA 24%+ COMISION ACA 5% TOTI VOM AVEA STUPI SUPER

albinalex

Salutari.

Se pare ca stupul osb este la fel de bun csa si stupul din lemn.Albinele cladesc faguri,aduna miere,se roiesc ,matca se inperecheaza etc.
Pe poza de mai jos puteti vedea o parte din stupina mea la salcam.Stupi osb sunt rosii.
Primavara am inceput cau 19 familli iar acuma am ajuns la 51. :) :D :bzz: