Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Rama veche, neagra si stramba cu puiet capacit o poti muta la marginea cuibului, langa rama de acoperire dinspre diafragma, iar cand puietul eclozeaza in totalitate sa o muti dupa diafragma, sa descapacesti coronita cu miere si dupa ce mierea e luata sa o dai la reforma.

bucovineanu

Acum nu este indicat ca ramele cu puiet, chiar capacit, sa fie lasate spre marginea cuibului. Noaptea temperaturile scad si exista pericolul ca albinele sa se stranga in ghem si acel puiet va raci.

romikele

Aici nu suntem in Bucovina sa fie nopti geroase si puietul capacit va ecloza in curand.
Cuibul poate fi protejat cu folie care coboara pe langa ultima rama, inlocuind diafragma.

bucovineanu

Nu e nevoie de nopti geroase. La +8 grade albinele formeaza deja ghemul.

romikele

La mine se incapataneaza sa nu formeze ghemul.
Dar nici temperatura in stup nu a scazut, pentru ca am luat deja masuri in acest sens, mai exista inca puiet neeclozat.
Ramele sunt acoperite in totalitate cu albina, deoarece am facut restrangerea cuiburilor...asa ca rama cu puiet din margine nu este expusa mai mult ca celelalte.

MOTANUL

#170
Citat din: bucovineanu din Octombrie 04, 2014, 03:03:16 PM
Acum nu este indicat ca ramele cu puiet, chiar capacit, sa fie lasate spre marginea cuibului. Noaptea temperaturile scad si exista pericolul ca albinele sa se stranga in ghem si acel puiet va raci.

Propriu-zis dupa strangerea familiei o sa mai am 4 rame; Deci oricum ar fi vor ramane la margine.

Azi am scos de la snagov inca 2 rame (Cel de 10 este acum de 9 rame); Unul din cei de 8 l-am redus la 7.
Am intimpinat o mare problema: Am descapacit fagurii sa isi traga miere din ei in restul ramelor. Operatiunea nu a fost o reusita deoarece multa miere s-a strans pe tabla de la fundul antivarroa (adica s-a scurs acolo). Ce pot sa fac sa nu se mai piarda pe viitor?

Ref la temperatura si la bucuresti minima este de 5 grade.

O alta mare problema: Una din familii avea albinele foarte agitate si bateau din aripi. Imi este frica sa nu fi ramas fara matca. (e adevarat ca familia asta este cea mai agresiva - dar parca prea erau agresive azi). Ce incurca si mai mult este ca propolizasera extrem de bine capacul si a sarit cu zgomot mare (poate explica un pic agresivitatea). Maine ma uit mai bine dupa matca.

Asa arata ultimele 2 rame la familia mea cea mai productiva la miere (miere de sus pana jos).


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

ramele puse dupa diafragma nu se descapacesc cu furculita--- se tesesc cu dalta apicola  :hi:

MOTANUL

Eu am facut si mai rau: am descapacit cu un cutit (cat mai fin la nivelul capacului). Mierea era extrem de lichida si a inceput sa curga.
O sa fac cu dalta de acum. Trebuie musai puse dupa diafragma? Eu am lasat rama la 2 cm distanta in ideea sa le ajut sa traga mierea mai repede de acolo. Si intentionam sa o dau dupa diafragma cand terminau.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Daca nu o pui dupa diafragma ele o considera ca facand parte din cuib.daca o pui dupa o considera din afara cuibului

MOTANUL

#174
Ingrijorarea mea s-a mutat de la Cernica la Snagov. Nu imi este clar daca familia roitoare are o matca viabila sau nu.
- Cand deschid podisorul (oricat de usor as face) bat din aripi si stau cu acul in sus; E greu de comparat cu restul famiilor: este singura familie cu evidente trasaturi violente (este un roi din familia de baza - dar si aia era la fel).
- Nu mai au puiet capacit pe nicio rama
- Matca exista, dar nu pare imperecheata

Deja ramele s-au golit de albine (nu mai sunt 8 - poate maxim 6); Rama marginasa Nord are doar miere si cateva albine.(am pus o imagine)

Cand matca se misca e greu de evaluat - pare sa nu fie imperecheata. Este posibil acum cand mai avem putin si vine iarna sa fi ramas cu o matca neimperecheata? Nu am experienta sa-mi dau seama daca bat din aripi ca e o problema cu matca sau bat din aripi ca sunt violente din fire.

Atasez 2 imagini cu matca suspecta (cele mai bune).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Judecand dupa marime si forma abdomenului pare imperecheata. Ultima rama arata binisor dar trebuie data mai la margine. Nu va fi ouata de matca decat vara.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

#176
Este rama de inchidere departe de cuib (am facut poza pt. ca era cu putine albine). Ramele de inchidere dinspre cuib erau pline cu miere de sus pana jos + aveau si polen/pastura; Rama pozata are doar miere. Spuneau colegii ca ar fi trebuit sa fie mai groase in partea de sus; Din pacate zona respectiva este capacita la toate ramele si este groasa doar la cele care au avut puiet masiv in vara (2-3 din 8 sau 9 rame sunt groase in zona respectiva la toate familiile.

Inteleg ca in cazul de fata avem de a face cu agresivitatea nativa a familiei. (e adevarat zgandarita mult si de furtisagul viespilor + toamna). Cum scoteam o rama cum se puneau 1-2 viespi pe ea - asa de multe erau in zona stupilor mei.

Restul familiilor atacau doar viespile - nu ma atacau si pe mine (cu mine au fost si au ramas prietene-de multe luni nu mai folosesc fum). Maxim se puneau pe maini si plecau singure daca tineam mana nemiscata.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Daca spui ca e asa de mare diferenta de agresivitate, poate ar fi bine sa omori matca respectiva si sa imparti albina la ceilalti, egalizandu-i ca populatie de albine si hrana. Otet, ziar - dupa orfanizarea in prealabil a familiei respective 6-24 ore. Dezavantajul e ca o sa ai albina agresiva in stupi pana la sfarsitul lui martie, dar dupa aceea ai scăpat.
La ora asta e foarte puțin probabil ca matca aia sa fie neimperecheata, dar nu imposibil - poate sa fie de salvare sau de schimbare linistita. Faptul ca bazaie poate fi de la mai multi factori: matca eclozionata de mai putin de 5 zile, furtisag, zgomote, caracterul agresiv al familiei, etc.

MOTANUL

Furtisag prezent sigur - cum ridicam un podisor intrau viespile ca pilotii camicaze; Agresivitate a avut familia din prima zi.
Fratele meu spunea ca sunt si avantaje la o familie agresiva: o familie asa indracita este ocolita de familiile puse pe furtisag / viespi / soarici. Pe viitor nu mai umblu la ele cu manusile din bumbac si subtiri pe fata cealalta. (ideale pentru restul familiilor).

Nu vreau sa le pierd decat daca se mentine caracterul genetic roitor; In cazul asta bag alta matca la anul. Le pastrez pentru ca sunt foarte bune la construit faguri (famila asta a construit cat alte 3 familii la un loc). Abia toamna le-a venit si lor mintea la cap si au pus si miere in rame. In Iulie-August erau ramele la limita de subzistenta (batea vantul ce sa mai vorbim; erau multe rame construite si goale).

Fratele meu a spus ca el nu are o astfel de familie si este tot timpul in criza de rame. (eu am prea multe si nu stiu unde sa le inghesui dupa diafragma).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Avantajele unei astfel de familii sunt certe, dar nu pentru apicultor ci pentru supravietuirea in sălbăticie.
Da-i matca fratelui si cere-i o matca pasnica. Sa vezi atunci care e valoarea ei de fapt. ;) Si la anul face roi din ea si-ti da botci sau matci.