faguri prabusiti

Creat de virgiliu, Septembrie 23, 2015, 01:16:15 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Cum de ce se prabusesc fagurii? Simplu: - de prosti!

Faceti faguri home-made sa vedeti diferenta!

tinumaftei

Asta nu e un lucru usor! Eu am o presa grea din cupru cositorit, model 1940 ii zic eu. Trebuie sa o ridici cu totul la fiecare foaie pe care o faci. Dupa 500 foi esti campion la haltere.
Anul trecut am vrut sa iau din China valturi pentru laminare home-made! Afecteaza insa cam mult bugetul. O alta varianta ar fi o presa manuala racita cu aer sau cu apa. Am vazut undeva si era 10 % din bugetul celorlate (laminare). Presa asta are probalil suprafata activa in silicon, asa ca ma cam indoiesc de calitatea imprimarii.
Pana in martie oricum trebuie sa gasesc o solutie. Sau gasesc in producator sa duc ceara si sa stau langa el cand o face faguri!?

romikele

Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2015, 09:05:52 AM
...  Sau gasesc in producator sa duc ceara si sa stau langa el cand o face faguri!?
Asta e cea mai bună soluție pentru cantități mari.

Presele făcute de colegul nostru Marian Sima sunt excelente pentru cantități mai mici de faguri necesari, având avantajul prețului de cost mic, al folosirii cerii din producția proprie și al grosimii fagurelui suficientă să înglobeze perfect sârma.

tinumaftei

Pe acestea le-am vazut pe olx. Ce randament au?
Cati faguri se pot face intr-o zi? Ma rog, o unitate de masura? Se foloseste vreun lubrifiant?

Jimmy2011

Presele de la Marian Sima sunt foarte bune,folosesc si eu una de doi ani pe langa cea veche de aluminiu. Nu va temeti de fetele de silicon, este unul de calitate si imprima foarte bine forma celulei in foaia de ceara.
Eu nu am probleme cu deformari de faguri, celule ale acestora sau prabusiri, folosesc doar faguri turnati de mine acasa din ceara din stupina proprie.
Ca si timp eu torn cam 50-60 de foi in 9-10 ore, si cam 500-600 de foi in decembrie si ianuarie. Foaia turnata de mine are in medie 120-130 grame.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Presa are racire cu apa sau cu aer?

romikele


tinumaftei

Pentru cea racita cu apa, apa ce temperatura trebuie sa aiba? Se recircula?

vulpea

nu exista alta metoda de a monta faguri,fara sa folosim sarma ?

apivasmob

o prinzi in cuie ca geamul in cercevea  =))
Sanatate tuturor apicultorilor

MirceaCalin

Citat din: vulpea din Decembrie 09, 2015, 04:30:37 PM
nu exista alta metoda de a monta faguri,fara sa folosim sarma ?
Doar la foiţele de plastic...

vulpea

mob.ule "interesanta" varianta.sigur am s-o incerc si pe asta(stii cum e cu,cine rade ...la urma).

apivasmob

Citat din: vulpea din Decembrie 09, 2015, 07:59:55 PM
mob.ule "interesanta" varianta.sigur am s-o incerc si pe asta(stii cum e cu,cine rade ...la urma).

Pai pui si tu niste intrebari de sta mata in coada nu?
Sanatate tuturor apicultorilor

vulpea

am sa-ti arat si prin poze ca se poate si fara sarma.ghici !

NYK74

Cum să nu, cu lipici...... :rotfl: