stupul cu pivnita

Creat de alex_sa, Martie 12, 2009, 10:21:23 PM

« precedentul - următorul »

gudas valentin

Citat din: SimiPlus ca albina trebuie sa se catere doar pe peretii stupului circa 10 cm, ca doar din camp vine odihnita nu_ :uimit:
Mie asta nu imi place la ei. Nasul meu are 8 astfel de stupi dar numai de anul trecut.Poate dau ceva detalii mai incolo sa vedem cum trec iarna.
Oricum eu zic ca este munca fara rost cataratul pe degeaba.(mai mananca ceva nectar de la urdiniş si pana la fagure )
:rotfl:    Chiar e recomandat sa urce albina pe pereti stupului,sa nu calareasca puietul.
Despre pivnita aceeas parere cu domn bucovineanu.
               valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

Simi

Citat din: valy gudas
Citat din: SimiPlus ca albina trebuie sa se catere doar pe peretii stupului circa 10 cm, ca doar din camp vine odihnita nu_ :uimit:
Mie asta nu imi place la ei. Nasul meu are 8 astfel de stupi dar numai de anul trecut.Poate dau ceva detalii mai incolo sa vedem cum trec iarna.
Oricum eu zic ca este munca fara rost cataratul pe degeaba.(mai mananca ceva nectar de la urdiniş si pana la fagure )
:rotfl:    Chiar e recomandat sa urce albina pe pereti stupului,sa nu calareasca puietul.
Despre pivnita aceeas parere cu domn bucovineanu.
               valy
Pai atunci de ce se recomanda o distanta se 1-3 cm intre partea inferioara a ramei si fundul stupului si nu 10 cm?  :rotfl:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Marek

    Ceva planuri cu acest tip de fund (pivnita) are cineva?

pharaonu75

Citat din: Marek din Septembrie 02, 2011, 07:16:45 AM
    Ceva planuri cu acest tip de fund (pivnita) are cineva?

Este fundul de stup care poate fi vazut in filmele de pe IWF.DE
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Marek

  Am gasit pana la urma ceva aici http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Planky-na-ul-Langstroth link trimis de omologul tau Faraoane direct din Cehia :D

pharaonu75

Esti norocos ca stii limba ceha! Eu in afara de romana si engleza il am pe varul Google Translate! Altfel sunt mort!

Am vazut pe viu astfel de funduri de stup, chiar realizate la nivel de arta, la un apicultor din Sighisoara.
Stefan Orban stie despre cine vorbesc.
Omul avea atat stupii cat si nucleele identice cu ceea ce se poate vedea in clipurile de la IWF.DE
Si le fabrica singur, in atelierul propriu!
BIJUTERII!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

da . este vb de dl Sitea un perfectionist si un bibilar inascut

Marek

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 02, 2011, 09:16:33 PM
Esti norocos ca stii limba ceha! Eu in afara de romana si engleza il am pe varul Google Translate! Altfel sunt mort!

Am vazut pe viu astfel de funduri de stup, chiar realizate la nivel de arta, la un apicultor din Sighisoara.
Stefan Orban stie despre cine vorbesc.
Omul avea atat stupii cat si nucleele identice cu ceea ce se poate vedea in clipurile de la IWF.DE
Si le fabrica singur, in atelierul propriu!
BIJUTERII!
Nu prea le am cu Ceha ceva foarte putin, ma inteleg in engleza sau folosesc google translate ca si aici moderatorii de acolo sunt oameni dedicati apiculturii si totodata OAMENI

pharaonu75

Despre asa ceva sa fie vorba?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Marek

    Nu-mi dau seama ce e acolo la blocul de urdinis. O sa postez cateva poze cu un fund cu pivnita facut de mine (asa dupa ureche). Nu inteleg modul de functionare al acestui tip de fund :rusine:
Cam asa l-am facut eu: inaltimea de 13 cm, la 3 cm de la baza vine tabla de obturare sau un placaj dupa alti 2 cm vine plasa AV detasabila. Intre plasa si gratar sunt aproximativ 5 cm. De la gratar pana la rame aprox. 1 cm.

orbanstefan64

un sistem nemtesc care poate fi vazut in filmele prezentate de pharaonu(IWF Gottingen) si vazut tot de el la sighisoara

dan motu

nui vad avantajele,si se mai si inalta corpul,pentru ce?daca ai fund cu sita si subar peste sita la ce bun si pivnita?

pharaonu75

In pivnita poate fi montat un colector de polen pentru fundul stupului, se pot face hraniri de stimulare/completare fara a mai deranja familia, se poate face mai usor tratamentul cu varachet pentru ca ai un spatiu mai mare unde sa introduci/manevrezi tablita cu fitilul, spatiu de refugiu mai mare pentru albina in timpul transportului, iar de aici si o ventilatie mai buna.
Astea sunt doar cateva avantaje pe care le vad eu!
Nu am astfel de funduri de stupi, insa ma gandesc serios sa imi dotez stupii cu asa ceva, fie si doar pentru hranirile efectuate fara a mai deschide stupul! Cu o conditie, fundul sa fie cu plasa!

Si ca sa "dau din casa", avem in stadiul de proiect (in colaborare cu Romikele si Stefan Orban) un astfel de fund multifunctional, in care vrem sa inglobam, cu mici adaptari, cam tot ce se poate si ce consideram noi ca ar fi util!
Dupa finalizarea proiectului, vom produce 1-2-3 bucati si vom vedea cum se comporta in practica (in teorie sta bine)  :wink2:
Dar am spus destul si imi este frica sa nu imi iau o bataie made in Pistu&Romikele =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

mai secretosilor, voi vreti sa-i complicati viata albinelor :) , sa faca juma de ora pana ajunge cu nectarul la rama  :rotfl:, bafta la proiectare si nu uitati de patentare!  :bravo:

bucovineanu

Nu vad utilitatea unui astfel de stup. In primul rand in acea "pivnita " se va aduna toata mizeria din stup. Hranitorul trebuie sa fie cat mai aproape de albine, asa cum zice si bee lover . Daca e mai rece ele nu coboara sa ia hrana. Mult mai practice sunt hranitoarele de podisor.