Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: F.Liviu din Iunie 05, 2016, 10:41:34 PM
PS. Am un stup fara matca, daca ai o botca de roire de care te poti desparti, da te rog un mesaj. Chiar nu as vrea sa pierd familia aia. Multumesc.

Gasim botci si de schimbare linistita si matci eclozionate cu albine ajutatoare. Am trimis PM cu datele de contact.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In sfarsit am apucat sa pun in practica metoda icda de introducere a matcii intr-un bezmetic. (am facut-o cu o matca nefecundata).

Am scuturat la distanta toate albinele si am pus doar o matca in cutie intr-un stup nou si gol (fara nicio rama) adus pe pozitia familiei bezmetice. Sunt foarte curios ce iese. Peste 1-2 zile o sa bag rame.

Albinele ramase in locul unde am scuturat ramele le-am pus in alta cutie noua tot goala (mai mult ca sigur cu tot cu bezmetice). Sper de foame sa iasa din cutie culegatoarele si sa vina pe rand in cutia cu matca (aflata fix pe pozitia fostului stup). Daca se incapataneaza sa stea in cutia goala si fara matca si in alta pozitie, le bag o rama cu botci cat mai "coapte" eventual 2-3 rame FA.
Din pacate stupul bezmetic era destul de mare (8-9 rame full).
Spart in doua va fi mult mai usor de urmarit / dirijat. Nu e exclus sa bag o matca fecundata cu tot cu rame dintr-un roi la bezmeticele fara matca.

Sunt foarte curios cum evolueaza ambele.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cipi

de ce te complici cu el? eu am avut unul fara matca si l-am desfiitat/unificat, inca nu era besmetic.

Paraschivescu Teodor

E foarte greu ce vreti sa faceti mai mult ca sigur in roiul nou format se va intoarce si vreo bezmetica ,daca matca era fecundata si fam era destul de mare este mult mai usor .mai bine scuturat sa se imparta albina la stupi vecini  lucratoarele ramaneau oricum acolo si puteati sa formati un roi prin stolonare dupa .Ca de matci sau botci nu ducem lipsa .Sa aveti noroc cu iel astept sa vad daca va iese.

dan sebastian

Am avut 2 roi la care am vazut matcile eclozate, dar nu s-au intors de la zborul de imperechere. Am bagat o rama cu oua, si i-am unificat pe ambii. Ii am la racoare. Peste 3 zile le dau drumul la zbor. Au timp suficient sa se inteleaga si sa se apuce de facut botci. Daca nu fac botci ii scutur si nu ma mai uit inapoi. Am pierdut doar 6 rame de puiet acum 1 luna. Asta e viata. Unii supravietuiesc, altii nu. Oricum nu imi pun mari sperante. Am zis sa mai incerc totusi. Nu ma invat minte deloc. Stiu ca am sanse de reusita de 10% dar mi-a parut rau de albine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Citisem de anul trecut si chiar eram curios sa incerc (abia astept sa vad daca bezmeticele au facut fagurasi asa cum e descris acolo).
Din ce stiu albinele ouatoare nu ar trebui sa poata sa zboare. (e distanta suficient de mare intre cele 2 cutii).

Si eu ma astept sa se intoarca toate in cutia cu matca (sunt albine batrane / culegatoare - in mod normal nu au de ce sa rămână in cutia goala). Am zis doar sa nu vina buluc - sa se întoarcă cate una.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Citat din: MOTANUL din Iunie 09, 2016, 10:43:46 PM
In sfarsit am apucat sa pun in practica metoda icda de introducere a matcii intr-un bezmetic. (am facut-o cu o matca nefecundata).

Am scuturat la distanta toate albinele si am pus doar o matca in cutie intr-un stup nou si gol (fara nicio rama) adus pe pozitia familiei bezmetice. Sunt foarte curios ce iese. Peste 1-2 zile o sa bag rame.

