faguri prabusiti

Creat de virgiliu, Septembrie 23, 2015, 01:16:15 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Topicul asta a luat-o razna ,
Locuiesc in Carpinis ,localitate infiintata de svabi---la recensamantul din 1935 erau 10 familii de romani ,nu mai stiu cati maghiari si restul svabi ---in anii 1946-1948 au venit multe fam.de romani ,printre care si a mea
Svabii erau bine organizati .Aveau toate meseriile de care aveau nevoie printre care si agricultori ( asta inainte de razboi )
Familiile care aveau 20 de hectare se descurcau material ---cine avea 10 hectare trebuia sa mai lucreze si la cei cu peste 20 de hctare ---dar cel mai bine traiau meseriasii (croitori .fierari,macelari,tamplari,tinichigii,etc. ) venirea romanilor in localitate a iscat multa nemultumire pentru svabi ,dar in vreo 15-20 de ani sa ajuns la o convietuire pasnica ,mai ales ca safacut colectivizarea si toti la un loc au ajuns parteneri de suferinta. In finaln vreau sa spun ca eu personal mi-am facut o parere buna despre svabi si am cautat sa invat multe de la ei si zic ca intr-o oarecare masura am reusit .
P.S.Apropo primul meu pavilian l-am cumparat de la un svab .

mario1975

O fi sistem sclavagist, dar te-ai intrebat macar o clipa de ce 380.000 de romani inregistrati oficial si cati mai sunt la negru prefera acest sistem?Te-ai intrebat de ce 3-4 milioane de romani prefera acest sistem din vestul europei?Iti spun eu de ce.Pentru ca aici munca mea este platita la adevarata ei valoare,pentru ca nu mai traiesc cu grija zilei da maine,pentru ca odata pe saptamana imi pot scoate familia la un restaurant decent, pentru ca odata pe an pot petrece un concedi in orice lc din Europa[dar aleg tot Romania unde las cateva mii de euro] pentru ca odata pe an sunt obligat sa merg la medic sa-mi fac analizele medicale fara sa dau spaga sau sa platesc in plus[este suficient ce se retine din salariu],pentru ca nu sunt obligat sa platesc fondul clasei sau al scolii,pentru ca pot alerga seara pe strazi fara sa ma uit peste umar dupa  caini fara adapost,pentru ca, copilul meu se poate duce singur la scoala fara teama ca poate pati ceva,pentru odata la 4-5 ani pot cumpara o masina noua fie ea si un VW care polueaza,pentru ca ma pot duce la administratia locala sa-mi rezolv problemele in 10 minute fara sa stau la coada sau sa dau peste un functionar plictisit care ma cheama a doua zi ca nu am toate actele si multe altele. Intrebi de ce Germania importa atata miere?Simplu.Aceasta problema exista in tot vestul Europei.Pur si simplu au alt nivel de educatie si inteleg beneficiile acestui produs si cum capacitatea lor de a produce este mai mica decat cererea atunci o importa

mario1975

Se tot vb de planul Marshall.Nu el a construit Mercedes,BMW,Opel, VW,Krupps,Siemens,autostrazile si tot ce este in Germania.Puteti continua cu acest mod de gandire, puteti sa va mintiti singuri nu este nici o problema dar cu totii suntem constienti ca ce se intampla in Ro este absolut putred si ca nimic nu merge cum ar trebui.Nu se face nimic si se fura tot de catre o clasa politica corupta si mizerabila si de catre protejatii ei.In ALBANIA sa dat o lege prin care se interzice orice fel de defrisare sau export de masa lemnoasa.In Ro de ce nu se poate.In vest toate camioanele care transporta legume si fructe sunt monitorizate prin Gps pentru combaterea evaziunii fiscale.In Ro de ce nu?De ce Moldova este atat de saraca si nici un investitor nu vine acolo?Din cauza mizerabililor din toate guvernele care au fost la putere si nu au fost in stare sa faca o autostrada decenta.Sunt sofer de cursa lunga si nu cred ca exista oras din Ro in care sa nu fi fost si pot spune ca Ardealul este intradevar cea mai rasarita zona a tarii.De ce?Nu cumva datorita influentei Austro-ungare?
Undeva se spunea ca romanii nu isi iubesc tara.Total fals.Sunt absolut convins ca toti romanii plecati o iubesc la fel de mult ca cei din tara.Cate miliarde de euro intra in Ro de la cei plecati?

