faguri prabusiti

Creat de virgiliu, Septembrie 23, 2015, 01:16:15 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Mario, eu am stat ceva timp in Germania, nu la munca ci la studii. Am cateva intrebari pentru tine:

1. Daca nemtii sunt asa de eficienti, muncitori, de ce angajeaza romani care sunt "ineficienti" si pe deasupra se preteaza la potlogarii?
2. Spune drept, daca in Romania iti dadeau salariul acela de 1800 - 2000 euro mai bagai furtunul in rezervorul camionului dupa motorina? ;) Ceea ce face un popor civilizat sunt banii! Iti dau dreptate doar la partea cu politica.

Am avut si eu  experiente neplacute. Crede-ma ca i-am "citit" foarte bine. Cand am ajuns acolo am fost intrebat despre plagiatul lui Ponta de parca eu si Ponta am fi facut doctoratul impreuna. Am gasit acolo stiri in ziare despre plagiatul presedintei Parlamentului landului in care locuiam. Am pastrat ziarul ca amintire. Te intreb: Ai citit ziarele? Citesti frecvent presa germana, urmaresti emisiunile lor? Daca ai fi mai conectat la presa, la opiniile oamenilor de acolo, vei vedea ca au aceeasi parere despre politicienii lor.

Nu mai vreau sa am discutii pe tema asta.
Eu iti urez bun venit si astept sa postezi mai multe pe teme de apicultura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Aass.. Si crede-ma ca nu m-am referit la TUV-ul la masini. :D Stiu bine ce vorbesc. E vorba de TUV Rheinland si de standardele ISO 9001.

http://www.tuv.com/ro/romania/services_ro/sisteme_management_ro/industria_alimentara_hrana_pentru_animale_ro/industria_alimentara_hrana_pentru_animale.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din Decembrie 05, 2015, 06:45:52 PM
...1. Daca nemtii sunt asa de eficienti, muncitori, de ce angajeaza romani care sunt "ineficienti" si pe deasupra se preteaza la potlogarii?...

M-aş încumeta eu să răspund: probabil pentru că sunt destul de "strânşi la pungă"   :zzz:

mario1975

1.Nu neamtul ca persoana este mai eficient ca un roman ci sistemul in sine.In Romania aveam colegi de la administrativ care din 8 ore de lucru stateau 30 min in pauza si alte 2-3 ore se plimbau prin curtea firmei cu o mapa sub brat sub pretextul ca trebuie sa duca niste acte.Aici programul incepe la ora 7.30 nu la si 35 ca nu a venit metroul si  se termina la 16.30 nu la 16 ca ai programare la doctor.Se lucreaza 8 ore pe zi si daca parasesti cladirea trebuie sa pontezi si ce este in minus se scade la salariu.Stiu, toti zic ca este inchisoare.Nu ,este eficienta.In pauza ai timp sa faci tot ce vrea inima ta inclusiv ai sala pt jocuri video sau masaj sau cantina cu o masa calda gratuit.Vrei sa fumezi?In pauza sau dupa program dar in pauza nu poti sa o faci deoarece locul de fumat este la 5 minute de mers pe jos si atunci nu iti convine sa pierzi 15 min doar pt o tigara.In structurile de conducere sunt nemti dar si straini care au 2-3 facultati si sunt platiti regeste sa implementeze programe de logistica si transport cat mai eficiente.[vb de firma unde sunt eu]si ca ex pot da implementarea prog transics de care cred ca a auzit si cumnatul tau si care iti arata in timp real absolut orice miscare pe care o face camionul inclusiv turatia motorului si starea drumului pe care te afli.Nu conduci eco te arde si nici nu poti spune ca este aglomeratie sau ca este Autobahn-ul blocat.In partea de jos in care ma aflu si eu sunt toate nationalitatie pamantului careb trebuie sa respecte regula jocului.Sunt inclusiv nemti.
2.Da,recunosc ca daca aveam banii astia in Ro nu mai plecam si nici nu mai bagam furtunul,dar te-ai intrebat vreodata de ce in Ro nu sunt astfel de salarii?
Este adevarat,nu am scoala ta, sunt un sofer de tir care isi practica meseria cu pasiune in Ro pe 1400 de lei si in Ger pe mult mai multi bani.Nu citesc presa ca nu am cand,sunt ocupat sa fac intre 12000-15000 de km pe luna prin ganz Europa si nici nu stiu Ger atat de bine incat sa inteleg toate substraturile si nuantele unui text de ziar dar asta nu ma impiedica sa fiu recunoscator unui stat strain care ma primit si mi-a oferit un sistem sanitar gratuit de ex sau un sistem de invatamant net superior celui romanesc pt fiica mea de 11 ani care ma doare sufletul sa spun,nici nu mai vrea sa auda de Ro.
Ai dreptate sa divagat de la subiect si suntem pe un site de apicultura.Iti doresc sanatate maxima si multa miere!

tinumaftei

Ne-ai descris un sistem sclavagist mai cosmetizat! Singura diferenta este ca iti poti alege stapanul si asta te face sa crezi ca esti liber. Am vorbit la persoana a II-a singular dar se poate spune foarte bine la a I-a plural. Eficienta acestor companii din Vest se afla de fapt in EST de unde iau totul foarte ieftin, inclusiv forta de munca, inteligenta. De fapt cred ca cei care conduc EST-ul sunt de fapt in cele mai multe cazuri simbriasi pe statele de plata ale acestor tari ,,EFICIENTE,,! Asta se aplica inclusiv la apicultura. Cum se face ca Germania este cel mai mare comeriant de miere dintre tarile lumii? Dar cred ca deja suntem off topic.

bmdna

Ca sa fim on topic. Daca privim lumea ca pe o stupina, o sa intelegem ca e normal sa fie unele "colonii" mai bogate si mai vrednice si altele care abia se taraie. Desi sint in aceeasi stupina, au acces la aceleasi flori, stau in acelasi tip de stup, etc. Pana la urma primeaza spiritul national, cat de pregatit este fiecare individ sa-si sacrifice binele lui pentru binele national. Majoritatea celor din stupul in care traim noi sint egoisti, nici nu stiu ce e ala interes national. De asta sintem unde sintem.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

 ^:)^ =D>
Citat din: tinumaftei din Decembrie 05, 2015, 08:53:11 PM
Ne-ai descris un sistem sclavagist mai cosmetizat! Singura diferenta este ca iti poti alege stapanul si asta te face sa crezi ca esti liber. Am vorbit la persoana a II-a singular dar se poate spune foarte bine la a I-a plural. Eficienta acestor companii din Vest se afla de fapt in EST de unde iau totul foarte ieftin, inclusiv forta de munca, inteligenta. De fapt cred ca cei care conduc EST-ul sunt de fapt in cele mai multe cazuri simbriasi pe statele de plata ale acestor tari ,,EFICIENTE,,! Asta se aplica inclusiv la apicultura. Cum se face ca Germania este cel mai mare comeriant de miere dintre tarile lumii? Dar cred ca deja suntem off topic.
=D> ^:)^ :hi:

stefan1

Citat din: bmdna din Decembrie 05, 2015, 09:12:06 PM
Ca sa fim on topic. Daca privim lumea ca pe o stupina, o sa intelegem ca e normal sa fie unele "colonii" mai bogate si mai vrednice si altele care abia se taraie. Desi sint in aceeasi stupina, au acces la aceleasi flori, stau in acelasi tip de stup, etc. Pana la urma primeaza spiritul national, cat de pregatit este fiecare individ sa-si sacrifice binele lui pentru binele national. Majoritatea celor din stupul in care traim noi sint egoisti, nici nu stiu ce e ala interes national. De asta sintem unde sintem.

  Sunt perfect de acord!   =D>
  Vad ca aici sunt doua tabere. Eu spun doar atat: e mare lucru sa stii sa iti alegi modelele, chiar si ca tara. Poate unora le place Rusia sau Grecia si se duc totusi sa lucreze in Germania pe care o 'porcaiesc.  Si la muzica unora le place Gutza sau Vijelie si altora Pavaroti sau Careras. Asta inseamna ca le preiei si mesajele: "Sa moara dusmanii mei", "Fara numar ,fara numar", "Vai, viata mea!" sau idei nobile de omenie, munca, lupta.

 
Citat din: oroles din Decembrie 05, 2015, 06:45:52 PM
....

1. Daca nemtii sunt asa de eficienti, muncitori, de ce angajeaza romani care sunt "ineficienti" si pe deasupra se preteaza la potlogarii?
2. Spune drept, daca in Romania iti dadeau salariul acela de 1800 - 2000 euro mai bagai furtunul in rezervorul camionului dupa motorina? ;) Ceea ce face un popor civilizat sunt banii! Iti dau dreptate doar la partea cu politica.

Am avut si eu  experiente neplacute. Crede-ma ca i-am "citit" foarte bine. Cand am ajuns acolo am fost intrebat despre plagiatul lui Ponta de parca eu si Ponta am fi facut doctoratul impreuna. Am gasit acolo stiri in ziare despre plagiatul presedintei Parlamentului landului in care locuiam. Am pastrat ziarul ca amintire. Te intreb: Ai citit ziarele? Citesti frecvent presa germana, urmaresti emisiunile lor? Daca ai fi mai conectat la presa, la opiniile oamenilor de acolo, vei vedea ca au aceeasi parere despre politicienii lor.
...
'.
 
   De Germania sa nu uitam ca in sec XX a fost zdrobita in doua razboaie pe viata si pe moarte. A pierdut milioane de oameni, s-a epuizat economic, a trebuit sa plateasca datorii de razboi imense. Dupa razboaie nu s-a dus Estul sa le repare tara sau sa le plateasca datoriile. Ei si-au pus-o iar la rand si acum toti se inghesuie sa ajunga acolo, sa fie exploatati de ei. Si dupa 1990 a mai dat o data sute de miliarde pentru reconstructia Germaniei de Est si totusi ea e motorul UE, da grosul sumelor din care se platesc subventii pentru tarile membre. Intrebi de ce lucreaza cu romani? Eu nu cred ca ei au tinut neaparat sa lucreze cu acei romani si nu cred ca Germania va da faliment daca romanii vor pleca de la ei.
  Este perfect adevarat ca pozitia ei economica ii da acum niste avantaje foarte mari in relatiile cu tarile mai putin dezvoltate. Ei pot concura cu succes produsele acestor tari, in special cele de inalta tehnicitate, in primul rand prin calitatea in general recunoscuta a produselor germane si a productivitatii mai mari, realizate  - cum a spus si @mario - si printr-o mult mai mare disciplina a muncii, insusita de marea majoritate a membrilor societatii si printr-o cinste mai mare, fie ca recunoaste sau nu Oroles.
  Spiritul german este mai bine cunoscut in Ardeal si in special in jud Sibiu. Satele sasesti erau pana in '90 cele mai frumoase din zona. Nu a trebuit sa treaca decat cativa ani dupa ce acestia au plecat si acum se vede dezastrul la care s-a ajuns acolo doar prin schimbarea locuitorilor. De ce oare? ca pamanturile au ramas, infrastructura era buna, exploatatorii au plecat. De ce oare mai multe localitati cauta sa-si aleaga primari sasi din doar cateva zeci care nu au plecat in Germania? Nu numai Sibiul, dar si Cisnadia, Avrigul si alte localitati vor sa aiba conducatori sasi. Cisnadia, dupa '90 a ajuns un oras mort. Au falimentat toate fabricile textile pe care le avea si lumea a inceput sa plece in alte locuri sa-si poata castiga traiul. Dupa exemplul Sibiului, si cisnadienii si-au ales in sfarsit un primar sas. Ca prin minune, au inceput sa vina investitorii, orasul a inceput sa isi revina. Acum are cea mai mica rata de someri din judet, vin navetisti din Valcea sa lucreze aici, sau oameni din toata tara cauta sa se stabileasca aici. Primarul abia scoate doua vorbe, nu iese in fata, nu se lauda.Fapte, nu vorbe! este o deviza a lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Citat din: stefan1 din Decembrie 06, 2015, 06:20:56 AM

   De Germania sa nu uitam ca in sec XX a fost zdrobita in doua razboaie pe viata si pe moarte. A pierdut milioane de oameni, s-a epuizat economic, a trebuit sa plateasca datorii de razboi imense. Dupa razboaie nu s-a dus Estul sa le repare tara sau sa le plateasca datoriile. Ei si-au pus-o iar la rand si acum toti se inghesuie sa ajunga acolo, sa fie exploatati de ei.

Intrebare: a fost zdrobita pentru care motiv? :D Pentru ca a vrut sa  :nudie: pe toata Europa, cot la cot cu altii? Cel putin in 39 erau brat la brat cu Stalin - evident din interes pentru resursele rusesti - semnand pactul Ribbentrop Molotov, impartind Europa dupa cum doreau. Agresivitatea politicii lor a fost similara agresivitatii rusesti.
Imi pare rau ca nu ai citit de planul Marshall, sa vezi ca dupa 47 nemtii au fost ajutati de americani cu fonduri consistente, pentru ca Europa de vest sa nu cada in mana Moscovei...si uite asa a 3 a tara din Europa ajutata de fondurile Marshall a fost Germania! :P

Sa crezi ca harnicia si corectitudinea tine de etnicitate pare o idee deplasata. E adevarat ca sunt persoane harnice si persoane lenese. Sau unii care se lasa corupti usor si altii care nici nu vor sa auda. Dar asta tine de civilizatie, de gradul de cultura, de educatia primita acasa. Daca o pesoana a fost crescuta in dictonul "merge si asa" evident ca nu va fi un bun profesionist si nici un bun conducator. Sunt persoane cu spirit practic si altele care au doua maini stangi... Asa cum este si la familia de albine, cum bine se punctase anterior, sunt unele harnice foc, pleaca cu noaptea in cap la cules, si altele care se trezesc la amiaza... :D .
Scuze pentru acest comenariu care nu are nimic de-a face cu subiectul fagurilor prabusiti :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Este foarte adevarat ce ai spus, Hitler (care nu era chiar german) a fost cel care si-a programat de la inceput ca sa faca Germania cea mai mare putere a lumiisi asa a condus tara, spre acest scop, chiar constient fiind ca fara razboi asta nu se poate realiza. Daca nu gasea alt nebun, pe Stalin, care a acceptat sa se alieze cu el desi era curtat insistent de Franta si Anglia mai ales, el nu ar fi indraznit sa atace Polonia si deci sa declanseze Al doilea RM.
  Eu am vorbit de razboaie doar sa arat ca Germania nu s-a plans de 'greaua mostenire', au ridicat tara din ruine de doua ori intr-un secol, mai mult decat alte tari ca Franta sau Anglia care si ele au fost ajutate prin Planul Marshall (de care am scris!) si chiar mai mult decat ea, avand in acelasi timp si imperii coloniale la care doar mai tarziu au renuntat. Se apun ca totusi Al II-lea RM a fost si o consecinta a modului cum s-a incheiat Primul RM, cu o pace exagerat de grea pentru invinsi si cu avertizari inca din acea vreme ca acea pace va duce la tensiuni ulterioare.
  Daca nemtii sunt niste prapaditi, cum explicati aceasta evolutie a unei tari care nu are deosebite resurse naturale si nici istorice prea favorabile? Poate macar putin am putea invata si de la ei, desi noi in general stim absolut tot si nu trebuie nimeni sa ne dea lectii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Diferenta intre mentalitatea nemteasca si cea romaneasca este mandria aceasta se gaseste din plin la popoarele latine,un proverb spune ca mandria merge inaintea caderi.
Neamtul e pragmatic cu viziuni realiste,am vazut patron neamt care a trecut la strung atunci cand angajatul sa dus pana la toaleta,pai la noi orice mucea care se vede si el mai sus un pic gata e sef si se injoseste daca pune mana pe munca.


oroles

Citat din: stefan1 din Decembrie 06, 2015, 06:20:56 AM
   De Germania sa nu uitam ca in sec XX a fost zdrobita in doua razboaie pe viata si pe moarte. A pierdut milioane de oameni, s-a epuizat economic, a trebuit sa plateasca datorii de razboi imense. Dupa razboaie nu s-a dus Estul sa le repare tara sau sa le plateasca datoriile. Ei si-au pus-o iar la rand si acum toti se inghesuie sa ajunga acolo, sa fie exploatati de ei. Si dupa 1990 a mai dat o data sute de miliarde pentru reconstructia Germaniei de Est si totusi ea e motorul UE, da grosul sumelor din care se platesc subventii pentru tarile membre. Intrebi de ce lucreaza cu romani? Eu nu cred ca ei au tinut neaparat sa lucreze cu acei romani si nu cred ca Germania va da faliment daca romanii vor pleca de la ei.

