Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Eu am avut o familie care a avut matca izolata din 27 septembrie pana pe 9 martie si a intrat in frigurile roitului inainte de salcam. Pauza de puiet lunga are efecte benefice pe care le-am mai prezentat. Important e ca albinele sa nu fie uzate. Ucraineanul dupa care m-am luat izoleaza matcile in iulie si le mai da drumul pe 1 aprilie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Atunci bag 1-2 tratamente cu VF si las albinele in pace. (doar o sa verific sa aiba suficienta hrana).

Pana acum cam 20% au nevoie de ajutor (sirop). Restul au suficient sau mai mult decât trebuie. (am notat pe stupi unde trebuie sa scot rame - 1, 2 sau chiar 3). Eu prefer sa le tin iarna înghesuite.

Cel mai urgisit stup la capitolul rezerve de hrana este fix singurul stup cu puiet capacit. E un roi pe 4 rame care a consumat cam tot ce era pe rame / trebuie sa-i pun si turta pentru puiet si sirop. Nu am apucat sa trec prin toti (abia pe la numarul 40 am ajuns).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

La acel roisor mai bine dai rame cu miere de la alte familii

tinumaftei

Citat din: bmdna din Octombrie 05, 2016, 03:30:56 PM
Eu am avut o familie care a avut matca izolata din 27 septembrie pana pe 9 martie si a intrat in frigurile roitului inainte de salcam. Pauza de puiet lunga are efecte benefice pe care le-am mai prezentat. Important e ca albinele sa nu fie uzate. Ucraineanul dupa care m-am luat izoleaza matcile in iulie si le mai da drumul pe 1 aprilie.
Cum le izolează?

bmdna

Citat din: tinumaftei din Octombrie 05, 2016, 08:30:48 PM
Citat din: bmdna din Octombrie 05, 2016, 03:30:56 PM
Eu am avut o familie care a avut matca izolata din 27 septembrie pana pe 9 martie si a intrat in frigurile roitului inainte de salcam. Pauza de puiet lunga are efecte benefice pe care le-am mai prezentat. Important e ca albinele sa nu fie uzate. Ucraineanul dupa care m-am luat izoleaza matcile in iulie si le mai da drumul pe 1 aprilie.
Cum le izolează?
Am povestit mai multe pe topical acesta: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7910.0

In principiu este un izolator special construit, din gratie haneman care permite circulatia albinei, ca matca sa fie hranita. In acelasi timp ii permite matcii sa urmareasca deplasarea ghemului pe timpul iernii. Am si o carte despre folosirea izolatorului, pentru ca aceasta tehnica nu numai ca regleaza numarul de generatii de albino intr-un an de zile, dar permite iernarea in acelasi stup a mai multor matci, folosind un singur urdinis si fara folosirea diafragmelor de izolare completa.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Am căutat fotografiile postate de dumneavoastră în topicul indicat si nu se deschide niciuna. Puteți pune din nou o fotografie?

bmdna

#1011
Asa arata o variant de isolator *rezemat de un stup
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Iata si un isolator in care exista o locatara ce va mai atinge rama la sosirea caldurii - primul polen care intra in stup.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Citat din: bmdna din Octombrie 05, 2016, 09:40:35 PM
Iata si un isolator in care exista o locatara ce va mai atinge rama la sosirea caldurii - primul polen care intra in stup.
Multumesc. Am spicuit si din discutiile din topicul indicat de dumneavoastra. Nu gases utila o astfel de tehnologie. Aici avem si pomi fructiferi si rapita si salcam 1. Indiferent de valoarea matcii, daca am aplica aceasta tehnica nu am scoate miere decat tarziu in iunie. La dumneavoastra poate merge metoda pentru ca salcamul este in iunie, dar pe aici in anii obisnuiti, pana in iunie de cam plictisim de extras!!

bmdna

Citat din: tinumaftei din Octombrie 06, 2016, 05:38:16 PM
Citat din: bmdna din Octombrie 05, 2016, 09:40:35 PM
Iata si un isolator in care exista o locatara ce va mai atinge rama la sosirea caldurii - primul polen care intra in stup.
Multumesc. Am spicuit si din discutiile din topicul indicat de dumneavoastra. Nu gases utila o astfel de tehnologie. Aici avem si pomi fructiferi si rapita si salcam 1. Indiferent de valoarea matcii, daca am aplica aceasta tehnica nu am scoate miere decat tarziu in iunie. La dumneavoastra poate merge metoda pentru ca salcamul este in iunie, dar pe aici in anii obisnuiti, pana in iunie de cam plictisim de extras!!
Sigur fiecare este liber sa aplice ceva din aceasta tehnologie sau sa nu aplice. Nici eu nu o aplic "ca la carte" dar am gasit unele aplicatii foarte utile mie ale acestui izolator. Conditiile de mediu sint foarte importante in alegerea tehnologiei si aici aveti dreptate, in zona mea primavara vine mai tarziu si toamna mai devreme. Sint unii apicultori in Crimea care are o clima oarecum apropiata de ce este la dumneavoastra, care folosesc acest izolator, dar il folosesc in sezonul activ, pentru a crea goluri de puiet in scopul maximizarii productiei si pentru cresterea unor generatii viguroase de albine in vederea iernarii. In parallel, daca la momentul izolarii matcii se introduc si 1-2 botci necapacite, se poate creste si o matca valoroasa pe timpul cat matca familiei este izolata. Uneori albinele singure trag astfel de botci daca vad ca matca a incetat sa oua. Este adevarat, aceste aspecte imi pare ca eu nu le-am prezentat pentru ca m-am limitat mai mult la ce se potriveste conditiilor din zona mea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Pe aici in plin sezon daca o matca face pasul inapoi e sufocata inainte ca alte matci sa fie imperecheate.
Eu nu as putea sa o aplic. Ma straduiesc sa am stupi buni si cu puiet in toamna (acum cei mai multi stupi au puiet ca primavara) ca sa iernez albine multe si cel mai tarziu in 15 februarie sa inceapa cresterea de puiet, ca pana la inceputul infloririi rapitei toata albina de vara sa se fi schimbat deja.
Dar asta tine de amplasarea geografica, cum ati mentionat si dumneavoastra.
Apoi metoda presupune multa manopera. La 30 de stupi e una dar la mai mult....
Unele idei prinse pe aici sau prin alte locuri le-am mai incercat, dar pe asta nu cred. Am introdus o matca in cusca Nicot si era cat pe ce sa raman  fara ea, pentru ca albinele au si tras botci cand au vazut ca ea nu mai oua (in 5 zile a ouat 6 oua)!!

Oricum, multumesc pentru fotografii.

MOTANUL

Ca si acum 2 ani când am avut puiet capacit pana in noiembrie si acum corcitura de buckfast este responsabila de roiul cu 2 rame de puiet capacit (roi pe 5 rame - pe 2 are puiet). Dar nu ma mai apuca noiembrie sigur pentru ca in afara de puiet capacit nu mai e nimic (nici oua nici puiet larvar). Adica in cateva zile o sa fie fara puiet si acolo.
E clar ca matcile buckfast au tendinta sa oua si pe frig.

Am mai gasit si o carpatina cu jumatate de palma de puiet pe o singura fata. In rest puiet zero in toti stupii vazuti pana acum.
Se vede luminita de la capatul tunelului (inca 2 vizite cel putin mai sunt necesare sa-i vad pe toti).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Cu foarte mare intarziere din lipsa timpului am scos si eu caturile (nu toate - unde am vazut ca am catul plin cu miere si cuibul este gol complet le-am lasat). Unde aveam rezerve suficiente in cuib am scos caturile.

Mavrirolul e o mare deceptie. Anul asta am notat unde am pus Mavrirol si am observat ca parca mai mult s-au înmulțit varooa in loc sa scada. :(( La anul e pe lista neagra acest medicament - voi renunța la el.

Noroc ca au fost putini stupi tratati cu Mavrirol si restul sunt foarte bine (intre 0 si 40 de paraziti cazuti la cei tratati doar cu VF).
La cei cu Mavrirol am apucat sa fac 2 fumigatii - sper macar sa treaca iarna saracii...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Azi am fost sa mai strâng cuiburile si sa mai pun sirop unde este cazul.

Am găsit 2 extreme: o familie pe 10 rame cu mult puiet de 1 zi pe rama centrala pe care am scos-o intamplator doar ca sa evaluez rezervele de hrana. (deși ramele erau foarte bine ocupate nu stiu de ce inca mai oua matca in noiembrie). Fiind atat de multe albine pe rame rezervele de hrana nu erau multumitoare.
- alta familie in care oua cel mai probabil o albina bezmetica - nu am vazut vreo matca (avea puiet larvar + puiet capacit doar de trantor). Si trantori adulti printre albine. Cu asta am rezolvat adhoc cu o unificare cu un roi cu matca buna.

Mai este mult pana departe - daca am vazut 18 stupi azi. Pana la 70 mai este mult de lucru. Am scos niște rame cu miere pe care intenționez sa le folosesc la stupii nevoiași.

Dulcofructul este foarte bun (in sensul ca a stat mai multe nopti in masina in frig si nu a cristalizat deloc).

Inca o confirmare ca Mavrirolul este un produs foarte prost (roinitele aveau fund plin si nu am putut sa fac fumigatie - asa ca am pus Mavrirol). Pline tavile de paraziti dupa tratamentul cu VF. (abia acum 2 saptamani am facut tranzvazarea  in cutii cu fund AV si am putut sa fac primul tratament cu VF). Nici nu am avut timp sa numar - dar o fac cu prima ocazie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Una din cauzele posibile ale ouatului matcii pana foarte tarziu este infestarea cu varroa. Familia incearca sa contracareze astfel efectele produse de infestare. Nu spun ca acesta este cazul, spun doar ca este o posibilitate.

Cat despre dulcofruct, la inceputurile mele, cand aveam mai multe familii decat puteam hrani cu mierea produsa de ele, am cumparat si eu o sticla de dulcofruct. Nu s-a consumat toata cantitatea, a mai ramas cam o treime care a stat asa vreo 3 ani, pana am aruncat-o. Nu avea dupa timpul asta niciun semn de cristalizare. Dealtfel, nu cred ca ar putea cristaliza avand in vedere din ce si cum este facut.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!