NYK74

Bravo Mario  :bravo: ai punctat foarte bine, sunt foarte mulți în Ro. care văd aceste lucruri, sau aud dar nu cred că reușesc să înțeleagă pe deplin diferența.
Chiar dacă sunt off topic, încă odată  :bravo:i

tinumaftei

Acum o suta de ani a aparut o carte ETICA PROTESTANTA SI SPIRITUL CAPITALISMULUI scrisa de MAX WEBER. Observatia simpla ca cele mai dezvoltate state sunt cele protestante, urmate de cele catolice si apoi ortodoxe. Am citit cartea si nu cred ca ofera altcineva o explicatie mai pertinenta.
Explicatia pentru comportamentul sasilor, a svabilor si chiar a maghiarilor o gasim in cartea asta. Insa astazi modelul societatii germane s-a schimbat fundamental. La 1910 nu existau multinationale si aproape 90% din economia Germaniei era inca manufacturiera (mica industrie, afaceri de familie). In toata Germania nu existau mai mult de 5 mari concerne.
Acum 10 ani daca te rataceai in Germania nu te claxona nici un neamt. Azi au si ei obiceiul asta estic. Etica societatii lor a slabit mult pentru ca sunt o societate mult mai seculara decat acum 100 de ani.
Sigur societatea lor este mai buna. Dar daca ii compari cu acei de acum 30 de ani o sa observi usor ca s-a degradat. Eu daca ma uit inapoi cu 30 de ani in Romania vad si multe lucruri care s-au schimbat in bine.
Omul sfinteste locul. Schimbarea incepe cu fiecare din noi!

oroles

#95
Citat din: tinumaftei din Decembrie 06, 2015, 03:39:29 PM
Acum o suta de ani a aparut o carte ETICA PROTESTANTA SI SPIRITUL CAPITALISMULUI scrisa de MAX WEBER. Observatia simpla ca cele mai dezvoltate state sunt cele protestante, urmate de cele catolice si apoi ortodoxe. Am citit cartea si nu cred ca ofera altcineva o explicatie mai pertinenta.
Explicatia pentru comportamentul sasilor, a svabilor si chiar a maghiarilor o gasim in cartea asta. Insa astazi modelul societatii germane s-a schimbat fundamental. La 1910 nu existau multinationale si aproape 90% din economia Germaniei era inca manufacturiera (mica industrie, afaceri de familie). In toata Germania nu existau mai mult de 5 mari concerne.
Acum 10 ani daca te rataceai in Germania nu te claxona nici un neamt. Azi au si ei obiceiul asta estic. Etica societatii lor a slabit mult pentru ca sunt o societate mult mai seculara decat acum 100 de ani.
Sigur societatea lor este mai buna. Dar daca ii compari cu acei de acum 30 de ani o sa observi usor ca s-a degradat. Eu daca ma uit inapoi cu 30 de ani in Romania vad si multe lucruri care s-au schimbat in bine.
Omul sfinteste locul. Schimbarea incepe cu fiecare din noi!
Ma bucur ca ai citit "Etica protestanta si spiritul capitalist" insa cartea nu explica de ce a aparut capitalismul in Japonia, o tara neprotestanta. Japonia a ajuns capitalista dupa 1867, an cand vine la putere un imparat vizionar (Meiji) si deschide Japonia catre exterior permitand contactul cu lumea civilizata, renuntand la vechile traditii. Rusia a inceput sa se civilizeze din vremea unui tar vizionar - Petru cel Mare. E drept ca lui Petru cel Mare i se pregatise terenul de catre Ivan cel Groaznic. Germania este o anonima pana in vremea lui Otto von Bismarck. Doar Prusia salveaza orgoliul germanilor inainte de Otto von Bismarck. Franta devine o forta cu adevarat sub Carol cel Mare si sub alti conducatori cu viziune precum Ludovic al XIV-lea, Napoleon Bonaparte. China a devenit un stat cu  de luat in seama sub Mao. Italia nu ar fi fost astazi fara Victor Emanuel al II-lea.

Noi le-am dat cu piciorul tuturor reformistilor si marilor conducatori. L-am terfelit si l-am indepartat pe Cuza, adevaratul arhitect al Romaniei moderne. Aici a pierdut startul statul roman. Pana nu vom reusi sa ne punem conducatori responsabili si cu viziune nu vom fi niciodata in rand cu "lumea buna".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Decembrie 06, 2015, 05:17:46 PM
...
Noi le-am dat cu piciorul tuturor reformistilor si marilor conducatori. L-am terfelit si l-am indepartat pe Cuza, adevaratul arhitect al Romaniei moderne. Aici a pierdut startul statul roman. Pana nu vom reusi sa ne punem conducatori responsabili si cu viziune nu vom fi niciodata in rand cu "lumea buna".

  Cuza a fost instalat de masonerie si a executat nu planurile lui ci ale ei, care dorea in aceasta zona o formatie statala mai puternica, sa fie un tampon in calea planurilor de expansiune continua a Rusiei. Chiar Romania Mare a fost facuta tot de masonerie si tot cu acelasi scop.
  Uiti sa spui ca de fapt Cuza stia de la inceput ca are un mandat limitat in timp si a fagaduit de atunci ca ceda puterea. De ce nu recunosti ca adevaratele realizari s-au facut sub Carol I, cand Romania a inceput sa-si faca o infrastructura, si-a facut o armata si un servicu sanitar dar si de educatie mai bun ca in multe alte tari. A obtinut independenta, si-a facut o moneda nationala respectata in Europa, cai ferate destul de performante, a reusit sa-si faca un corp de functionari pe care putea sa-i plateasca si sa nu isi mai traga castigurile arbitrar, prin hotie, de la supusi. A urmat nepotul lui, Ferdinand, care a continuat cu mare constiinciozitate planurile de dezvoltare a tari. Mentalitatile turco-greco-balcanice, bacsisul, minciuna, hotia, au fost tare cu care acesti regi cu o educatie rigida, in spiritul datoriei si onoarei, au luptat din greu si au reusit cat de cat sa le mai reduca. Deja de Carol II si batranul Carol I nota ca deja este un adevarat roman, minte, injura, petrece...  Dar si acesta, la o analiza mai riguroasa a facut si multe lucruri bune, in vremuri grele pentru intreaga Europa si lume civilizata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ciucur

Si pe vremea lui Cuza sau a lui Carol se prabuseau fagurii?

Eu cred ca dezbatem chestii pe care nu le vom putea vreodata lamuri.
In general cei din Ardeal au o viziune indreptata spre modul germanic , iar ceilalti poate nu sunt de acord cu acest lucru. Nu cred ca e cineva de vina pentru aceste lucruri.
Vine din mediul in care am trait, cum am fost crescuti de parinti, ce am citit/invatat, dar mai cu seama ce am observat . Poate noi, cei din Ardeal, am fost 'indoctrinati' gresit. Ce nu am inteles vreodata e de ce locuitorii altor zone ale tarii nu inteleg relatiile noastre cu sasii/svabii/maghiarii si dorinta de a implementa lucrurile pozitive de la acestia. Sigur ca exista si parti negative care sunt preluate.

Daca doriti, propun mutarea discutiei in alta arie a forumului.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Decembrie 07, 2015, 05:05:26 AM
Citat din: oroles din Decembrie 06, 2015, 05:17:46 PM
...
Noi le-am dat cu piciorul tuturor reformistilor si marilor conducatori. L-am terfelit si l-am indepartat pe Cuza, adevaratul arhitect al Romaniei moderne. Aici a pierdut startul statul roman. Pana nu vom reusi sa ne punem conducatori responsabili si cu viziune nu vom fi niciodata in rand cu "lumea buna".

  Cuza a fost instalat de masonerie si a executat nu planurile lui ci ale ei, care dorea in aceasta zona o formatie statala mai puternica, sa fie un tampon in calea planurilor de expansiune continua a Rusiei. Chiar Romania Mare a fost facuta tot de masonerie si tot cu acelasi scop.
  Uiti sa spui ca de fapt Cuza stia de la inceput ca are un mandat limitat in timp si a fagaduit de atunci ca ceda puterea. De ce nu recunosti ca adevaratele realizari s-au facut sub Carol I, cand Romania a inceput sa-si faca o infrastructura, si-a facut o armata si un servicu sanitar dar si de educatie mai bun ca in multe alte tari. A obtinut independenta, si-a facut o moneda nationala respectata in Europa, cai ferate destul de performante, a reusit sa-si faca un corp de functionari pe care putea sa-i plateasca si sa nu isi mai traga castigurile arbitrar, prin hotie, de la supusi. A urmat nepotul lui, Ferdinand, care a continuat cu mare constiinciozitate planurile de dezvoltare a tari. Mentalitatile turco-greco-balcanice, bacsisul, minciuna, hotia, au fost tare cu care acesti regi cu o educatie rigida, in spiritul datoriei si onoarei, au luptat din greu si au reusit cat de cat sa le mai reduca. Deja de Carol II si batranul Carol I nota ca deja este un adevarat roman, minte, injura, petrece...  Dar si acesta, la o analiza mai riguroasa a facut si multe lucruri bune, in vremuri grele pentru intreaga Europa si lume civilizata.
Dar de MONSTRUASA COALITIEI ce parere ai?
Sa luam istoria asa cum este. Intamplator primele mari reforme au fost facute de Cuza. Prima organizare a armatei a fost facuta pe timpul lui. Prima importanta reforma agrara. A avut limitele lui asa cum si domnia ii era limitata in timp. Sigur, biserica nu-l va inghiti niciodata pentru secularizarea averilor manastiresti, dar asta n-a facut-o singur si a fost larg sustinuta de popor. Carol I nu a facut de capul lui decat alianta cu Austro-Ungaria si Germania, celelalte reforme, inclusiv independenta au fost realizate imperuna cu aceeasi masoni care formau clasa politica a timpului.

