dezinfectarea lazilor

Creat de andrei_salaj, Iunie 05, 2008, 11:21:51 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

aici e un subiect bun de discutat..eu inca ii dezinfectez cu arzatorul de butelie...dar cred ca nu e suficient..am de gand sa mai iau 2 lazi de la cnv...is de 2 ani si folosite...cu ce recomandati sa dezinfectez?
Virkon S nu gasesc in orash la mn......
veterinaru' mia zis ca de ce nu incerc cu formol...
soda e buna....cred ca in cant mica..si dupa aia...apa din abundenta....
altcv mai stiti? :hi:

D006

dupa ce le dezinfectezi cu soda si cu butelia poti sa le vopsesti pe dinauntru

D006

eu iti recomand hipoclorit dat cu pensula pe interior si apoi spalat bine dupa o zi. cu arzatorul poti dubla protectia impotriva unei eventuale loci. am mai mentionat ca hipocloritul distruge si hiv-ul. cred ca loca nu ar avea nici o sansa.
atentie cum iti protejezi mainile si mai ales ochii.

balasbebe

Da se pot vopsi, dar numai cu tinctura de propolis. Nu se aplica vopsea din comert. In primul rand nu are rost. In stup atat temperatura, cat si umiditatea sunt controlate, iar lemnul se pastreaza destul de bine. Stupul oboseste de la exterior, acolo trebuie protejat.

bismark

       Acum vreo 30 ani am intilnit un apicultor care dezinfecta stupii in fiecare an cu var (stingea var preoaspat  si cu acesta cu o bidinea le varuia in  iulie toate lazile .Intrebindu-l de ce face asta mi-a spus ca varul fiind higroscopic si un bun dezinfectatnt  familia de albine se simte iarna in stup ca intr-o casa noua.Dupa 30 de ani voi incerca din nou metoda.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Lazile noi sau vechi le tin in butoi cu saramura cateva zile si apoi la soare la uscat.
Mai pun in butoi si clor de spalt rufe cateodata.
Apoi lazile stau scufundate 10 - 15 min in parafina fierbinte.
Sa vedem in 5 - 10 - 15 - 20 de ani cum vor fi.
Acuma am facut cateva din stejar si cedru si ar trebui sa mor eu inaintea lor.

prisecarul

eu intai le "ard" cu un arzator, apoi le dezinfectez cu soda caustica, solutie de 5%, dupa care le pun la uscat!
nu le vopsesc pe interior, ci numai pe exterior, cand este nevoie.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!