1. Ma tem ca reconstructia Germaniei (de Vest) dupa WW II s-a facut tocmai prin neplata datoriilor si prin infuzia de capital american. Aveti mai jos un articol in care se spune ca nici jumatate din datorii nu au fost platite de nemti. Si nu o spune Oroles, ci o spun Bloomberg, Stratfor, The Guardian etc. De aici putem duce o discutie intreaga despre cinstea si corectitudinea germanilor. Si am mai spus ca nu au trecut nici 5 ani de cand Germania sustine ca si-a platit toate datoriile din WW I, stiut fiind ca Hitler nu a recunoscut multe din datoriile din WW I.

http://www.hotnews.ro/stiri-international-20283032-presa-occidentala-stanga-germania-nu-trebui-spuna-greciei-plateasca-datoriile-fost-stearsa-jumatate-din-datorie-dupa-razboi-argumente-este-combatuta-teza-ipocriziei-germane.htm

2. Plata datoriilor de razboi s-a facut cu produse si nu cu bani. De  aceea e greu de apreciat valoarea produselor oferite pe post de compensatii. De multe ori s-au platit cu utilaje si produse depasite tehnologic. Cazurile sunt multe si putem veni cu argumente. Rusii au avut grija sa isi traga datoriile in special din fosta RDG. Am o intrebare la care astept un raspuns concret de la dumneavoastra, domnule @stefan1: Daca acest "spirit german" exista de ce au existat diferente majore intre dezvoltarea economica a RDG si dezvoltarea RFG dupa WW II? In RDG, dupa WW II nu traiau tot nemti? Cum de RFG producea VW si de pe mana celor din RFG iesea o cocina de carton numita Trabant? :D Daca aceasta rigurozitate germana, dorinta de munca, organizare si eficienta exista cu adevarat cum de niste barbari rusi au reusit sa ii infranga in WW II? Cum de si-au luat-o pe coaja si in WW I de la alte natii mai slab dezvoltate economic si cu o altfel de "personalitate modala"?  NB: Tineti cont ca si acum exista o diferenta majora de dezvoltare economica intre Germania de Vest (fosta RFG) si Germania de Est (fosta RDG). Se vede si in arhitectura.

CitatEste perfect adevarat ca pozitia ei economica ii da acum niste avantaje foarte mari in relatiile cu tarile mai putin dezvoltate. Ei pot concura cu succes produsele acestor tari, in special cele de inalta tehnicitate, in primul rand prin calitatea in general recunoscuta a produselor germane si a productivitatii mai mari, realizate  - cum a spus si @mario - si printr-o mult mai mare disciplina a muncii, insusita de marea majoritate a membrilor societatii si printr-o cinste mai mare, fie ca recunoaste sau nu Oroles.

Ma tem ca aceasta inalta tehnicitate se datoreaza spionajului economic si furtului de patente. Am vazut ce inseamna "inalta tehnicitate" la motoarele diesel de la VW. Eu nu voi intelege niciodata de ce romanul alearga dupa masini VW. Fratele meu a avut un VW Golf IV la un moment dat si consuma 10 L si o galeata de benzina la 100 de km. Cu toata experienta sa si fara sa ii decopere vreun "cusur" si-a dat seama ca are un motor prost.

Ma tem si ca reconstructia Germaniei dupa WW II s-a facut cu ajutorul emigrantilor turci si a altora (italieni). Chiar acum cand scriu acest articol am vazut un reportaj despre romanii care exporta componente auto in valoare de 11 miliarde de euro anual. E vorba despre niste firme germane care isi produc componente pentru industria auto in Romania. Intrebare: Daca sunt asa de eficienti si au o productivitate a muncii aici in Romania ca in Germania de ce nu ne platesc conationalii cu salarii ca in Germania? Nu cred ca venea neamtul sa isi produca componentele in Romania daca nu putea sa o faca cu "eficienta" (adica costuri reduse si produse de calitate).


Citat
  Spiritul german este mai bine cunoscut in Ardeal si in special in jud Sibiu. Satele sasesti erau pana in '90 cele mai frumoase din zona. Nu a trebuit sa treaca decat cativa ani dupa ce acestia au plecat si acum se vede dezastrul la care s-a ajuns acolo doar prin schimbarea locuitorilor. De ce oare? ca pamanturile au ramas, infrastructura era buna, exploatatorii au plecat. De ce oare mai multe localitati cauta sa-si aleaga primari sasi din doar cateva zeci care nu au plecat in Germania? Nu numai Sibiul, dar si Cisnadia, Avrigul si alte localitati vor sa aiba conducatori sasi. Cisnadia, dupa '90 a ajuns un oras mort. Au falimentat toate fabricile textile pe care le avea si lumea a inceput sa plece in alte locuri sa-si poata castiga traiul. Dupa exemplul Sibiului, si cisnadienii si-au ales in sfarsit un primar sas. Ca prin minune, au inceput sa vina investitorii, orasul a inceput sa isi revina. Acum are cea mai mica rata de someri din judet, vin navetisti din Valcea sa lucreze aici, sau oameni din toata tara cauta sa se stabileasca aici. Primarul abia scoate doua vorbe, nu iese in fata, nu se lauda.Fapte, nu vorbe! este o deviza a lor.
In Dobrogea, pana la WW II au existat intre 50 000 si 250 000 de nemti. Cum de acest "spirit german" nu se vede atat de bine ca in Ardeal? In Banat au fost o groaza de schwabi, cum de nu se vede celebrul "spirit german"? Eu am raspunsul.

