Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

@ Yulian
Daca e suberul plin cu polistiren e ca si cum nu au FA??

@ Mircea

Daca as fi stat intr-un loc mai ferit as fi scos si eu suberul de tot. Eu nu am gard plin, pomi, nimic sa tina vantul si zapada.
Asa ca scot suberul cat sa am in partea din fata vreo 20-30 cm2  de plasa libera.

Din experienta mea:
1. e rau sa lasi zapada pe capac daca stupul oricum e izolat bine (zapada se va scurge in toate zilele cu temperaturi pozitive de pe capac multa vreme - la mine era aproape jumătate de metru de zapada pe capac). Eu am si capac cu lemn de 2 cm si podisor (in unii stupi am si polistiren intre). Deci zapada de pe capac oricum nu ma ajuta. In anii trecuti am avut probleme cu capacele (trecea apa pe la imbinari si uda podisorul).
2. Nu e bine sa ajunga stupul acoperit cu zapada. Era multa umezeala când stupul era acoperit de zapada. Stupii foarte aproape de sol inca aveau urdinisul acoperit si inca mai aveau umezeala. Stupii care i-am tinut la 50-60 cm de sol erau uscati - nu au pic de umezeala. Am corectat si am inaltat stupii la cel putin 30 cm de sol. (aveam vreo 15 stupi prea jos).
3. Eu pun suberul si când fac tratament si primavara când sunt inca temperaturi mici noaptea (nu am remarcat sa am probleme cu umezeala când ziua am temperaturi pozitive. Abia la sfarsitul primaverii si vara il scot complet.

Iarna le las deschise partial (bate vantul atat de tare ca uneori le gasesc scoase de vânt si trantite jos). La stupii lasati aproape de pamant sigur ar fi bagat niste zapada viscolita inauntru daca nu aveam suber deloc (ca dovada ca intre suber si plasa am avut gheata si zapada la stupii acoperiti cu zapada).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Ti-am zis...e un experiment pentru mine anul asta...cam asa ceva ar fi..doar ca polistirenul ala nu va etaseiza niciodata ca un fund plin. Ce nu-mi place e ca nu ma mai pot uita la ei in toiul iernii....mai ridicam si eu cate un podisor ca tot apicultorul si ma uitam prin folie...acum daca nu mai este...astept primavera. In rest, tot timpul anului am polistiren in podisor, primavara, de obicei dupa salcam arunc polistirenul de pe subar ca e plin de resturi si scot si subarul.  :hi:

MOTANUL

Anul asta e cel mai rau (in ceilalti ani am avut cate o fereastra in fiecare luna pentru zbor de curatire). NU doar ca nu am avut deloc in decembrie si Ianuarie - dar vad ca si in februarie se anunta frig in primele 3 saptamani.

Nu stiu ce o sa faca săracele albine 3 luni fara zbor de curatire. Bine nu cred ca au cum sa iasa din aceasta situatie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Daca au mancare potrivita este bine. In alte tari nu iasa timp mai indelungat decat la noi

MOTANUL

Doamne ajuta sa mai fie si alte zile cu vreme buna! Azi am avut in jur de 10 grade!

Azi am verificat toti stupii si au raspuns prezent (erau vreo 4 roi pe 2,3,4 intervale care credeam ca nu apuca nici decembrie - dar uite ca albinele nu fac tot timpul ce vrea apicultorul).  :) :)
Din 71 de familii doar la 3 am constatat probleme respectiv diaree la acest prim zbor dupa cel putin 2 luni fara zbor de curatire.
2 au diaree in faza incipienta - dar ultimul gasit are diaree rau din punctul meu de vedere (adica ar trebui intervenit si facut ceva).

In imagini apare un stup normal - curat, dar si stupul cu cele mai mari probleme (nosema-diaree; la ceilalti 2 am vazut pete doar pe scandurica - nu ca la cel din imagine care are si zapada patata in fata stupului).

Ce pot sa administrez sa remediez problema?? (sirop cu protofil e cam imposibil de administrat acum si alte idei in afara de turta cu protofil nu mai am). Nu am administrat si nici nu vreau sa administrez antibiotic la albine (as vrea sa fie doar ultima solutie).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Nu inteleg,  ai fi vrut ca cei slabi sa nu apuce decembrie?  :smile:
Celor cu probleme, respectiv diaree, nu ai ce sa le faci pana nu se ajunge la temperaturi care sa permita interventia in stupi,. Poti eventual sa te rogi sa rama in viata pana atunci, dar nu stiu daca asta va avea efect.  :smile:

MOTANUL

Eu i-am lasat cu gândul sa treaca iarna - dar obiectiv aveau doar rame noi (eu multi roi i-am facut cu FA), erau mai mici decat ar fi trebuit sa fie ca sa ierneze in siguranta, etc.
Si când imi va permite vremea ce trebuie sa fac? Poate am  fereastra cu 14-15 grade. Cine stie.
De curatat stupul de albine moarte, de schimbat cutia eventual cu una sterila, rame noi cu miere capacita, ceva sa absoarba umezeala (eventual var nestins) - dar cu ce pot sa le tratez? E rau ca nu prea pot sa-i pun alte rame (schimbate complet) pentru ca probabil au deja puiet.
Rame cu miere as avea. Miere curata sa le dau am destula.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Cele care au diareie nu cred ca vor avea puiet atunci cand  se va putea face controlul. Pe langa schimbarea ramelor trebuie facut restrangerea cuiburilor si curatarea stupilor.

corneliuhrom

parerea mea  pt ca aveti numai rame noi la iernat incalziti [de la rezerva sau din marginea celor  care nu au ocupate cu albina ]rame cu miere capacita  de culoare inchisa  le guriti la miloc [  ev si lateral ] le introduceti in mijlocul cuibului scoateti pe cele laterale fara albina puneti peste cuib turta cu nozevit impachetati bine  :bzz:si va doresc sa va bucurati de ele  :bzz:.

MOTANUL

Nu am gasit in Bucuresti turta cu nozevit. (si pana venea prin curier nu mai aveam eu temperatura sa le pun).

Am facut urmatoarele:
1. Scos podisorul si pus o folie sa pot lucra in voie fara sa poata vreo albina sa sară la bătaie (folie sus - diafragma completa oricum aveam in lateral)
2. Scos blocul de urdinis si curatat toate albinele moarte (nu foarte multe desi populatia stupului era consistenta)
3. Pus turta glucidica: 1/5 miere 4/5 zahar pudra + 40 ml protofil la kilogram.
4. Am notat pe stup sa stiu ce sa urmaresc

Turta a iesit un pic prea tare (a fost prea mult zahar pudra). Cred ca pe viitor o sa pun mai multa miere (1 parte miere 4 parti zahar).
Albinele au sarit pe turta ca disperatele (desi aveam si apifonda in 1 din cele 3 cutii). Vădit au fost mai atrase de turta cu miere. Catre Apifonda vin - dar nu asa buluc. Am pus turte foarte mici ca nu aveam zahar pudra - va trebui sa revin peste 1-2 saptamani.

Nu am deranjat cuibul / nu am pus sau scos rame.
PS: Am constatat ca in stupii puternici apifonda se cam topeste si intra intre rame si albinele se năclăiesc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Eu la apifonda nu am observat asa ceva. O folosesc de obicei la stupii mai slabi sau unde nu pot pune punga  si sunt f multumit. Chiar e foarte apreciata de albine.
Am inteles ca apifonda e facuta de mai multe firme  poate aici e diferenta.

MOTANUL

Are si avantaje destule.
Am gasit Apifonda scursa pana la urdinis. Imi pare rau ca nu am facut azi fotografie (dar prin folie nu stiu ce se vedea).
Cert este ca la 4-5 stupi cel putin era urdinisul cu apifonda scursa. Am curatat temeinic si nu mai sunt probleme - probabil la familiile mari, cutie noua, podisor bun e de preferat sa stea pe o folie nu direct pe rame.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Februarie 06, 2017, 09:39:08 PM
Are si avantaje destule.
Am gasit Apifonda scursa pana la urdinis. Imi pare rau ca nu am facut azi fotografie (dar prin folie nu stiu ce se vedea).
Cert este ca la 4-5 stupi cel putin era urdinisul cu apifonda scursa. Am curatat temeinic si nu mai sunt probleme - probabil la familiile mari, cutie noua, podisor bun e de preferat sa stea pe o folie nu direct pe rame.
Apifonda de la Agrana? Nu îmi vine să cred..

MOTANUL

Apifonda bloc de 15 kg. Chiar o sa pun poze cu ambalajul sa vedem daca sunt diferente (cumparat de la magazin nu din piata).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Citat din: MOTANUL din Februarie 06, 2017, 09:39:08 PM
Am gasit Apifonda scursa pana la urdinis. Imi pare rau ca nu am facut azi fotografie (dar prin folie nu stiu ce se vedea).
Nu am patit vreodata asa ceva.
Sunt curios daca ai modelat apifonda cu sucitorulsau daca ai incalzit-o.
Eu am patit cu alte turte (am vrut sa le uniformizez cu sucitorul ca sa incapa sub podisoare) sa fie risipite si multe bucati sa cada printre albine pana pe fundul stupului.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.