unificare albine

Creat de bee_lover, Octombrie 12, 2007, 09:09:18 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

cam asa arata hartia dupa ce cele 2 familii s-au unit.

D006

eu spun ca..'' le-am dat sa citeasca ziarul''... la doua familii pe care le unific cu ajutorul hirtiei..
Suplimentar ca masura de preventie cind unific doua familii l-e unific intr-o a treia cutie,si le stropesc cu tuica,vin sau ceva sa aiba acelasi miros...Deci cele doua familii l-e unific in alta cutie..toate albinele fiind straine de cutie nu sunt prea agresive..sunt straine stau cuminti...daca intra cineva in casa lor sunt agresive cu musafirii...
  Comportamentul albinelor  albinelor este dat de multi factori atit de mediu cit si factori care au legatura cu starea familiei de albine in acel moment..

bee_lover

Dupa cum bine stiti eu am cuib 1/1 si cat la fel.Am pus o hartie deasupra cuibului pe toata suprafata.si am dat gauri cu furculita descapacitoare pentru uniformizarea mirosului . Si i-am mai verificat dupa 3 zile.Totul era in ordine albinele circulau dintr-un corp in altul prin gaura facuta.

D006

Orice metoda este buna numai sa fie facuta ca la carte ..sa nu spunem;''merge si asa''..la albine daca le dam atentia cuvenita ele ne vor da satisfactiile pe care le asteptam...
           Bafta in continuare...

D006

In cazul cand stupii nu sunt apropiati culegatoarele nu se duc la vechea locatie libera?

bee_lover

Pai nu prea au cum ca ele se pun peste celalalt corp seara,deci toate culegatoarele sunt in stup.Iar pana rod ei hartia trec cam 2-3 zile timp in care ele uita vechea locatie si cand ies din stup fac orientarea din nou.Dar daca totusi vreuna se reintoarce la vechiul loc spre seara se baga la stupul vecin si totul e ok,tot la noi ramane...:smile:)

bee_lover

si vad ca unii o fac fara ziar...????
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/wialCaj59dY[/youtube]

Alecs

Nustiu ce sa cred . Probabil a facut operatia respectiva doar asa pt. film. Daca nu , a fost razboi - fiti sigur. As dori sa-l intreb, sau mai binezis intrebati-l ce a gasit a doua zi la ambele locuri inde a pus stupii. Asa ,de curiozitate. Sincer eu nu sant adeptul sacrificarii albinelor, in sensul ca ,.....o sa moara 200-300 dar o sa ramana restul. Poate respectivul stupar are asa de multi stupi ca-si poate permite ( ? ) sa piarda acolo cateva sute de albine. Vorba lui Eminescu : Din codru rupi o ramurea,
                                                    Ce-i pasa codrului de ea ...........
   Astept cateva comentarii in legatura cu acest subiect. Sant sigur ca or mai fi si alte opinii interesante.Eu mi-am spus doar punctul meu de vedere. Albinaritul nu se face la intamplare ( Fie ce-o fi ) . Regula-i una !
Cu stima si fara suparare
                                Alecs                                                      15 10 2007 :hi:

D006

..daca ar fi unificat in a treia cutie mai mergea, dar sa bagi albine straine intr-o cutie unde sunt alte albine, se mai paruiesc putin...cred ca peste jumatate din albinele ''musafir'' sunt omorite plus ceva si din cele ''gazda.''.

D006

..sau o fi alta rasa de albine cu alte obiceiuri....habar n-am....

Alecs

Si fiti atenti !!!!!!!!!!!!!!. Nici macar nu incearca sa unifice mirosul ( cu tuica , ceapa, spray, etc, etc ce se mai foloseste ) Hai sa va zic o intimplare 100 la 100 reala. Un " apicultor " imparte un stup in trei parti cica sa faca trei familii. Nu merge. Le unifica dupa metoda de mai sus in doua familii. Curios din fire ma-c dupa cateva zile sa vad ce-i fac familiile nou creeate. si ce-mi vad ochii? respectivul " stupar " scutura unul din stupi langa un gard injurand de mama focului ca cica daca nu-s in stare sa se intretina ( citez exact ) si sa-si apere hrana ce le-a dat-o atunci sa moara ! Cu timpul a renuntat. E adevarat ca din alte motive, dar parerea mea a fost ca bine a facut ca a renuntat. Nu ?
    Alecs                                                     15 10 2007

balasbebe

In aceasta perioada, cei care mai doresc sa faca unificari acum este momentuil. Acum pentru ca este frig, nu mai este nevoie de ceapa, ziar, sau tuica.

PricopArthur

Dupa ce ai unificat, trebuie sa organizezi cuibul si, in cazul asta ramele de iarna.
Hartia o scoti .
Miere multă şi inimă curată!

maximus

ceea ce a facut albinarul din film este perfect valabil doar in conditiile in care in natura este un cules destul de bun.atunci se pot da fara nici o problema ziua in amiaza mare rame de la un stup la altul.personal am practicat aceasta metoda si am numit-o "unificarea la minut" impreuna cu un bun prieten din maramures. :nod:

alt stupar

La sfarsitul lunii octombrie-inceput de noiembrie am unificat fara nicio masura de protectie (e adevarat ca albinele nu mai zburau). Credeti-ma ca nu au fost probleme deloc ! Dupa 2-3 zile am inlaturat ramele in surplus constatand ca ghemul avea dimensiuni vizibil marite. Repet - pe o vreme fara zbor.