Florin_Dan

Ce se mai prabusesc fagurii

tinumaftei

Citat din: ciucur din Decembrie 07, 2015, 09:40:55 AM
Vine din mediul in care am trait, cum am fost crescuti de parinti, ce am citit/invatat, dar mai cu seama ce am observat . Poate noi, cei din Ardeal, am fost 'indoctrinati' gresit. Ce nu am inteles vreodata e de ce locuitorii altor zone ale tarii nu inteleg relatiile noastre cu sasii/svabii/maghiarii si dorinta de a implementa lucrurile pozitive de la acestia.
Si eu am origini transilvane, unul dintre stramosii mei (mai degraba ungur) a venit in Regat cu putin timp inainte de Marea Unire.
Cel mai mult imi place ca cei mai mandri dintre romani sunt ardelenii. Desigur au cele mai frumose gospodarii, sunt cei mai instariti dintre romani, cei mai viteji. De altfel ei au eliberat pe fratii lor de la sud si rasarit de sub turci si rusi!!
Noi cei din sud il pretuim foarte mult pe Carol I. A facut cei mai mari pasi pentru modernizarea tarii (desi nici el nu a fost ocolit de niste scandaluri balcanice). Insa din viziunea lui politica lipseau romanii din Ardeal.
Ce le trebuia regatenilor un razboi ca Primul Razboi Mondial? Romania timpului era o tara acceptabila, independenta, cu mari resurse interne, agricultura, petrol, acces la mare, in relatii bune cu Germania, Franta, Austro-Ungaria.
Cine uita istoria poate sa o repete!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 07, 2015, 10:57:46 AM

Dar de MONSTRUASA COALITIEI ce parere ai?
Sa luam istoria asa cum este. Intamplator primele mari reforme au fost facute de Cuza. Prima organizare a armatei a fost facuta pe timpul lui. Prima importanta reforma agrara. A avut limitele lui asa cum si domnia ii era limitata in timp. Sigur, biserica nu-l va inghiti niciodata pentru secularizarea averilor manastiresti, dar asta n-a facut-o singur si a fost larg sustinuta de popor. Carol I nu a facut de capul lui decat alianta cu Austro-Ungaria si Germania, celelalte reforme, inclusiv independenta au fost realizate imperuna cu aceeasi masoni care formau clasa politica a timpului.

  Monstruasa Coalitie arata ca toti politicienii, chiar daca erau in partide rivale, erau toti de parere ca ar trebui sa plece Cuza. Si colaboratorii lui apropiati, chiar Kogalniceanu, erau si ei de parere ca sa plece Cuza. Asta nu inseamna ca ei aveau neaparat dreptate. Reformele lui Cuza, in special reforma agrara si desfiintarea obligatiilor de claca, au creat probleme marilor boieri, care nu mai aveau forta de munca sa-si lucreze pamantul. In paranteza fie spus, desi se preconiza sa se ia si din marile mosii pana la 2/3 si sa se dea taranilor, asta nu s-a prea facut si improprietarirea s-a facut in special din pamanturile Manastirilor INCHINATE! deci doar celor aservite Patriarhiei Constantinopolului. Acestea aveau in special calugari greci, care prin legi speciale se sustrageau jurisdictiei romane. Regulamentul Organic, facut de rusi cat au administrat ei principatele, obligau aceste manastiri sa dea totusi 1/4 din venituri la visteria tarii, dar grecii au refuzat asta si niciodata nu s-a respectat. Majoritatea masurilor luate de Cuza erau deja prevazute in programele revolutionarilor de la 1848, ce nu scade meritul lui Cuza ca a avut curajul sa le aplice.
  E adevarat ca si Cuza s-a ocupat de organizarea armatei, mai intai unirea armatelor celor doua principate si apoi intarirea armatei permanente, a jandarmeriei si a fortelor locale. Dar o organizare mai serioasa, cu multe influente de la modul de organizare prusac, cu influentarea unei artilerii destul de performante, fara de care Romania nu ar fi putut participa la Razboiul de Independenta, le-a facut Carol.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Jimmy2011

Parca aici trebuia sa se vorbeasca de faguri prabusiti, nu de istorie si alte subiecte.....la istorie,fotbal si politica...suntem dati draqului,toti ne pricepem... :blah:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

MirceaCalin

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 08, 2015, 11:57:55 AM
.....la istorie,fotbal si politica...suntem dati draqului,toti ne pricepem... :blah:

CORECŢIE ! Şi la apicultură ne pricepem toţi !!!


Jimmy2011

Da Mircea ai dreptate...asa este, ne pricepem si la apicultura....dar nu pricepem de ce se prabusesc fagurii !
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...