stupul cu pivnita

Creat de alex_sa, Martie 12, 2009, 10:21:23 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Sistemul asta e deja testat si functioneaza.
Daca il combini cu antivaroa nu cred ca ai ce pierde.
Din contra faptul ca distanta dintre rama si plasa creste  e in avantajul albinei  la care aerul rece ajunge mai greu.
Eu nu pot folosi antivaroa pentru ca descapacesc mult toamna si s-ar scurge mierea prin plasa (lucru experimentat deja).
Am iernat familii in lazi cu aerisire pe fund si mi-a placut rezultatul.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

#46
Pentruca e ceva de moda veche,daca chiar vrem putem pune un corp de magazie gol in partea de jos iar pentru aerisire pot sa transport stupii de aici in Romania cu plasa la fundul stupului si ceice au avut sau au stupii cu pivnita incet renunta,dece?
O sa scot si eu un model dar nu cu pivnita si chiar daca descapacim toamna sa nu mai avem probleme,am mai postat ce intentii am.

cristian87

Nu se prea intelege ce vrei sa zici. Oricum
De ce s-a renuntat la pivnita -
1- pentru ca se construieste mai greu de un tamplar amator, trebuie unelte material, cunostinte si timp
2-pentru ca transportul se face mai rapid cu mijloacele moderne.
Cu tractorul  sau camioanele tip vechi se calatorea incet si trebuiau mai multe nopti ca sa ajungi in sud la salcam sau floarea soarelui.
Stupii matale cred si eu ca ii transporti usor.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Sa nu ne rezumam la stupii vechi layens ca no sa lucrez numai cu astia mai prosper si eu asa incet.

cristian87

Se pot face multe cu pivnita.
Si stupul Warre are ceva asemanator.Cand faceam hraniri de stimulare aveam un hranitor acolo si nu s-a starnit niciodata furtisag.
Pentru  problemele de spate si eu o sa trec incet incet pe rama 1/2 redus.

nea Milu nu ma refeream la layens  :wink:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Citat din: cristian87 din Noiembrie 27, 2011, 01:45:17 PM
Eu chiar ma mir ca matale domnu Milu nu ai printre cei peste 600 de stupi  timizi ai matale si unul cu pivnita.
Dar sa nu redeschidem discutii degeaba, ne cunoastem demult marfa.  :lol:
Eu cunosc stupari care nu concep sa plece de acasa in pastoral cu stupi fara pivnita.
Aerisirea este primul avantaj, apoi ofera albinei un loc de refugiu la transport,
Se curata usor pentru ca e fund mobil iar la iernare aerul rece  ajunge ceva mai greu la ghem.
Dezavantaj este ca observi mai greu puietul varos, plus ca daca stuparul e lenes in pivnita se aduna resturi de ceara si se dezvolta usor gaselnita.

Normal asa ar fi bine sa ne cunoastem marfa,nu leayens era timid?

cristian87

Nu draga timizi sunt ceilalti 600 care nu stau la fotograf

:dinti:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Citat din: cristian87 din Noiembrie 27, 2011, 09:11:59 PM
Nu draga timizi sunt ceilalti 600 care nu stau la fotograf

:dinti:
Sa fi tu sanatos.........................

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Marek

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 27, 2011, 02:10:54 PM
La fundul cu pivnita, asa cum l-am gandit eu si Romikele, toate aceste neajunsuri dispar!
La anul vom folosi acest tip de fund la cativa stupi si vom reveni cu concluzii!
Ceva noutati cu proiectul?

bogdan moldovean

puteti posta un  foto cu acest model de stup cu pivnita sa vedem si noi cum arata multumesc...........

pharaonu75

Citat din: Marek din Ianuarie 29, 2012, 07:15:53 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 27, 2011, 02:10:54 PM
La fundul cu pivnita, asa cum l-am gandit eu si Romikele, toate aceste neajunsuri dispar!
La anul vom folosi acest tip de fund la cativa stupi si vom reveni cu concluzii!
Ceva noutati cu proiectul?

Sa vina caldura, sa iasa fetirtele la cules si vom vedea cum se comporta! Acum este prematur sa discutam, pentru ca ar fi pura teorie... ne-am da cu presupusul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

prezint eu unul saptamina viitoare ceva asemanator a lui nea sitea pharaonu stie despre ce i vb :hi: :hi:

pharaonu75

Dupa ce l-am vazut, m-am gandit mult timp la fundul ala de stup!
Chiar am discutat atunci ceva si cu dl. Sitea.
Am mai vazut ceva asemanator si la sarbi, de aceea m-am hotarat sa-l testez si eu, in varianta pe care am considerat-o cea mai buna.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Bondaru

oameni buni, stricati scandura degeaba!asta vo garantez din propria experienta in caz ca doriti o apicultura profesionista!