Albinele ramase in locul unde am scuturat ramele le-am pus in alta cutie noua tot goala (mai mult ca sigur cu tot cu bezmetice). Sper de foame sa iasa din cutie culegatoarele si sa vina pe rand in cutia cu matca (aflata fix pe pozitia fostului stup). Daca se incapataneaza sa stea in cutia goala si fara matca si in alta pozitie, le bag o rama cu botci cat mai "coapte" eventual 2-3 rame FA.
Din pacate stupul bezmetic era destul de mare (8-9 rame full).
Spart in doua va fi mult mai usor de urmarit / dirijat. Nu e exclus sa bag o matca fecundata cu tot cu rame dintr-un roi la bezmeticele fara matca.

Sunt foarte curios cum evolueaza ambele.
Lasale mai mult 4-5 zile fara rame doar cu un uluc in care le dai ceva papa. si atunci poate iti cres sansele de acceptare,
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Asa scria si acolo - 3/4 zile si chiar sunt de acord cu treaba asta. Doar ca matca mea avea deja 4-5 zile de stat in cutie si nu puteam sa o mai tin nici o zi in plus.

M-am uitat azi in amândoi si in primul am eliberat matca din cutie (voi vedea ce se intampla mai departe).
In al doilea supriza de proportii (erau albinele extrem de blande si mi-am dat seama ca trebuie musai sa fie o matca pe acolo). Si in maxim 10 secunde am gasit pe podisor o matca. Nu stiu daca or fi pripasit-o de ieri pana azi sau ce s-a intamplat.
Am decis sa le dau rame la amândoi (mai bine era sa ii mai las un pic asa). Singurul lucru in neregula este ca albinele scuturate construisera pe podisor un soi de cupolete de botci in loc sa faca faguri normali.
Deocamdata erau 50-50% (nu s-au intors toate in stupul cu matca cum anticipam). Cam 3-4 rame in fiecare cutie.

Partea buna este ca azi aveau amândoi matci.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#938
Teiul s-a deschis la Cernica. M-a sunat azi fratele meu ca a vazut 3 pavilioane mari venite langa padure (m-a scutit de un drum pana acolo - e clar ca s-au deschis si acolo teii).
Credeti ca pot sa emit pretentii sa mute pavilioanele? Chiar daca sunt puse intre mine si padure (sursa de cules) eu sunt la 800m de padure. Nici nu aveau de unde sa stie de existenta mea (iar cei de la primarie desi au informatia - sunt sigur ca nu au spus nimic ca nu ii intereseaza).
O sa caute albinele nectarul de la teii din departare ca sa zic asa.

In Bucuresti sunt specii de tei abia deschise si specii de tei care au trecut de 2 saptamani cel putin. (unii au mai multe flori - altii mai putine).
Per total pare un an bun (sunt multe flori in majoritatea)
Pacat ca urmeaza 2 zile cu averse si furtuni acum in plin cules. Dupa - in teorie cel putin - vine vreme buna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Multumim pentru informatii. Tot in zona Cernica intentionam sa vin si eu insa m-am reorientat. Doar maine si poimaine vor fi temperaturi sub 30 de grade dupa care vor trece si vor merge spre 40. In conditiile astea nu se merita o deplasare asa de mare. Inca odata multumiri!!

Eugen B

Din cate vad teiul inflorit e cel cu frunza mica, nu stiu daca da miere asta

MirceaCalin

Toate soiurile dau nectar; unii mai mult, alţii mai puţin.

Tilia tomentosa 1200 ; Tilia cordata 1000 ; Tilia platyphyllos 800  (kg/ha)


oroles

Cum recunosti Tilia tomentosa primavara? Candva am luat pentru stomac o tinctura din muguri de tei argintiu si era foarte buna. Ca sa nu mai spun ca dormeai bustean. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Domnu Mircea din practica iti spun ca nu toate soiurile dau miere. Ala cu frunza mica da de intretinere, cel putin unde am fost si stiu.
Astea cu miere la hectar sunt povesti. De atatia ani nu te-ai prins.

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Iunie 13, 2016, 08:01:07 PM
Din cate vad teiul inflorit e cel cu frunza mica, nu stiu daca da miere asta

Domnu Eugen, unii mai şi citim ca să aflăm lucruri, fără să inventăm şi mai încercăm să ajutăm...
Nu m-am prins dacă ştii sau nu ştii că Tilia cordata dă miere sau nu...