Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: MOTANUL din Decembrie 21, 2014, 12:41:51 PM
Revenind la familiile de la Snagov;

Am identificat saptamana trecuta ca un din familii fura din celelelte 2 familii. Am fost acolo dupa 1 luna de temperaturi mici in prima zi cu temperaturi ridicate.
Familia din dreapta a iesit la 8 grade la zbor si dupa 10-15 minute au inceput sa intre si in cutiile vecinelor.
Furtisag pe fata ca sa zic asa. Vara eu tot observam ca de cate ori scadea mierea in cutiile de langa in familia asta creste (puneam eu pe seama harniciei).
Acum e clar ca toata vara si toamna au tot furat. Problema este ca familia din stanga chiar a ramas fara hrana din acest motiv (avea cuibul sus sub podisor)

Am vrut sa pedepsesc hoatele;  Am mutat stupul cu hoatele undeva la colt - la propriu si l-am lasat doar pe aerisire (acum nu mai pot sa iasa). Am mutat toate ramele cu miere in cuib (din noiembrie au ramas dupa diafragma). Am pus o turta energetica in familia fara hrana.
Am pus o cutie goala in locul familiei luate sa aiba pe ce sta tabla taiata pt. 3 cutii.
Am terminat toate cele de mai sus la o temperatura de 5 grade (umblat 15-20 de secunde in fiecare stup). Pe la 6 grade albinele din stanga au inceput sa iasa (desi sub asediul hoatelor de saptamana trecuta nu ieseau nici la 8 grade). M-am uitat cu atentie si astea nu furau (nu au intrat la vecinele - italience corcite  :hi:). E clar ca acolo e o rezistenta mai mica la frig (probabil la un 10-12 grade vor iesi si ele).

Marti-miercuri se anunta in Bucuresti 10-11 grade. Sper sa iasa si italiencele la zbor de curatire. Hoatele vor ramane inchise (ele au iesit saptamana trecuta).

Am o singura intrebare: cand am mutat hoatele am mutat urdinisul catre vest. E ceva gresit?? (am vrut sa stea cat mai la umbra sa nu aiba tendinta sa iasa din stup).

Eu as zice sa rezolvi problema furtisagului inlocuind reginele la cei ce se lasa furati atunci cand vei avea posibilitatea.
O famile/un roi cu o regina 'aspra' nu se lasa furata/furat daca urdinisul e restrans corespunzator. Sau daca totusi e atacata, lupta pana la epuizare.
Pana vremea ne va permite sa ne 'jucam' din nou in stupi, iernare usoara.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Ideea ar fi ca nu erau familii similare numeric. Una abia mai incapea in cutia de 10 rame; cele furate aveau 6 rame (si alea rasfirate).

Familiile furate au reactionat diferit. Una s-a indracit (cum ridicai podisorul 40-50 de albine luau pozitia de atac - fara nici macar o singura exceptie de aici au venit toate intepaturile patite de mine anul trecut) alta a batut in retragere. La restul nici manusi nu erau necesare; lucram si in pantaloni scurti.

Una clar a avut probleme cu matca (am si inlocuit-o la un moment dat ca avea extrem de putin puiet). Dupa inlocuire si evenimentele de dupa - familia a mers mai bine. A ajuns sa ierneze tot pe 6 rame cat avea si in august; (a avut puiet si in noiembrie).
Familia puternica pe 10 rame a ajuns acum pe 6 pentru ca matca a intrerupt ponta devreme. (a regresat cel mai mult)

O sa am in vedere la anul sa înlocuiesc matcile acolo unde mai gasesc familii cu miere insuficienta; ca sunt lenese sau furate - nici nu mai conteaza).
Am retinut ideea.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Sa folosesti matcile schimbate pt roiuri iar in toamna le executi. pana atunci pot genera albina si ceara. Nu vad de ce le-ai executa ikediat in primavara. Vezi cum se comporta si la cules. Unii chiar daca sunt furati, au insctinctul de acumulare mai mare decat cei care fura si se dezvolta exponential. baza e mierea care o produc si da fie blande.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#228
Azi am gasit urmatoarele:
- albinele erau bine - au iesit la zbor de curatire; nu era absolut nicio floare sau pom inflorit
- au mancat din turtele puse (inca mai aveau)
- au facut diaree (era un pic pe fundul antivarroa)

M-am ingrijorat ca am gasit excremente de soarec (nu sunt 100% dar nu cred ca pot fi de la albine);

Erau 12 grade si nu am avut curaj sa scot /misc ramele sa vad daca a ajuns soarecele si inauntru (99% nu cred m-am uitat pe sub plasa si pare intreaga; ceara nu am vazut). Maine daca e tot asa frumos poate ma uit sa veific exact.

https://www.youtube.com/watch?v=BDU7vorh4Wk&feature=youtu.be


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefanm

Domnu' Motanu ,imi place modelul dvs de gratii antisoareci,spuneti-mi de unde le-ati procurat ca vreau un sistem care sa fie permanent,adica vara reductor de urdinis si iarna gratie.Va multumesc ^:)^
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

MOTANUL

#230
De aici am luat;
http://www.apiroua.ro/129,gratie-urdinis-metal-pentru-orizontali.html
Au si la Obor.



Eu ce ma fac cu soarecele? Ca acum nu am liniste... Si nici nu vreau sa umblu in cuib daca nu este cazul;
La prima vedere pare ca a venit si a stat multa vreme in subar. Nu am vazut sa fi gaurit plasa antivarroa dupa diafragma. Asta am verificat temeinic.
In schimb nu pot sa bag mana in foc ca nu a facut vreun pocinog pe partea cuibului. (acolo nu am miscat ramele - deci nu stiu ce este sub ele);

Pe sub stup m-am uitat pe toata suprafata si pare in regula. Cred ca cea mai buna solutie este sa ridic stupul cu totul (fara sa-l deschid) si sa verific plasa antivarroa; daca nu e rupta e clar ca a stat pe suber pt. caldura.
Pot sa-l las inchis ca sa se dezvete sa mai vina acolo.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefanm

Multumesc mult ptr informatie si sunt surprins sa aud ca aveti soarece cu astfel de gratie.
Referitor la intrebarea dvs "ce fac cu soarecele",vreau sa va spun ca mie mi-au intrat in vreo 5 stupi si am umblat acum 2-3 saptamani pe o temperatura de 7-8grade si 4 i-am omorat in stup iar unul a fugit si tare imi e frica sa nu fi intrat iar.Am scos 3-4 rame si le-am deplasat pe celelalte cand la stanga cand la dreapata pana am reusit sa-i prind.Acum ca s-a mai incalzit nu cred ca e mai e o problema sa umblati in stup. Aa, si deasupra cuibului(pe ramele pe care le-am deplasat) am pus o panza alba,o bucata de cearsaf atata timp cat am "mestecat " prin stup.Dar ce sa va spun ,facusera mizerie ,tocasera sacul cu paie pe care il bagasem pe laterala (stup pe 10 rame dar neocupate toate),rame roase,etc
Acum pe cei pe care i-am gasit sper sa fie in ordine,la ceilalti nu am vazut semne dar ma gandesc ca ieri si alaltaieri am avut zbor puternic si daca o mai fi vreun "inamic "sper sa-l execute ele,zic si eu.Greseala a fost a mea ca stupii respectivi fiind de fapt niste roiuri din primavara 2014 au fost unii si mai salbuti si am redus urdinisul mult ,nu am mai pus gratii de teama sa nu le blocheze.Eu zic ca puteti umbla zilele astea linistit ca se anunta temperaturi si de 15 grade (marti). %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

MOTANUL

#232
Pai soarecele nu a intrat in stup (sau nu am nici o dovada in acest sens).
El a intrat intre subar si plasa antivarroa; Sambata am curatat-o si duminica am gasit iar excremente acolo. Deci are obicei sa vina acolo.
Ce o face nu stiu. Poate ca ii place ca e mai cald - habar nu am.

Azi m-am uitat cat am putut de bine si nu am vazut nici plasa antivarroa gaurita - nici lemnul gaurit la soclu. Adica gratia a functionat. E clar ca a incercat sa intre si pe la gratie si pe la plasa antivarroa dar nu a reusit.

Ca sa scap de soarece am pus niste graunte de grau otravite sub subar. E clar ca trebuie tinut sub urmarire.

La Snagov familiile merg bine; Mai putin Familia hoata pusa la umbra care nu cred ca a iesit la zbor de curatire de vreo 2 luni (nici azi nu a iesit desi celelalte familii au iesit); Când imi va permite vremea - o mut iar la soare ca a stat suficient pedepsita.

La anul nu o sa mai cumpar podisoare facute din scanduri imbinate; Cel mai multumit am fost de modelul din imagine. Nu se umfla la umezeala; nu se cubeaza; etc



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Februarie 22, 2015, 05:37:09 PM
Pai soarecele nu a intrat in stup (sau nu am nici o dovada in acest sens).
El a intrat intre subar si plasa antivarroa; Sambata am curatat-o si duminica am gasit iar excremente acolo. Deci are obicei sa vina acolo.
Ce o face nu stiu. Poate ca ii place ca e mai cald - habar nu am.

Azi m-am uitat cat am putut de bine si nu am vazut nici plasa antivarroa gaurita - nici lemnul gaurit la soclu. Adica gratia a functionat. E clar ca a incercat sa intre si pe la gratie si pe la plasa antivarroa dar nu a reusit.

Ca sa scap de soarece am pus niste graunte de grau otravite sub subar. E clar ca trebuie tinut sub urmarire.
...

..este bine ca ai pus momeli otravite pentru a scapa de soarecele care i-ti face probleme. 

Cred ca in perioada aceasta rozatoarele  incep sa abandoneze  locurile unde au iernat si i-si cauta perechea sa se puna pe facut pui....:(..ca deja primavar este aproape. In stup de la aceasta vreme intra mai greu ca albina incepe sa fie cit mai activa odata cu cresterea temperaturilor si ii cocosheaza cum ii prinde...

bucovineanu

Eu iti dau un sfat pe care il poti urma sau nu. Daca te apuci de apicultura e bine ca tot ce folosesti sa fie nou. Asta pentru a nu pleca de la inceput cu tot felul de spori in inventarul folosit.

RazvanTi

sau vechi dar sa fie din sursa de incredere :wink2:
prietenii stiu de ce... :roll:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MOTANUL

In afara de ramele pe care am cumparat roii totul a fost nou (chiar am o problema ca am dor rame albe care nu sunt bune de ouat).
Dar pe astea le am - cu ele defilez ca sa zic asa.

Eu vorbeam de un podisor nou versus un podisor nou - cumparate in 2014. Cel din scanduri s-a curbat; descleiat - vezi prin el dintr-o parte in alta.

Cel din imagine nu are nicio problema pana la acest moment.(arata la fel de bine ca in ziua achizitionarii). Evident o sa evit sa mai cumpar din scanduri.

Nu am avut când sa trec pe a stup - dar in WE verific ce a mai facut soarecele. Asa cum am scris, nu am dovezi ca a intrat in stup (a stat doar pe suber unde avea acces usor ca l-am lasat deschis.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am uitat sa scriu esentialul: de unde la Cernica nici un copac nu dadea semne ca va inflori in viitorul apropiat la Snagov lucrurile se prezentau mult mai bine. (ca si cum ar fi cu 2-3 saptamani inainte primavara).

De o zi cu temperatura cu peste 12 grade ar mai fi nevoie...
O sa mut stupul pedepsit (hot) de la umbra la soare ca e singurul caruia nu i-a mers bine.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am pregatit un soi de sirop proteic (5 pungi):
2 g apicomplex
40 ml protofil
222 g de drojdie
1,5 l sirop dulcofruct

Ma avantajeaza ca este moale - eu nu am spatiu mare deasupra ramelor asa ca trebuie ceva sa incapa.

Imi propun sa nu mai pun hrana artificiala de aici in acolo.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Februarie 27, 2015, 01:24:36 PM
....
Imi propun sa nu mai pun hrana artificiala de aici in acolo.

Daca nu apare abundenta de polen pina cind se termina ce ai tu in pungi , o sa trebuiasca sa mai faci inca un rind...

De fapt sigur va mai trebuii cel putin un rind ... ca degeaba ar fi abundenta de polen in natura daca albinele prind legate 2-3 zile de vreme nasoala si nu or sa poata zbura.