Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Am zis sa-i pui mai departe nu in mijlocul stupilor.Multi aplica metoda aceasta chiar cu hranirea.Fii sigur ca nu se va intimpla nici un furtisag, eu anul acesta am curatat in acest fel peste 50 de rame.Pastura va fi curatata si ea daca nu este mucegaita.Cit despre furnici ori le suspenzi undeva sus si pui o folie  sub ele pentru a recupera ceara din rosatura ori le pui jos piramida si presari in jurul lor sare fina.Cu  respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Eu nu am intalnit ca albinele sa curete pasura din fagurii la care au acces (extern). Poate intro penurie de polen sa faca si asta, dar nu mi s-a intamplat. Mai repede vor sa fure din ceara fagurilor tineri (sau propolis?), sa o/il care ca pe polenul, dar e o operatie cu putin succes.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Am studiat un pic singura rama prabusita (inoxul a fost dur si subtire si a taiat lemnul (nu aveau capse ramele respective);
Adica primul pas s-au largit sarmele (s-au lasat in jos 1 cm); Restul a fost facut de greutatea mierii si caldura de 40 de grade.

Din 480 de rame 1 rebut si 2 lasate ( in conditiile in care stupii stau in soare nu e ceva de speriat).

O sa pun capse + 5 sarme si vad ce se intampla. Am vazut diferenta si sunt foarte bune si sarmele verticale - dar e multa manopera.
O sa incerc cu 5 sarme si capse sa vad daca se mai topeste ceara sub greutatea mierii.

Exista vreo contraindicatie sa pun rame când am o zi caniculara?? (cum se anunta acum 4 zile cu peste 40 de grade la soare?? - 35-36 la umbra)

Am vizitat aseara lanul de floarea soarelui (nu ma pricep cate zile o sa mai fie cules - dar in toti stupii se vede diferenta; aduc miere mult mai multa comparativ cu ce aduceau din parloaga)

Citat din: bismark din Iulie 18, 2015, 07:30:36 PM
Fii sigur ca nu se va intimpla nici un furtisag, eu anul acesta am curatat in acest fel peste 50 de rame.Pastura va fi curatata si ea daca nu este mucegaita.Cit despre furnici ori le suspenzi undeva sus si pui o folie  sub ele pentru a recupera ceara din rosatura

Pastura sigur e buna (nu e mucegaita); O sa vad pe pielea mea daca ia sau nu pastura. Abia acum am inteles si eu la ce e buna folia... Imi era jena sa intreb dar nu stiam la ce foloseste  :cool:
Merg pe varianta A (suspendata + folie sub pt. ceara);
Pot sa aplic aceeasi metoda si daca gasesc miere de mana??



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Din umila mea experienta pot sa spun ca 4 sarme la rama 1/1 sint prea putine. Si pozitionarea lor este importanta. Sarmele de sus ar fi bine sa fie mai apropiate, ca de acolo incepe "prabusirea". Am o banuiala ca insarmarea verticala nu ar fi mai eficienta pentru evitarea "prabusirii" decat cea orizontala. Anul asta am si eu cativa faguri "prabusiti" si la mine sint convins ca fagurele artificial e de vina.

Fagurele poate fi "intarit" daca se creste macar o generatie de puiet in el. Camasuiala ce ramane actioneaza ca o armatura. Un stupar a spus asta si eu am verificat. Un fagure 1/1 in care nu s-a crescut puiet deloc se va rupe lesne la extractie, pe cand fagurii ce au ceva camasuiala sint mai rezistenti.

Personal nu am auzit de contraindicatii la introdus faguri pe canicula. Deci, daca este cules, eu cred ca trebuie introdusi faguri. Cineva spunea ca atunci cand este cules e mai bine sa ai un cat intreg in plus decat un fagure in minus.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

pistol28

Citat din: bmdna din Iulie 19, 2015, 11:37:13 AM
Din umila mea experienta pot sa spun ca 4 sarme la rama 1/1 sint prea putine. Si pozitionarea lor este importanta. Sarmele de sus ar fi bine sa fie mai apropiate, ca de acolo incepe "prabusirea". Am o banuiala ca insarmarea verticala nu ar fi mai eficienta pentru evitarea "prabusirii" decat cea orizontala. Anul asta am si eu cativa faguri "prabusiti" si la mine sint convins ca fagurele artificial e de vina.

.................................................................................................

Din experienţă, la centrifuga tangenţială, fagurii se rup datorită "umeraşelor", contactul dintre fagure şi plasa coşului de la centrifugă apare un gol de aproximativ 1 cm  ceea ce face ca fagurii să cedeze.
Această problemă ar putea fi rezolvată aşa:
- plasa de la centrifugă să fie decupată în zona "umeraşelor";
- lungimea plasei să fie mai mică decât fagurele, iar umerasele să iasă afară din sită;
- în dreptul umeraşelor să se sudeze pe verticală o bară în spatele plasei,  mai în interior cu ~1 cm, pentru a prelua golulu creeat de "umerasii" ramelor.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bio

Citat din: pistol28 din Iulie 19, 2015, 12:49:45 PM

Din experienţă, la centrifuga tangenţială, fagurii se rup datorită "umeraşelor", contactul dintre fagure şi plasa coşului de la centrifugă apare un gol de aproximativ 1 cm  ceea ce face ca fagurii să cedeze.
Această problemă ar putea fi rezolvată aşa:
- plasa de la centrifugă să fie decupată în zona "umeraşelor";
- lungimea plasei să fie mai mică decât fagurele, iar umerasele să iasă afară din sită;
- în dreptul umeraşelor să se sudeze pe verticală o bară în spatele plasei,  mai în interior cu ~1 cm, pentru a prelua golulu creeat de "umerasii" ramelor.

...la extractie se centrifugheaza la jumatate prima fata la rama... apoi se intoarce si se da total fata doi la rama si apoi se intoarce iar si se centrifugheaza total si prima fata la rama .

Aveam problem,e cu acest lucru ani in urma cind aveam centrifuga manuala ca cei care ii luam la extras de lene nu imi intorceau cum le spuneam rama de 2 ori la centrifuga si mai "umflau" o fata a fagurelui ...:(


Acum cu centrifuga cu ax orizontal si centrifuga reversibila automat extractia estre o simpla joaca .

filip

Apropos un stupar imi spunea ca nu conteaza cum se pun ramele in centrifuga,desi se invarte in acelasi sens.
I*am explicat de ce rupe fagurele in centrifuga,a zis ca nu e adevarat...........ce puteam face mai mult.E centrifuga lui,ramele lui,stupii lui........... ))/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

..plus ca la asezarea tangentiala rama se aseaza astfel incit ca speteaza superioara sa fie in urma fata de sensul de rotatie a centrifugii ca mierea sa curga din fagure luinduse in calcul  ca fagurele are aceea inclinare a celulei

oroles

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:48:45 PM
..plus ca la asezarea tangentiala rama se aseaza astfel incit ca speteaza superioara sa fie in urma fata de sensul de rotatie a centrifugii ca mierea sa curga din fagure luinduse in calcul  ca fagurele are aceea inclinare a celulei
Sau altfel spus, sa aiba speteaza superioara in partea dreapta cand o introduci in centrifuga daca aceasta se invarte in sensul acelor de ceasornic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:18:51 PM
...la extractie se centrifugheaza la jumatate prima fata la rama... apoi se intoarce si se da total fata doi la rama si apoi se intoarce iar si se centrifugheaza total si prima fata la rama .

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:48:45 PM
..plus ca la asezarea tangentiala rama se aseaza astfel incit ca speteaza superioara sa fie in urma fata de sensul de rotatie a centrifugii ca mierea sa curga din fagure luinduse in calcul  ca fagurele are aceea inclinare a celulei

Nu am stiut si nu am respectat nici una din cele de mai sus;

Oricum azi a iesit prima sarja de rame 1/1 cu 5 sarme (eu greseam de 2 ori ca mai lasam si distanta mare intre prima si a 2-a sarma; adica fix in locul vulnerabil) si 3 sarme la rama de 1/2.

La mine s-au topit/lasat in stup de la caldura la ramele cu 4-5 kg de miere.
La centrifuga am crapat un pic una când am exagerat cu invartitul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

G. Iulian

Cum arata ramele în care încap 5 kg de miere, că pe astea STAS sigur nu încape atâta miere.

MOTANUL

Sunt anumite cu familii care pun miere pe 4-5 cm grosime; Altele nu ies din dimensiunea standard. (poate un pic mai mult doar la coronita)
La familiile cu pricina nu pot sa lipesc ramele ca as presa albinele intre (las circa 5-10 mm in plus intre rame).

Nu am cantar - dar la mana par duble la greutate.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

G. Iulian

Ok. Am crezut ca ai alt tip de rama.

oroles

Nici eu nu am crezut, dar se pare ca sunt. La salcam am avut rama ful capacita si partea de sus ingrosata cu aproape 5 kg.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Am revenit din concediu;
Toate familiile lasate fara matca (cu semn de intrebare) au matca acum si oua; La 14 zile nu e nimic de mirare la cele la care am lasat botci coapte.
Ma mira la una din familii la care am lasat puiet de 1 zi- larve de 1-2 zile etc (de toate ca sa zic asa). Sa fie pe alese.
Cred ca in familia respectiva matca a fost pripasita din alta parte. (nu aveau timp sa faca botca si sa faca zbor de imperechere - in 14 zile).

Nu imi place cum se dezvolta familiile pe 3 rame cu matca imperecheata (la anul imi propun sa pun minim 4 rame la roi cu matca imperecheata);

O imagine cu o matca ICDA pusa intr-o familie pe 5 rame (aici vezi potentialul reginei); Am avut matca de la ICDA care nu a ouat, am avut matca de la ICDA care avea aripa serios sucita - doua (probabil de la manipulare gresita); uite si una buna (chiar peste medie).

La o familie pe 3 rame ar fi nebuna matca sa ponteze asa mult ca ar raci puietul (ponteaza si ea cat este albina pe rama - adica mult mai putin);
Am lasat ceara amestecata cu miere sa o ia albinele (nu se putea face nimic cu ea); Ce ramane - va fi ceara curata (asa sper eu).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0