Credeti ca romanii daca ar avea capital de investit nu ar fi la fel de "civilizati" si nu ar avea aceeasi productivitate a muncii ca nemtii? Traim in epoca in care productivitatea muncii nu mai depinde de acea etica a muncii pe care sustineti ca o au nemtii. Am vazut un reportaj care spunea ca productivitatea muncii a crescut la uzina Dacia  din Pitesti dupa ce oamenii au fost inlocuiti de roboti. Cred ca putem vorbi despre o productivitate a muncii data de "etica" de munca a robotilor. Credeti ca daca noi romanii ne-am permite tehnologia nu ne-am creste productivitatea muncii?

Totul se trage de la doua lucruri pe care am vazut ca si colegii nostri le-au semnalat:
1. Nemtii isi iubesc tara. Romanii nu isi iubesc tara lor, o iubesc pe a nemtilor. :D
2. Politicienii.

Eu am o teorie. Statele care s-au dezvoltat cel mai bine economic sunt statele care si-au putut asigura protectia militara. Toate aceste state dezvoltate sunt la margini de continente. Aceasta pozitie geo-strategica le ofera protectie militara suplimentara. Tarile cele mai slab dezvoltate economic sunt in centrul continentelor suferind de presiuni dinspre margini care au o mai buna protectie militara. Sasii din Ardeal, beneficiind de o mai buna protectie militara s-au dezvoltat mult mai bine decat cei din Dobrogea, Banat si de ce nu cei din Rusia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

O alta caracteristica daunatoare a poporului nostru este ca mereu ne pricepem la toate. In loc sa ramanem pe terenul nostru, acolo unde avem expertiza, ne avantam in domenii despre care habar nu avem si emitem acolo niste idei de te doare capul.

In loc sa ne concentram pe domeniul nostru, sa devenim mai buni, ne risipim fortele in van. In loc sa acordam respect si credit unor oameni pregatiti in domeniul lor, ne place sa-i combatem desi nu avem nici notiuni elementare din acel domeniu. Decat sa recunoastem ca vecinul e bun in domeniul lui iar noi sa ne vedem de domeniul nostru, ne place sa incercam sa-l demolam, ca stim noi mai bine.

Decat sa recunoastem ca un popor e mai harnic, altul mai viteaz, altul mai priceput la cultivat castraveti, etc. si noi sa ne cautam calitatile si sa incercam sa le cultivam, ne place sa cautam nod in papura acelor popoare si sa gasim explicatii pe placul nostrum de ce ei au vila iar noi locuim in bordei.

Candva am avut primul miner al tarii, cel mai riceput agricultor, cel mai bun commandant de forte armate, care le-a primit pe toate astea fara niciun fel de studii. Am avur si o chimista de renume mondial care habar nu avea ce-i aia CO2 dar isi permitea sa dea indicatii. Astazi avem o gramada de doctori care si-au luat doctoratul fara merit, ducand in derizoriu doctoratul celor care l-au luat pe bune.

Da, ne-am gasit explicatia de ce sintem aici. Politicienii si conducatorii. Hai sa fim cinstiti. Conducatorii si politicienii sint asa, cum se spune si mai sus, "de la educatie". Acesti conducatori si politicieni au sau au avut parinti, deci au fost educati acasa. Mai mult, toti au mers la scoala si au primit si acolo educatie.

Si ca sa fiu si on topic, o familie slaba nu va avea niciodata faguri prabusiti. Sau va avea doar atunci cand afara va fi foarte cald. De ce? Pentru ca e nevoie de munca sa aduci mierea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

1. Aici si mai departe am mai discutat odata despre acele datorii:
   http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=8456.msg219613#msg219613
Articolul pe care tu il dai spune clar ca este sustinut de presa de stanga si face niste paralelisme care nu se pot face de niste oameni cu scaun la cap. M-as prea intinde sa le demontez. Zice ca si Germania avea dupa razboi datorii de 200% din PIB, ca Grecia, dar acele datorii s-au facut in razboi, nu platindnemunca in timp de pace cum au facut grecii. In plus Grecia, in urma pacii ar fi trebuit sa mai primeasca de la nemti ceva peste 1 miliard de $, care ar fi vreo 17 miliarde actualizat. Dar grecii vor sa ceara peste 160 miliarde euro ca despagubiri de razboi, asa din capul lor, fara nici o legatura cu tratatele de pace si uite ca exista si asa capete care ii sustin si le dau dreptate! Sa nu spun ca planul Marshall a ajutat si Grecia cu o suma de 1/4 din cea data Germaniei, care raportat la populatie si suprafata era mai mult decat s-a dat Germaniei. Ce au facut cu ea?

2. Intrebi de ce RDG nu s-a dezvoltat la fel ca RFG. Iti pot raspunde ca pe RFG au ajutat-o americanii iar pe RDG - rusii. Dar oricum RDG era cea mai dazvoltata din tarile socialiste si cu nivel industrial si cu nivel de viata mai ridicate decat 'tarile fratesti'. Dar cauza dezvoltarii inegale este ca sistemul socialist inhiba initiativa personala, politicul are prioritate in fata economicului.
   - trebuie sa fii tare ignorant sa nu cunosti realizarile tehnice ale nemtilor. Cine a inventat motorul Diessel? Cum de o masina asa proasta ca VW facea zeci de ani cele mai mari vanzari in toata lumea? Ai dat inainte un articol despre lucruri contrafacute de nemti. Dar nu ai vazut ca era vorba de contrafacere a unor originale tot nemtesti si spunea ca firmele autentice pierd milioane, ca piesele de schmb se cumpara de la acesti producatori ilegali. Dar se mai spune ca falsurile nemtesti, fata de cele chinezesti sunt uneori la fel de bune ca originalul, deci nici macar hotul neamt nu e dispus sa faca lucruri de mantuiala.
  - iarasi ne contrazicem pe tema Dobrogei. Toate statisticile dau la obtinerea Dobrogei un procent de 0,4-0,5 % din populatie, deci cifrele date de tine sunt fanteziste. Nici cu toti germanii din Basarabia (care si ei au plecat in Germania in preajma razboiului), nu se atingea acea cifra. Si acolo satele germane (care au fost tarziu implantate de rusi si nu s-au putut consolida) erau cele mai rasarite. Nu stiu daca stii, si Costinestiul, care a fost la inceput proprietatea fiului lui Kogalniceanu, a fost locuit de germani si bulgari, pe care acesta i-a adus sa-i lucreze pamantul.
- Svabii veneau din cu totul o alta zona decat sasii. Sasii, in special primii veniti, erau din zonele cele mai dazvotate ale Europei din acea vreme, zone care tocmai prin gradul de civilizatie atins, au redus foarte mult rata mortalitatii infantile, asa ca populatia acelor zone a crescut f mult si a aparut nevoia de 'roiri'. Chiar in zona sibiana, sasii veniti ceva mai tarziu, din zone mai estice ale Germaniei, erau priviti cu superioritate de primii veniti si chiar refuzau pana bine de curand casatoriile intre cele doua grupe. Svabii au fost colonizati mult, mult mai tarziu de austrieci, dar satele lor erau tot cele mai prospere din zona. In plus la sasi 'lucrul bine facut 'face ca avutia sa vina cu timpul. Ei au biserici de la 1400 sau chiar mai inainte, case de 2-300 de ani, mobila de sute de ani, deci daca parintii sau bunicii au construit casa, copiii nu mai trebuie sa construiasca alta si isi pot folosi munca pentru dobandirea altor bunuri la fel de durabile. Intreaba pe Marin din Serbia, ca pavilionul lui il are de la un svab.
  - teoria ta cu rarile riverane iar am mai discutat-o. Nu e chiar asa. Ar trebui ca Grecia sa fie mult mai avansata ca Elvetia sau Luxemburgul sa fie mult sub Sicilia sau Austria sub Polonia sau Albania.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)