ME

Creat de Marek, Martie 30, 2011, 10:59:25 AM

« precedentul - următorul »

Marek

Am studiat Intretinerea albinelor in stupi multietajati de ing. Aurel Malaiu si nu inteleg de ce inaltimea corpurilor e de 247 iar ramele de 230 ? Din asta rezulta o diferenta de 17 mm, intre leatul inferior al ramei si fund va fi o distanta de 2 cm in cazul acesta cei 17 mm raman deasupra ramei adica intre ramele dintre corpuri. Daca din constructie vom potrivi rama in mijlocul corpului jos vor ramane 28mm iar intre rame 8+8mm ceea ce nu e bine. Acum gresesc eu ori sunt gresite datele din carte?

Marek

 Pana acum am trei inaltimi de corp 247 245 si 240 de mm. Cea mai apropiata de adevar o consider cea de 240. Asa ma gandesc eu ca ar ramane 1 cm spatiu intre ramele dintre corpuri. :roll:

Marek

    In practica am aflat de la mai multi stupari ca 240 este cel mai folosit. O alta varianta ar fi ca tamplarul lasa anume o marja de eroare de 5 mm in cazul in care materialul nu este prea bine uscat. Unii folosesc un fel de gratar intre fund si rame ca sa poata urca albinele astfel incat sa nu construiasca faguri.  :hi:

Marek

Intre timp mi-am comandat 2 stupi ME cu trei caturi fiecare, au si sosit am apucat sa-i dau cu ulei de in si am vopsit fundurile si capacele. Nici nu s-a uscat bine vopseaua si a trebuit sa duc lazile la un stupar sa-mi puna 2 roiuri in ele. Am dus doar un cat pe 10 rame am pus 8 rame cladite si 2 foi am citit pe aici ca se pune invers mai multe foi si mai putini faguri claditi. Azi s-ar putea sa merg dupa ei sa scot suberu de la fund pe timpul transportului? Si cam cand ar trebui sa pun al doilea corp?