stupul cu pivnita

Creat de alex_sa, Martie 12, 2009, 10:21:23 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#30
Au descoperit ei ceva, probabil au descoperit ca se mureaza varza mai bine in pivnitele stupilor  =)) =))  =)) =)) =))  ( nu va suparati nu am spuso cu rautate  :hi: :stop_the_war: )

orbanstefan64

modelul de stup o fost folosit de stuparii sasi din partea Sibului pt accea perioada nu erea rea deloc, bine gindita, din puct de vederea spatiului de pivnita folosit la transportul stupilor in pastoral dar ca orice technica cu ceva dezavantaje.
:hi: :hi: :hi:

Calin Bondaru

eu am asa ceva...are avantaje si dezavantaje!
dar nu cred ca e bine sa ne dam cu parerea pana nu avem asa ceva!
oare nemti astia is asa inapoiati in apicultura? :bzz:
comparam dacia cu BMW?  =))

bee_lover

Calin, fa-ne si noua un rezumat cu plusurile si minusurile pivnitei!  :thanks:
Din cate stiu eu era folosit la deplasarile in pastoral cum spunea si Stefan, era locul unde sa se adune albinele in cazul in care se incalzea in stup. Probabil mai erau si hranitoare dar un vecin asa a pierdut 15 familii acum 2 ani, le-a bagat sirop in farfurii in pivnita respectiva, s-a iscat un furtisag de toata frumusetea! Sa nu uitam ca in videoclipurile de pe iwf.de, in care sunt prezentati stupii primitivi, tot jos erau hranitoarele  dar diferenta era ca urdinisul era sus.

bucovineanu

Daca hranitorul e sub rame, albinele vor lua mult mai greu siropul decat daca hranitorul deasupra ramelor. In plus acolo hranitorul nu este deloc aparat. Daca la umplerea cu sirop a hranitorului aflat deasupra ramelor, curge sirop pe fund albinele iau foarte greu sau deloc acel sirop si astfel furtisagul e gata. Cat despre loc pentru refugiul albinelor la transport, podisorul se poate face cu marginile inaltate si la transport se intoarce si au loc de refugiu deasupra ramelor. Parerea mea :smile:..........si nu am pretentia ca e si singura buna.

valter

Din propria experienta pot spune ca pivnita este deosebit de utila celor care fac pastoral intens. Poate tot atat de utila poate fi ''ia(pivnita)'' si celor ce fac stationar...da' aci e de discutat. Pana nu pui in concurs doua familii egale in doua lazi diferite(una cu pivnita) nu o sa poti analiza avantaje/dezavantaje.

Da' pivnita poate fi si un spatiu nedelilitat de scandura, gratii...etc.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mape 48-petru manea

am avut stupi cu pivnita
nu mi-a placut din mai multe privinte printre care si cele enumerate de Bucovineanu
am avut si plasa anti varooa  pe care se adunau albine moarte ---toamna era plin de trantori morti
asta se poate rezolva daca se foloseste fund cu plasa tip sertar cum am vazut la d-nul Romikele
primavara devreme albinele nu coboara in pivnita dupa sirop fiind prea rece
in timpul culesului multe albine stau degeaba in pivnita si pleaca f.greu la cules
cine vrea sa incerce cu 3-4 stupi  e ok

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 09, 2011, 02:39:42 PM
Au descoperit ei ceva, probabil au descoperit ca se mureaza varza mai bine in pivnitele stupilor  =)) =))  =)) =)) =))  ( nu va suparati nu am spuso cu rautate  :hi: :stop_the_war: )
Nu cunosc acest model de stup , nu stiu daca e bun sau nu , voi incerca sa aflu mai multe despre el si poate voi face si eu stupi asa , nu am avut intentia sa iau in ras aceasta idee , am simtit nevoia sa fac o poanta nevinovata . :D :D :D

mape 48-petru manea


Da' pivnita poate fi si un spatiu nedelilitat de scandura, gratii...etc.

[/quote]
daca am inteles bine ---intre pivnita si corpul 1  fara gratii
initial asa am facut,dar au construit faguri in jos sub sipca inferioara aramei pana aproape de fundul pivnitei a trebuit sa pun gratii

Calin Bondaru

e logic ca intre corp si pivnita e un placaj sau haneman.
poate fi folosit ca si colector de polen
furtisagul se produce doar la familiile slabe
din experienta mea e bun, da nu prea :P
in pastoral albinele au nevoie de ventilatie, in acea pivnita cat poate fi!?
e greu de realizat, greutate in plus la carat!
pe scurt nu se merita investitia pentru pastoral, de aceea am si renuntat la aceasta pivnita!

orbanstefan64

inaite se folosea pivnita pt marirea spatiului de ventilatie in cazul transportului acum se foloseste podisorul hranitor care are doua functii podisor hranitor si refugiu in cazul transpotului.
:hi: :hi: :hi:

milu56

In pivnita se pot pune si cartofi si mere si multe produse(butoaie cu vin etc.) :rotfl:

cristian87

#42
Eu chiar ma mir ca matale domnu Milu nu ai printre cei peste 600 de stupi  timizi ai matale si unul cu pivnita.
Dar sa nu redeschidem discutii degeaba, ne cunoastem demult marfa.  :lol:
Eu cunosc stupari care nu concep sa plece de acasa in pastoral cu stupi fara pivnita.
Aerisirea este primul avantaj, apoi ofera albinei un loc de refugiu la transport,
Se curata usor pentru ca e fund mobil iar la iernare aerul rece  ajunge ceva mai greu la ghem.
Dezavantaj este ca observi mai greu puietul varos, plus ca daca stuparul e lenes in pivnita se aduna resturi de ceara si se dezvolta usor gaselnita.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

cristian87

La pivnitele clasice plasa e in spate, pe peretele opus urdinisului iar fundul e plin.
Toarte mizeriile cad prin gratar pe fund si acolo raman daca nu le scoti.
Gratarul e absolut necesar ca sa nu cladeasca in prelungirea ramei.
Unii pun pe gratar si o bucata de linoleum care nu-i acopera chiar toata suprafata.
Am cumparat albine de la un mos cu astfel de lazi.
La unul am gasit pivnita plina cu puiet varos .La altul  care nu avea gratarul ramele erau lipite de pivnita si le-am rupt cand le-am scos.
Eu as folosi pivnita  dar cum imi fac singur lazile m-as complica inutil.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

La fundul cu pivnita, asa cum l-am gandit eu si Romikele, toate aceste neajunsuri dispar!
La anul vom folosi acest tip de fund la cativa stupi si vom reveni cu concluzii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube