cata miere lasati la o familie ..pe ernat???????????

Creat de apicultor.md, Iulie 26, 2010, 10:28:49 PM

« precedentul - următorul »

apicultor.md

ar fi deajuns pentru o familie 15 kg de miere pe ernat???

D006

  Pentru zona mea este supersuficient , am iernat si pe mai putin.

gheco

Intre 15 si 20kg. Cu cat este mai multa albina, cu atat se va consuma mai putin. Iar daca este mai multa nu strica. Se foloseste la stimulare prin descapacire.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

janese

ramele pe care iernezi..sa aiba cel putin jumatea superioara capacita complet pe ambele fetze ale ramelor

bismark

     Cind aveam stupina mai mare procedam astfel., de la mierea de salcim opream intodeauna 2 rame cu miere capacita complet pe toata suprafata ramei,pe care le dau la partea opusa urdinisului unde daca le depozitezi albina nu se va atinge de ele.Si mai las 1-2 rame cu altfel de miere din primele culesuri pina la floare.Incepind de anul acesta voi extrage tot ce incepe cu floarea soarelui.Asta dupa ce am ,patit-o cu  ierbicidarea florii soarelui excesiv. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Stiu ca nu se potriveste dar ..... eu las doar coronitele de miere peste iarna si daca vad ca dispar si alea le dau sirop.
Ceva cules au ele si in Noiembrie-Decembrie.
Cu prima ploaie apare si floarea.

nicu68


gore

Eu dupa culesul la floare las toata mierea, acum cand am facut un control de rutimna am vazut ca albinele au inceput să se organizeze pentru iarna, cara polen iar mierea din cauza secetei si a lipsei de cules masiv, au consumat excesul din caturi. În cuib acolo unde a fost puiet si rama are numai coronita o dau la margine si introduc pe mijloc rame pline sau cu 3/4 miere, bineînţele că polenul să fie alături. Nu am avut probleme cu mancarea.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming