faguri prabusiti

Creat de virgiliu, Septembrie 23, 2015, 01:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Jimmy2011

Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2015, 11:28:38 AM
Presa are racire cu apa sau cu aer?

Eu folosesc prese simple,fara racire cu apa sau aer. Dupa ce torn 5-6 faguri o racesc manual cca 1 minut intr-un recipient cu apa rece, dupa care imi continui treaba,e foarte simplu.
Probabil cele cu racire cu apa sau aer sunt mai comode , mai practice.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

mape 48-petru manea

In ramele 1/2 se poate lipi fagurele de sipca de sus si lateralele cu ciocanul de lipit folosind ceara . Uneori la temp.mai mari se onduleaza putin .Eu am facut si a mers . Puteti incerca.

Jimmy2011

Nu inteleg de ce ar renunta cineva la insarmare cand lucreaza cu foaie de ceara ??? Sau intrebam asa doar asa de dragul de a conversa ?
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

mape 48-petru manea

Daca vrei sa faci faguri in sectiuni sarmele deranjeaza cand tai fagurele in bucati mai mici

romikele

Exista rame cu faguri fara insarmare... se pot regasi la rusi de ex., dar acestea au inaltimi de sub 15 cm.

vulpea

J-11,tocmai 'tu' ataci un 'conational'?si eu sunt din MH si-ti dau o veste 'proasta':ai auzit de faguri casetati ?
incearca si te minuneaza ce 'artificii' poti face cu ei.'succesuri' !!!(atentie,nu ca la COLECTIV).

tinumaftei

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 10, 2015, 08:09:25 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2015, 11:28:38 AM
Presa are racire cu apa sau cu aer?

Eu folosesc prese simple,fara racire cu apa sau aer. Dupa ce torn 5-6 faguri o racesc manual cca 1 minut intr-un recipient cu apa rece, dupa care imi continui treaba,e foarte simplu.
Probabil cele cu racire cu apa sau aer sunt mai comode , mai practice.
Ce fel de presa? Din aluminiu sau antica (de altfel foarte buna) ca a mea?  ))/

Jimmy2011

Am si antica din aluminiu, si cu fete din silicon de la Marian Sima
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 11, 2015, 10:56:23 AM
Am si antica din aluminiu, si cu fete din silicon de la Marian Sima
Antica de aluminiu? A mea este din cupru cositorit.
Intre cele doua pe care o cotezi mai bine?

Jimmy2011

O prefer pe cea cu fete din silicon, e foarte buna
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 11, 2015, 11:35:32 PM
O prefer pe cea cu fete din silicon, e foarte buna
de la Marian Sima sau alt model?

Jimmy2011

Citat din: tinumaftei din Decembrie 12, 2015, 10:27:32 PM
Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 11, 2015, 11:35:32 PM
O prefer pe cea cu fete din silicon, e foarte buna
de la Marian Sima sau alt model?

Da de la Marian Sima, e foarte buna, e usoara si merge brici.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

dinupaltinis

Faguri artificiali facuti de Combinatul Apicol, de la domnul Fetea, cu 50 si ceva de lei/kg.La inceputurile mele in ale apiculturii,cind schimbam ceara la APICOLA trebuia sa-mi scriu cu un electrod ascutit  numele si adresa pe fiecare calup de ceara.Anul trecut am fost obligat de imprejurari sa schimb ceara contra f.a. si am mers din nou la APICOLA (dupa foarte multi ani).Nu a mai scris nimeni nimic pe calupurile de ceara si pe moment nu am inteles de ce s-a scos treaba asta care era o garantie a calitatii cerii.Am inteles abia dupa cladirea ramelor si umplerea lor cu miere,cind fagurii or inceput sa o ia la vale iar altii efectiv s-au rupt de la jumatate si au cazut pe fundul lazii,lucru de neimaginat acu douazeci si ceva de ani in urma.Deci nu conteaza ce ceara le duci pentru ca ei oricum o sa-ti dea inapoi ,,rahat".
Oare tot asa fac si cu varachetul sau cu protofilul,etc?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

marian sima

Acestia sigur nu se vor lasa.

mmacreanu

Citat din: dinupaltinis din Februarie 04, 2016, 10:55:58 PM
Faguri artificiali facuti de Combinatul Apicol, de la domnul Fetea, cu 50 si ceva de lei/kg.La inceputurile mele in ale apiculturii,cind schimbam ceara la APICOLA trebuia sa-mi scriu cu un electrod ascutit  numele si adresa pe fiecare calup de ceara.Anul trecut am fost obligat de imprejurari sa schimb ceara contra f.a. si am mers din nou la APICOLA (dupa foarte multi ani).Nu a mai scris nimeni nimic pe calupurile de ceara si pe moment nu am inteles de ce s-a scos treaba asta care era o garantie a calitatii cerii.Am inteles abia dupa cladirea ramelor si umplerea lor cu miere,cind fagurii or inceput sa o ia la vale iar altii efectiv s-au rupt de la jumatate si au cazut pe fundul lazii,lucru de neimaginat acu douazeci si ceva de ani in urma.Deci nu conteaza ce ceara le duci pentru ca ei oricum o sa-ti dea inapoi ,,rahat".
Oare tot asa fac si cu varachetul sau cu protofilul,etc?

acelasi luru am patit cu filiomera in 2015!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.